Aby vaše peniaze zostali len vašimi
Najdôležitejšie rady
Aktuálne: Podvody s diaľničnými známkami
Pri vyhľadávaní výrazov ako „Austria vignettes“ sa vo vyhľadávači môže medzi prvými výsledkami objaviť odkaz, ktorý vyzerá ako oficiálna stránka spoločnosti ASFINAG, autorizovaného predajcu rakúskych diaľničných známok. Podvodníci však využívajú doménu „afsindg.mom“ namiesto správnej „asfinag.at“. Ak na takejto stránke zadáte údaje o svojej platobnej karte , riskujete jej zneužitie. Okrem toho, diaľničná známka zakúpená cez takýto web nebude platná, čo môže viesť k pokutám pri cestnej kontrole.
Tip
Podvody s investovaním
Príliš lákavé ponuky výhodného investovania sú väčšinou dielom podvodníkov. Napr. „investícia už 250 EUR vám dokáže za pár dní zarobiť niekoľko tisíc“. Pozor na takéto reklamy, napríklad na Facebooku alebo YouTube. Podvodníci často zneužívajú na svoju propagáciu aj známe svetové či slovenské osobnosti. Po zadaní kontaktných údajov vás fiktívny broker vyzve na poskytnutie vzdialeného prístupu do vášho počítača s cieľom pomôcť vám s realizáciou transakcie. Jeho zámerom je v skutočnosti dostať sa do vášho Internet bankingu a vybieliť vám účet. Komunikácia s takouto spoločnosťou môže trvať aj niekoľko týždňov, aby si získali vašu dôveru. Dokonca vám môžu tvrdiť, že ste už prostriedky zarobili, prípadne vám aj previesť nejaké peniaze. V skutočnosti však ide o peniaze iných okradnutých klientov. Taktiež si dobre overte, ak prostriedky posielate sami, s kým komunikujete (internetová stránka, referencie na internete, NBS). Vyskytli sa aj prípady, že došlo k načerpaniu úveru.
Podvodné stránky po vyhľadávaní Internet bankingu
Po zadaní do internetového vyhľadávača (napr. „internet banking VUB“, „dobitie kreditu Orange“) sa môže objaviť ako prvý nájdený výsledok falošná stránka. Po kliknutí na odkaz sa presuniete na falošnú stránku internetového bankovníctva alebo falošnú stránku mobilného operátora. Vo všeobecnosti neodporúčame, aby ste pri prihlasovaní do Internet bankingu využívali internetový vyhľadávač. Ak nepoznáte presnú adresu, zadajte www.vub.sk a prihláste sa cez odkaz Internet banking na našej oficiálnej stránke.
Podvody na online bazároch
Či už nakupujete alebo predávate, pri online bazároch (napr. bazoš.sk, Vinted alebo Facebook market place) vždy zvýšte opatrnosť. Podvodníci sa napríklad často tvária ako vážni záujemcovia o kúpu. Cez odkaz, ktorý vám zašlú v komunikácii, si vyžiadajú údaje z vašej karty alebo prihlasovacie údaje do Internet bankingu, aby vám „mohli zaplatiť“ alebo aby ste mohli „prijať“ peniaze. V skutočnosti takéto údaje nepotrebujú a ide im o ukradnutie peňazí z vášho účtu. V týchto situáciach môžu ponúkať využitie kuriérskych služieb, ako napr. Packeta. Mail, ktorý v tejto súvislosti dostanete, je v skutočnosti podvodný, aj keď vyzerá ako zaslaný kuriérskou službou alebo online bazárom. Ak, naopak, nakupujete, dobre si rozmyslite, či pošlete peniaze vopred, aby ste namiesto vysnívanej veci nedostali len prázdny balíček.
Podvodné súťaže na sociálnych sieťach
Nereagujte na podozrivo pôsobiace súťaže propagované na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú vysoko atraktívne výhry v hodnote niekoľko tisíc eur. Obzvlášť opatrní buďte pri súťažiach o lukratívne dovolenky, ktoré začínajú dominovať s prichádzajúcim letom. Nikdy v tejto súvislosti nezdieľajte svoje citlivé údaje týkajúce sa platobnej karty, ani sa neprihlasujte do internet bankingu. Podvodníci takto od Vás získané údaje použijú na realizáciu podvodných platieb z Vášho účtu.
Podvodné e‑maily alebo SMS
Podvodný e-mail alebo esemeska vyzerá, akoby ich poslala VÚB banka. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude výzva na odblokovanie účtu (hoci nebol predtým zablokovaný) alebo aktiváciu novej služby (hoci ste o nič nové nežiadali). Súčasťou správy býva väčšinou odkaz na falošnú stránku, ktorá pôsobí úplne ako Internet banking VÚB banky. Tam vás vyzvú na zadanie prihlasovacích údajov alebo údajov o karte, či aktivačných SMS kódov k aplikácii VÚB Mobil Banking.
