• Žiadny návrh
ZÁVÄZOK K UMENIU

Zaostrené na cirkulárnu budúcnosť

Nová výstava Luca Locatelliho v Gallerie d’Italia v Intesa Sanpaolo – Torino dokonale zahŕňa obehové hospodárstvo v praxi a poskytuje pohľad na skutočne udržateľný svet.

03/01/2024

Golpa-Nord v severovýchodnom Nemecku bola po väčšinu 20. storočia známa úspechom povrchovej uhoľnej bane. Dnes sa v ňom nachádza múzeum s názvom Ferropolis, ktoré mapuje priemyselnú minulosť lokality – plus súprava solárnych panelov, ktoré generujú 170 000 kilowattov elektriny ročne. Komplex tiež hostí MELT, jeden z najväčších nemeckých festivalov elektronickej hudby, každoročné podujatie poháňané výlučne solárnou energiou generovanou na mieste.

Medzi fotografiami, ktoré od roku 2021 nasnímal vizuálny rozprávač Luca Locatelli v rámci projektu venovaného obehovému hospodárstvu, je aj fotografia veselých ľudí tancujúcich na MELT.

Sedemdesiat diel z tohto projektu je momentálne k videniu na výstave The Circle – Solutions for a Possible Future v Gallerie d’Italia – Torino, múzeu, ktoré vedie Intesa Sanpaolo.

„Väčšina ľudí si uvedomuje environmentálne problémy, ktorým planéta čelí,“ hovorí Locatelli. „Teraz je čas dohodnúť sa na riešeniach.

"Moje fotografie ukazujú rôzne procesy, ktoré sa prijímajú v celej Európe, kde regeneračná schopnosť prírody zohráva kľúčovú úlohu v trvalo udržateľnom hospodárskom rozvoji."

Locatelliho cesty zaviedli z Islandu do Rumunska a mnohých ďalších krajín, pričom každá prestala vidieť, ako zachytáva iný príklad obehového hospodárstva v praxi. (Obehový ekonomický model je založený na opätovnom použití, regenerácii a navrhovaní odpadu. Preskupenie opustených priemyselných oblastí, ako je Golpa-Nord, je príkladom. To je v kontraste s lineárnym ekonomickým modelom, ktorý sa riadi vzorom make-use-dispose poznáme už od priemyselnej revolúcie.)

„Kruh poskytuje okno, hľadisko, z ktorého sa dá uvažovať o lepšej budúcnosti. Ukazuje nám, ako sú dizajn a inovácia – inšpirované prírodou – prostriedkami, ktorými sa tam dostaneme“ – João Guarantani, programový manažér cirkulárneho dizajnu, Ellen MacArthur Foundation

Medzi Locatelliho fotografie patrí farma na riasy v Rakúsku, kde výskumníci skúmajú, ako môžu pestované riasy odstraňovať uhlík z atmosféry, a továreň na výrobu nylonu v Slovinsku, kde sa priadza vyrába z odpadových materiálov, ako sú staré koberce a rybárske siete, a nie z ropy. je konvenčný.

Locatelli hovorí, že jeden z jeho obľúbených výhonkov bol v slanom ústí rieky Ría de Arousa v severozápadnom Španielsku, najbohatšej oblasti Európy na chov slávok. S vyšším obsahom bielkovín ako mnohé druhy mäsa a zeleniny – plus vysokými hladinami omega-3 mastných kyselín a mikroživín, ako je železo, zinok a horčík – majú mäkkýše potenciál zmierniť mnohé globálne potravinové problémy. Môžu sa pestovať na otvorenom mori aj v pobrežných oblastiach s minimálnym dopadom na životné prostredie v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami.

Intesa Sanpaolo spolupracovala s Locatelli na The Circle od fázy plánovania až po výber tém. Banka sa zaviazala k obehovému hospodárstvu od roku 2015, keď sa stala prvou finančnou inštitúciou, ktorá bola vymenovaná za strategického partnera nadácie Ellen MacArthur Foundation.

Nadácia, ktorá pred výstavou poskytla špecializovanú podporu Locatellimu a kurátorke Elise Medde, podporuje globálny prechod na obehové hospodárstvo.

„Kruh poskytuje okno, hľadisko, z ktorého sa dá uvažovať o lepšej budúcnosti,“ hovorí João Guarantani, programový manažér kruhového dizajnu v nadácii Ellen MacArthur Foundation. „Ukazuje nám, ako sú dizajn a inovácie – inšpirované prírodou – prostriedkami, ktorými sa tam dostaneme.

„Teraz potrebujeme, aby sa tieto okná stali dverami – dverami, ktoré môžeme otvoriť a pozvať ostatných, aby nimi prešli a nasledovali túto cestu. Pretože kľúčom k odomknutiu kruhovej budúcnosti je spolupráca. Žiadna spoločnosť alebo priemysel to nedokáže sám. Celá ekonomika musí fungovať v harmónii.“

Kruh sa otvoril začiatkom jesene a potrvá do 18. februára 2024.

Výstava The Circle – Solutions for a Possible Future v Gallerie d’Italia – Torino

=

=

Výstava The Circle – Solutions for a Possible Future v Gallerie d’Italia – Torino

Gallerie d’Italia – Torino bola slávnostne otvorená na jar roku 2022. Nachádza sa na najväčšom turínskom námestí Piazza San Carlo a venuje sa najmä súčasnej fotografii. Zaberá 10 000 metrov štvorcových výstavnej plochy na piatich poschodiach a bolo štvrtým múzeom, ktoré založila Intesa Sanpaolo – po miestach vo Vicenze, Neapole a Miláne.

Výstava je súčasťou Intesa Sanpaolo's Progetto Cultura, dlhodobej iniciatívy zameranej na zlepšenie spoločnosti prostredníctvom kultúrneho obohatenia. Progetto Cultura, ktorá sa prejavuje v nespočetných podnikoch po celom Taliansku – zahŕňajúcich umenie, hudbu, kino, divadlo a ďalšie – nemá medzi finančnými inštitúciami v Európe obdobu.

„Byť poprednou talianskou bankou prináša zodpovednosť o víziu sociálneho a kultúrneho rastu zameranú na témy, ako je životné prostredie,“ hovorí Michele Coppola, výkonný riaditeľ pre umenie, kultúru a historické dedičstvo v Intesa Sanpaolo a riaditeľ Gallerie d’Italia.

„Provízie dokumentárnej fotografie predvádzajú takýto prístup a The Circle je toho konkrétnym svedectvom. Je to odvážny projekt, ktorý veľmi pútavými obrázkami hovorí o záväzku spoločnosti Intesa Sanpaolo voči ekonomickému modelu, ktorý bráni budúcnosť planéty. V Gallerie d’Italia – Torino sa snažíme podporovať znalosti a povedomie o naliehavých problémoch našej doby.“

Share this story

Súvisiace články

Mattioli: humanitárny bankár, ktorý zachránil talianskych Židov
Štvrtá veľká umelecká galéria Intesa Sanpaolo sľubuje „novú ponuku“
Cesta kultúrnou históriou - Grand Tour
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.