• Žiadny návrh
PODPORA INOVÁCIÍ

Boj s nedostatkom vody pomáha ľuďom, planéte a podnikaniu

Globálny vodárenský priemysel je pod tlakom, aby do roku 2030 prúdila voda ku každému na svete. Poháňajú ho investície do správnej technológie – alebo „watertech“

24/05/2023

Odhaduje sa, že svetový trh s vodou a odpadovou vodou dosiahne do roku 2025 hodnotu 135,2 miliardy USD, podľa prieskumu amerického trhu Frost & Sullivan.

Veľká časť tohto rastu – až z terajších 116,7 miliárd dolárov – bude pochádzať zo služieb s podporou technológií alebo vodných technológií.

V čase rastúceho nedostatku spôsobeného dvojitými silami populačného rastu a klimatických zmien pomáha watertech čistiť, šetriť a hospodáriť s vodou. Sľubuje, že posilní úsilie o splnenie cieľov OSN pre vodohospodárske služby a zabezpečí dostatok vody na globálne domáce a priemyselné využitie.

 

Deravá infraštruktúra
Prvou a najnaliehavejšou prioritou watertech je revitalizácia rozpadajúcej sa vodnej infraštruktúry.

Napríklad v Severnej Amerike sa každé dve minúty preruší vodovod. To vedie k strate 22,7 miliárd litrov vody každý deň.

Európska infraštruktúra a infraštruktúra ázijsko-tichomorského regiónu tiež trpia historickými nedostatočnými investíciami a nedostatkom inovácií, čo znamená, že systémy sú nehospodárne.

Na šetrenie vodou sa do systémov po celom svete zavádzajú inteligentné senzory a merače. Analýzy údajov pomáhajú transformovať služby tým, že nám ukazujú presné využitie a, čo je dôležitejšie, plytvanie. Napríklad v Spojenom kráľovstve pomáhajú inteligentné merače domácnostiam znížiť spotrebu o približne 13 %.

Keďže dopyt po holistickom hospodárení s vodou rastie, poskytovatelia analýzy údajov rozširujú funkcie inteligentných senzorov a meračov o tlakové, teplotné a akustické senzory. To zvýši viditeľnosť úniku vo vodovodných sieťach a zvýši dôveru zákazníkov.

V krátkodobom horizonte budú inteligentné vodomery využívať AI na automatizáciu vypnutia v prípade netesností.

 
Nové zdroje vody
Do roku 2025 by polovica svetovej populácie mohla čeliť nedostatku vody. V tejto súvislosti je kľúčová produkcia vody.

Atmospheric water generation (AWG) získava vodu z rosy a hmly. Kondenzačné technológie ako hydropanely extrahujú vodu z vlhkého vzduchu.

Jediný hydropanel dokáže vyrobiť tri až šesť litrov pitnej vody denne – 80 – 150 litrov za mesiac – v závislosti od dostupného slnečného žiarenia.

V krátkodobom horizonte budú inteligentné vodomery využívať AI na automatizáciu vypnutia v prípade netesností.

1000 panelov na akre pôdy by vyprodukovalo viac ako dva milióny litrov pitnej vody ročne. Panely dokážu uskladniť až 30 litrov vody a udržať si kvalitu až sedem dní.

Odsoľovanie morskej vody je energeticky najmenej náročný proces na vytvorenie sladkej vody na pridanie do systému. Niektoré z oblastí, ktoré sú na svete najviac zaťažené vodou, však nemajú prístup k morskej vode. Preto sú investície do rôznych technológií životne dôležité.

 
Úprava vody
Predtým, než sa stane bezpečným aj pre priemyselné použitie, 90 % svetových zásob vody potrebuje úpravu. Technológie na čistenie vody sú nevyhnutné na boj proti klesajúcim zásobám sladkej vody na celom svete.

Investície do výskumu a vývoja v oblasti čistenia vody budú pochádzať z veľkej časti od vlád a mali by sa zamerať na dve oblasti: filtráciu a katalýzu.

Čistenie odpadových vôd je ďalšou možnosťou na zvýšenie globálnych zásob vody. Ale ako v prípade rozvodov a monitorovania, centralizovaná infraštruktúra nedokázala držať krok s meniacimi sa požiadavkami na vodu.

Decentralizované riešenia vypĺňajú medzeru. Zvyčajne ide o modulárne alebo prefabrikované filtre. Celkovo trh s decentralizovanými riešeniami, ktorý sa v roku 2022 odhadoval na 5,9 miliardy dolárov, rastie o 7,6 % ročne.

Vodné čerpadlá na čerpanie, úpravu, distribúciu a vypúšťanie vody a odpadovej vody, aj keď sú dobre zavedené, by sa nemali prehliadať. S globálnymi príjmami vo výške 8,3 miliardy USD zostávajú ťahúňmi trhu. Postupné zlepšenie čerpadiel príde prostredníctvom digitalizácie, ako je to napríklad v prípade čerpadiel na solárny pohon, ktoré môžu slúžiť odľahlým oblastiam a tým so zlou infraštruktúrou.

 

Hodnota nášho vodného systému
OSN si stanovila za cieľ poskytovať univerzálne služby v oblasti vody a odpadových vôd do roku 2030.

Ide o humanitárne úsilie so silným obchodným prípadom. Prínosy dosiahnutia tohto cieľa by mohli presiahnuť stovky miliárd dolárov ročne – v ostrom kontraste s globálnymi ekonomickými stratami, ktoré v súčasnosti súvisia s nedostatkom vody, ktoré sa odhadujú na takmer 500 miliárd dolárov ročne.

Analýza indexu S&P Global Water Index ukazuje, že za posledných 10 rokov 50 najväčších verejne kótovaných spoločností zaoberajúcich sa vodou čoraz viac poskytovalo vyššie rizikovo upravené výnosy ako širšie globálne akciové trhy.

Tento makrokontext je silne v súlade s potrebou investícií do vodných technológií – poskytnúť investorom širokú a odmeňujúcu príležitosť.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Technológia v korporátnom bankovníctve zmení správanie a podnikanie
Umelá inteligencia tu zostane – a pomôže
Udržateľnosť a digitalizácia: výkonné spojenie
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.