• Žiadny návrh

Zistite viac o úsporách

VZDELÁVACIE CENTRUM

Prečo je dôležité šetriť

13/09/2022

 

V našich rodinných rozpočtoch je veľmi dôležitý hlas: úspory.

Úspory sú to, čo sa nám podarí odložiť z nášho rozpočtu na konci mesiaca alebo roka po zaplatení všetkých výdavkov, pevných a nevyhnutných, ako sú účty, variabilných v závislosti od našich možností spotreby, ako je jedlo, oblečenie, telocvičňa a príležitostné alebo výnimočné ako darček, ktorý chceme obdarovať sami!

Úspory sú našou osobnou „poistkou“ do budúcnosti.

 

Možnosti sporenia

Šetriť je možné mnohými spôsobmi, a to tak, že si vyberiete vhodnú spotrebu.

Zoberme si fixné výdavky, ako sú účty za elektrinu. Dá sa ušetriť? Samozrejme, s výhodou aj záchrany planéty. Ako často sme nechali rozsvietené svetlá pri odchode z miestnosti? Alebo zapnúť klimatizáciu na maximum bez toho, aby sme ju vypli, keď ideme von? A práčka alebo umývačka riadu: boli zapnuté s plnou náplňou? Dokonca aj minimálna spotreba elektrickej energie, napríklad pri televízore v pohotovostnom režime, je štatisticky jedným z najväčších plytvaní elektrickou energiou a môže mať vplyv na účty, ktoré platíme!

Variabilné výdavky je možné jednoznačne znížiť výberom lacnejších produktov (odkaz na video -  Aká je cena). Šetrenie však nie je nevyhnutne obeta, ale inteligentné rozhodnutia, ktoré majú aj v tomto prípade pozitívne dôsledky pre náš rozpočet. Vezmime si príklad z jedla. Podľa európskych údajov patria rodiny k tým, ktorí sú zodpovední za najväčšie plytvanie potravinami v dôsledku nadmerných nákupov a zlého skladovania. Dobre naplánované výdavky môžu znížiť rodinné náklady na jedlo a globálne náklady v zmysle plytvania zdrojmi.

Príležitostné výdavky sú, samozrejme, tie, na ktorých je najjednoduchšie ušetriť, alebo sa skôr rozhodnúť odložiť nákup, aby sme časť príjmu vyčlenili na dôležitejší projekt: pôjdem do kina alebo si našetrím peniaze, aby som si mohol kúpiť brat darček k narodeninám budúci mesiac?

Každý člen rodiny sa môže rozhodnúť pre sporenie, no všetci musia mať na to dobrý dôvod.

 

Zodpovedné a zdieľané šetrenie. Úspory sú dôležitou otázkou, o ktorej treba v rodine diskutovať, najmä s mladšími členmi. Jednou z výhod ekonomicky vyspelých spoločností je dostupnosť spotrebného tovaru, pri ktorom mladí ľudia len ťažko chápu potrebu rozhodovať sa pred míňaním alebo odkladať nákup niečoho, čo chcú. Aj z tohto dôvodu je užitočné naučiť malé deti samostatne hospodáriť s malou sumou peňazí, „vreckovým“. Samozrejme, je potrebné stanoviť spoločné pravidlá a podmienky: za aké výdavky sú deti zodpovedné a ktoré je potrebné zaplatiť z vreckového? Ak dôjde vreckové, ako sa zachovať, keď si chcete niečo kúpiť? Nákup sa odkladá! A nabudúce sa bude rozhodovať zodpovednejšie. Vždy je užitočné poučiť sa z vlastných chýb!

 

Ale prečo šetriť?

Úspory slúžia na uspokojenie budúcich potrieb a projektov (napríklad očakávané narodenie dieťaťa, deti na univerzite, plánovaná dovolenka, kúpa domu...). Odkladanie peňazí bokom ako úspory spĺňa túto prvú dôležitú potrebu.

Úspory sú však dôležité aj pre bezpečnosť: na zvládnutie neočakávaných udalostí, ako je napríklad porucha práčky alebo, nedajbože, naliehavá zdravotná potreba.

Ďalšou formou rezervy je sporenie na sociálne zabezpečenie, ktoré si vyžaduje pravidelné a plánované platby na dobrovoľnom základe za predplatné poistenia a/alebo penzijných fondov.

Peniaze si tiež môžeme odložiť bokom a zariadiť ich, aby fungovali pre nás investíciami do finančných produktov, z ktorých môžeme získať ďalšie zdroje príjmu prostredníctvom splatných úrokov, vyplácania kupónov alebo dividend.

 

Kam umiestniť úspory

Veľmi dlho sa chápalo, že držať svoje úspory „pod matracom“ nebolo veľmi bezpečné a ani nie je produktívne držať úspory skryté, ako v prípade „vkladu Scrooge McDuck“. Peniaze sú bezpečné, stávajú sa produktívnymi, generujú záujem, vytvárajú nové bohatstvo, keď sú umiestnené v bankách, kde ich dávajú do obehu profesionálni odborníci.

Úloha bánk od ich vzniku bola presne takáto: zhromažďovať úspory, využívať ich na investície, ktoré prinášajú príjem a poskytovať pôžičky jednotlivcom, spoločnostiam a verejným orgánom, aby sa mohli zlepšovať, uspokojovať potreby a rozvíjať sa.

Každá banka rozhoduje o podrobnostiach, ako môže spravovať úspory, ktoré sú u nej uložené, podľa cieľov sporiteľa: projekty, bezpečnosť, blahobyt, investície.

Pre každý predmet má sporiteľ k dispozícii niekoľko možností s rôznymi nákladmi, výhodami, akýmikoľvek rizikami. To všetko sú možnosti, ktorých klady a zápory môžeme dnes vďaka informáciám poskytovaným online analyzovať a vyberať zodpovedne a priamo online.

Vždy dostupný odborník. Nepochybne všetky banky dnes vyvinuli duálny komunikačný kanál: cez internet, aj cez sociálne siete, telefonicky, s odborníkmi v pobočkách.

 

Pre ďalšie informácie

Osobitným vzorcom šetrenia sú investície do drahých predmetov (zlato, drahé kamene, obrazy, sochy, kožušiny atď.) a majetku. Toto sú „bezpečné prístavy“ vybrané na ochranu aktív ohrozených javmi, ako je inflácia (odkaz na video - Čo je inflácia).

Pozrite si celý report

*Projekt finančného vzdelávania Intesa Sanpaolo

Zdielať

Súvisiace články

Zistite viac o Fintech
Význam rodinného rozpočtu a jeho pravidlá
Účastníci ekonomického systému
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.