Podvodníci sa často v podobných prípadoch vydávajú napríklad aj za Slovenskú poštu alebo kuriérsku spoločnosť a pošlú vám výzvu na zaplatenie poštovného. Po kliknutí na ich falošný odkaz od vás vylákajú vaše platobné údaje a vy môžete prísť o veľa peňazí.
Podvodné telefonáty
Podobne ako pri podvodných mailoch či SMS správach, aj pri telefonátoch sa podvodníci vydávajú za niekoho iného. Napríklad za banku alebo políciu. Podvodník, ktorého telefónne číslo môže pôsobiť ako bankové, vás vyzve na odovzdanie prihlasovacích údajov do Internet bankingu alebo údajov o karte. Jednou z možností je, že vás vyzve, aby ste z dôvodu bezpečnosti presunuli svoje financie na „bezpečný“ účet. Ten však patrí podvodníkovi. Podvodníci na vás budú vytvárať veľký nátlak, aby ste o tom s nikým nekomunikovali a nespomínali to ani banke (napr. pri výbere z vášho účtu).
Firemné podvody
Podvodníci neútočia len na fyzické osoby. Čoraz viac sa snažia dostať medzi firmy, kopírujú ich komunikáciu a následne si pri fakturácii uvedú svoje bankové údaje. Buďte preto veľmi obozretní a všímajte si aj malé zmeny. Častokrát sú to práve tie, ktoré Vás môžu obrať o vaše financie.
Aktuálne typické podvody pre firmy sa orientujú na tieto dva typy podvodov:
- Falošná požiadavka od dodávateľa so zmenou fakturačných údajov a následnou realizáciou platby na účet podvodníka.
- Falošná požiadavka od nadriadeného zamestnanca alebo majiteľa firmy na realizáciu platby na účet podvodníka.
Viac nájdete na stránke: Pozor na falošných dodávateľov a falošné fakturačné údaje.
Podvody s diaľničnými známkami
Pri vyhľadávaní výrazov ako „Austria vignettes“ sa vo vyhľadávači môže medzi prvými výsledkami objaviť odkaz, ktorý vyzerá ako oficiálna stránka spoločnosti ASFINAG, autorizovaného predajcu rakúskych diaľničných známok. Podvodníci však využívajú doménu „afsindg.mom“ namiesto správnej „asfinag.at“. Ak na takejto stránke zadáte údaje o svojej platobnej karte , riskujete jej zneužitie. Okrem toho, diaľničná známka zakúpená cez takýto web nebude platná, čo môže viesť k pokutám pri cestnej kontrole.
Vianoce
Pri nakupovaní cez internet je dôležité byť obozretní, pretože podvodníci čoraz častejšie využívajú nepozornosť kupujúcich. Ak narazíte na ponuku s podozrivo nízkou cenou, môže to byť varovný signál, že ide o nekvalitný alebo falošný tovar. Taktiež sa stáva, že po zaplatení objednávky tovar vôbec nedorazí. Pred nákupom si vždy skontrolujte recenzie obchodu, overte kontaktné údaje a ak je to možné, vyhýbajte sa platbe vopred. Buďte ostražití a nakupujte len z dôveryhodných a overených e-shopov, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.
Pracujte s limitmi na karte
Či kartu používate na nákupy pravidelne alebo len občas, odporúčame nastaviť si internetový limit na nízku alebo nulovú hodnotu a zvýšte si ho tesne pred platbou. Budete tak chránení, že sa niekomu predsa len podarí dostať k údajom z vašej karty. Pred odjazdom na dovolenku by si mal držiteľ nastaviť limit pre platby kartou alebo výbery.
Fyzickú kartu nahraďte kartou v mobile
Ak sa vám nechce nosiť peňaženku na pláž, môžete si kartu nahrať do mobilu alebo hodiniek. Takéto transakcie sú bezpečné, nakoľko údaje o karte sú šifrované, rovnako ako sú chránené aj vaše osobné údaje.
Nepožičiavajte kartu deťom
Za podvodmi na internete nemusia byť len hackeri. Často rodičia požičajú deťom kartu, aby si nakúpili hry alebo aplikácie. Ak si dôkladne neprečítajú obchodné podmienky alebo jednoducho súhlasia s opakovanými platbami, rodičia následne zažijú pri kontrole svojho účtu nemilé prekvapenie.
Nakupujte cez domácu alebo zabezpečenú WI-FI
Nakupujte cez domácu alebo zabezpečenú WI-FI sieť a nie na verejnosti. Nikdy neviete, s kým danú sieť zdieľate a či niekto neodchytáva vaše súkromné údaje.
Pozor na skimming
Pri platbe kartou, najmä mimo Európy, nezabúdajte na opatrnosť. Napr. v Indii a v Indonézii sa často vyskytuje skimming – praktika, ktorá kopíruje dáta z karty. Platobnú kartu nikdy nedávajte z ruky a pri zadávaní PINu chráňte výhľad na klávesnicu s číslami druhou rukou.