• Žiadny návrh
PODPORA INOVÁCIÍ

Umelá inteligencia tu zostane – a pomôže

Zabudnite na sci-fi, projekt od Intesa Sanpaolo AI Lab ukazuje reálne využitie AI, ktoré nám pomáha dosiahnuť viac

19/04/2021

 

PODCAST: Umelá inteligencia

 

Po desaťročiach sci-fi predpovedajúcich „vzostup robotov“ si mnohí ľudia myslia, že pokiaľ ide o umelú inteligenciu, je táto: nahradí jedného dňa ľudí? Priama odpoveď, hovorí Andrea Prampolini, vedúca analytiky finančných trhov a digitálnych riešení v Intesa Sanpaolo, je nie. „Naopak, AI je niečo, čo vám umožňuje byť produktívnejší a posilňuje vás,“ hovorí.

Laboratórium umelej inteligencie spoločnosti Intesa Sanpaolo, ktoré je súčasťou Inovačného centra, využíva AI na vytváranie nových aktív a zručností, ktoré rozširujú to, čo môžu ľudia dosiahnuť, aby pomohli firmám zostať konkurencieschopnými. Laboratórium vyvíja praktické aplikácie aj teoretický výskum, všetko z hlbokej vedomostnej základne konkrétnych požiadaviek a obmedzení obchodu a financií. Laura Li Puma je vedúcou laboratória AI. „Aplikujeme prísnu vedeckú metódu, ktorá definuje problém a nachádza riešenie pomocou univerzálneho jazyka matematiky,“ hovorí.

 

"Ideálom je mať pre podnikanie niečo, čo sa dá využiť, no chceme priniesť aj inovácie a možno aj otvoriť nové prúdy výskumu"

Laura Li Puma, vedúca laboratória AI, Innovation Center, Intesa Sanpaolo

Príklad toho, ako môže AI pomôcť ľuďom v podnikaní, pochádza z čoskoro patentovanej technológie vyvinutej v laboratóriu Intesa Sanpaolo. Táto technológia je navrhnutá tak, aby chránila finančné portfóliá pred výraznými nepriaznivými pohybmi na trhu. Pomocou aplikovanej AI môže tím teraz analyzovať oveľa širší súbor rizikových faktorov ako predtým a v priebehu niekoľkých sekúnd vykonať analýzy, ktoré by kedysi mohli trvať týždne.

„Realita tohto typu algoritmu je taká, že nám umožňuje byť produktívnejšími, takže má určitý vplyv na prehĺbenie kapitálu,“ hovorí Andrea Prampolini, ktorá je vedúcou projektu.

Laboratórium spolupracuje s Institute for Scientific Interchange (ISI), výskumnou inštitúciou v Turíne. Partnerstvo je obojstranne výhodné, pretože akademická obec za posledných päť až desať rokov zažila „únik mozgov“ do súkromných spoločností, pričom výskumníkov priťahovali firemné úlohy, ktoré riešia problémy v reálnom svete, s veľkými súbormi údajov a za dobré platy. Intesa Sanpaolo môže ISI pomôcť posunúť výskum vpred a zároveň vyvinúť praktické aplikácie, ktoré môžu podniky využiť už dnes.

"Realita tohto typu algoritmu je taká, že nám umožňuje byť produktívnejší, takže má určitý účinok na prehĺbenie kapitálu."

Andrea Prampolini, vedúca analytiky finančných trhov a digitálnych riešení v Intesa Sanpaolo

„Bohatstvo digitálnych údajov, ktoré zhromažďujú veľké inštitúcie, jednoznačne predstavuje príležitosť pre AI a bankovníctvo a celý finančný sektor musia prijať AI, aby zostali relevantné,“ hovorí Paolo Bajardi, manažér priemyselného výskumu v ISI.

„Existuje správny kompromis medzi inováciami a výskumom. Ideálom je mať pre biznis niečo, čo sa dá využiť, no chceme prinášať aj inovácie a možno aj otvárať nové prúdy výskumu,“ dodáva Laura Li Puma.

Pokiaľ ide o limity AI, nie je ich veľa, ale Li Puma, Bajardi a tím laboratória sa menej zaujímajú o predstavenie AI ako o jej aplikácie v reálnom svete. „Obloha je limit,“ hovorí Paolo Bajardi. „Dôležitým bodom však v skutočnosti nie je to, aby AI niečo dosiahla sama, ale aby sa AI skutočne dobre integrovala s ľuďmi.“

"Bohatstvo digitálnych údajov, ktoré zhromažďujú veľké inštitúcie, jednoznačne predstavuje príležitosť pre AI"

Paolo Bajardi, manažér priemyselného výskumu, Inštitút pre vedeckú výmenu

Zdielať

Súvisiace články

Technológia v korporátnom bankovníctve zmení správanie a podnikanie
Projekt Skyrocket má povzbudenie pre novú éru bankovníctva
Udržateľnosť a digitalizácia: výkonné spojenie
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.