• Žiadny návrh
ZÁVÄZOK K UMENIU

Mattioli: humanitárny bankár, ktorý zachránil talianskych Židov

Počas druhej svetovej vojny Raffaele Mattioli chránil židovských kolegov pred talianskymi antisemitskými zákonmi. Teraz bolo jeho humanitárne úsilie ocenené v historických archívoch Intesa Sanpaolo a na talianskom Festivale diplomacie.

Alastair Smart

28/01/2022

Raffaele Mattioli bol viac než len dôležitou postavou v Banca Commerciale Italiana (COMIT). Jeho najväčší prínos pre ľudstvo bol v úplne inej sfére.

Mattioli, narodený v roku 1895 v meste Vasto na talianskom pobreží Jadranského mora, ukončil štúdium ekonómie a službu v armáde predtým, ako získal najlepšie známky v skúške na vstup do štátnej služby.

Vo veku iba 27 rokov sa stal generálnym tajomníkom milánskej obchodnej komory. O tri roky neskôr nastúpil do COMIT, kde strávi zvyšok svojho profesionálneho života. (Pracoval v banke v rôznych funkciách od roku 1925 až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1972, posledných 12 rokov ako prezident.)

Mesiace tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny boli pre Taliansko temné. Mussoliniho vláda schválila množstvo notoricky známych rasových zákonov, ktoré zmenili – k horšiemu – životy Židov v krajine. Všetky židovské deti a študenti boli vyhodení z verejných škôl a univerzít; rovnako boli prepustení židovskí učitelia a profesori. Ďalšími opatreniami boli odstránenie Židov z verejných prác, vyvlastnenie židovského majetku a zákaz sobášov medzi Židmi a katolíkmi.

Mattioli nenávidel to, čo videl, že sa deje v jeho krajine, a tvrdil, že to bolo ‚ako pád do priepasti‘. Sľúbil, že zostane na strane spravodlivosti

Zákony vyvolali zmes nedôvery a sklamania. Talianski Židia, ktorých počet je len 48 000 v národnom obyvateľstve viac ako 40 miliónov, mali povesť, že sú dobre integrovaní do spoločnosti.

Mattioli nenávidel to, čo videl v jeho krajine, a tvrdil, že to bolo „ako pád do priepasti“. Sľúbil však, že zostane na strane spravodlivosti a bude „naďalej pracovať s otvorenými očami a bdelou mysľou“.

To znamenalo predovšetkým asistenciu jeho židovským zamestnancom v COMIT, kde bol v tom čase generálnym riaditeľom. Banka bola znárodnená krátko po páde na Wall Street a v dôsledku rasových zákonov z roku 1938 bolo pre zhruba 70 židovských zamestnancov právne nemožné zostať v nej. Mattioli bol však odhodlaný nájsť spôsob, ako im pomôcť.

Vezmime si prípad Antonella Gerbiho, vedúceho výskumného oddelenia COMIT, ktorého vymenoval Mattioli v roku 1932. Generálny riaditeľ sa rozhodol, že najlepším spôsobom, ako ho ochrániť, je požiadať v jeho mene o vízum na cestu do Peru.

Mattioli: the humanitarian banker who rescued Italy’s Jews

Mattioli: the humanitarian banker who rescued Italy’s Jews

Raffaele Mattioli a Antonello Gerbi na streche centrály BCI na Piazza della Scala, Miláno, 15. mája 1932

Antonello Gerbi v Peru, 1939

Gerbiho vodičský preukaz v Peru, 1939

"Obrana závodu", č.6, 20.10.1938

 

Mattioli, „čestný Žid“

Mattioli podobným spôsobom pomohol ústrednému riaditeľovi COMIT Giorgiovi Di Verolimu, ktorý sa presťahoval do New Yorku. Zabezpečil tiež, že väčšine židovských zamestnancov banky, ktorí neemigrovali, bol ponúknutý predčasný dôchodok so zdravými finančnými balíčkami. Nie nadarmo sa Mattioli nazýval „čestným Židom“, čo je prezývka, ktorú nosil s hrdosťou.

Mattioli zabezpečil, že drvivej väčšine židovských zamestnancov banky, ktorí neemigrovali, bol ponúknutý predčasný dôchodok so zdravými finančnými balíčkami. Nie nadarmo sa Mattioli nazval „čestným Židom“

Mattioli: the humanitarian banker who rescued Italy’s Jews

 

Giovanni Malagodi pri stole v Miláne, 1935

Raffaele Mattioli vo veku dvadsaťpäť rokov, júl 1920. Fotografia Attilio Badodi

Fotografia Carla Morpurga, 1930

Di Veroli na zastúpení BCI v New Yorku so svojím zástupcom Emiliom Mayerom, okolo roku 1950

 

Mnohé z podrobností o jeho reakciách na talianske rasové zákony možno nájsť v historických archívoch skupiny Intesa Sanpaolo – Intesa Sanpaolo je banka, na ktorú sa po niekoľkých fúziách v priebehu desaťročí vyvinul COMIT.

V posledných rokoch jeho archivári vytvorili zoznam a zverejnili Mattioliho papiere. „To, s čím tu máme do činenia, nie je len firemná pamäť našej bankovej skupiny, ale aj neoceniteľné verejné kultúrne aktívum,“ hovorí Barbara Costa, vedúca historického archívu Intesa Sanpaolo.

Costa vytvoril 10-minútové video o Mattiolim s názvom The Activity of Raffaele Mattioli v reakcii na antisemitské prenasledovanie prostredníctvom zdrojov z Historického archívu Intesa Sanpaolo. Išlo o príspevok banky na tohtoročný Festival diplomacie, ktorý sa konal od 13. do 22. októbra. Festival, ktorý sa každoročne koná v Ríme už viac ako desať rokov, pozýva významných rečníkov z celého sveta, aby diskutovali o medzinárodnej diplomacii a globálnej správe vecí verejných.

Archív nám umožňuje zrekonštruovať mnohé činy Raffaela Mattioliho pri záchrane talianskych Židov – Barbara Costa, vedúca historického archívu Intesa Sanpaolo

Mattioli: the humanitarian banker who rescued Italy’s Jews

Mattioli: the humanitarian banker who rescued Italy’s Jews

 

Pokyny BCI odbočkám, ako sa správať v prípade invázie nemeckých vojakov, obežník z 21. októbra 1943

Zákon RSI zo 4. januára 1944 o konfiškácii všetkého majetku Židov

List Raffaela Cantoniho Mattiolimu so žiadosťou o intervenciu, 26. decembra 1935

Mattioliho list Brusovi so žiadosťou o informácie o židovských účtoch a bezpečnostných schránkach v BCI. a bezpečnostné schránky Židov v BCI, 16. decembra 1943

 

„Archív nám umožňuje zrekonštruovať mnohé činy Raffaela Mattioliho pri záchrane talianskych Židov,“ hovorí Costa. "Urobil všetko, čo bolo v ľudských silách, aby zachránil nevinné životy a ohrozené živobytie, zvážil všetky riziká, aby pomohol rôznym ľuďom skôr, než bude príliš neskoro."

Video Barbary Costu o živote a diele Mattioliho si môžete pozrieť tu.

 

Titulná fotka:

Skupinová fotografia BCI Research Office: Hans Hirschtein stojaci štvrtý sprava, Antonello Gerbi sediaci piaty zľava, Miláno, 1938

Share this story

Súvisiace články

Štvrtá veľká umelecká galéria Intesa Sanpaolo sľubuje „novú ponuku“
Prečo idú financie a umenie ruka v ruke
Cesta kultúrnou históriou - Grand Tour
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.