• Žiadny návrh
test

6 praktických tipov, ako nakupovať a platiť kartou cez internet bezpečne

V posledných rokoch čoraz častejšie nakupujeme z domu. Niet sa čomu čudovať, keďže je to pohodlné, rýchle a veľakrát tiež výhodnejšie. Nákup na internete však môže mať aj bezpečnostné riziká. A to najmä, ak sa rozhodnete, že za tovar zaplatíte vopred. Poradíme vám, ako nakupovať a platiť kartou cez internet tak, aby ste sa nespálili a neprišli o svoje peniaze.

14/01/2022

Ako nakupovať a platiť kartou cez internet takmer bez rizika?

1. Uistite sa, že ide o dôveryhodného predajcu

Na online nakupovanie si vždy vyberajte len dôveryhodné e-shopy a stránky. Keď natrafíte na internetový obchod, ktorý má až podozrivo nízke ceny, doteraz ste o ňom vôbec nepočuli, nemá žiadne recenzie či profily na sociálnych sieťach, radšej zvážte iný.

To, či je e-shop dôveryhodný overíte aj tak, že si pozriete obchodné podmienky a podmienky vrátenia tovaru (u nás máte právo vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu), ktoré musia byť zverejnené na stránke. Ak je napríklad vrátenie tovaru komplikované alebo ho predajca ani neponúka, spozornite. Pravdepodobne totiž nepôjde o slušné podnikanie.

Ak máte nejaké tušenie a chcete si byť istí, nájdite na stránke adresu firmy a podľa názvu si ju overte v Obchodnom registri (ak ide o slovenskú stránku). Keď žiadne kontakty nenájdete, radšej plaťte kartou cez internet na inej, dôveryhodnej webovej stránke.

Pozor by ste si mal dať aj na tzv. phishingové stránky. Tie často vyzerajú napríklad ako známe e-shopy. Väčšinou je však v doméne (adrese stránky) malá zmena. Podvodníci do nej pridajú pomlčku či spojovník, alebo písmeno z latinky nahradia podobne vyzerajúcim z azbuky. Zmenu si tak na prvý pohľad ani nemusíte všimnúť. Takáto stránka je však vytvorená iba na to, aby vám cez ňu ukradli údaje. A to najmä počas toho, ako sa rozhodnete platiť kartou cez internet.

2. Pri platbe kartou skontrolujte, či je stránka dostatočne zabezpečená

Pred každým nákupom a predtým, než budete platiť kartou cez internet, si tiež skontrolujte, či je stránka dostatočne zabezpečená. Zistiť sa to dá veľmi jednoducho. Ak v adrese webu na začiatku nájdete skratku „https“, ide o stránku zabezpečenú SSL (bezpečnostným) certifikátom.

Ak je vľavo od adresy aj bezpečnostný zámok, ktorý svieti nazeleno, certifikát je platný a vy môžete pokojne nakupovať. Vďaka tomuto zámku sa tiež dá zistiť to, komu stránka patrí. Platiť kartou cez internet sa rozhodne nechystajte cez web, ktorý žiadne zabezpečenie nemá. Hoci by na prvý pohľad nevyzeral nedôveryhodne, môže to byť len vydarené maskovanie šikovných podvodníkov.

3. Plaťte kreditnou kartou

Jednou z možností, ako platiť kartou cez internet naozaj bezpečne, je používať namiesto debetnej karty kreditnú. Ak by vám chcel niekto ukradnúť údaje, prípadne sa mu to už podarilo a spravil transakciu vo vašom mene, vďaka kreditnej karte to nebude až taký problém. Kreditky sú totiž často opatrené zárukou v prípade podvodu.

Navyše ich nemusíte používať na platenie cez internet pravidelne, ale napríklad len pri vyšších sumách alebo počas pobytu v zahraničí. Ak si kreditnú kartu vybavíte u nás vo VÚB banke, získate až 100 % zľavu z poplatku za jej aktívne používanie, flexibilitu pri platbách aj splácaní a možnosť revolvingového úveru. To znamená, že peniaze, ktoré splatíte, môžete opäť čerpať.

Takisto vám ochotne pomôžeme s reklamáciou nákupov na internete. Ak by vašu kartu niekto zneužil, straty vám vrátime až nad rámec zákona. Rovnako tak u nás môžete reklamovať nedoručenú objednávku či zrušenie rezervovaného ubytovania, alebo letu.

CHCEM ZISTIŤ VIAC O KREDITNEJ KARTE

 

4. Neplaťte kartou cez verejnú WiFi sieť

Ak sa chystáte nakupovať a platiť kartou cez internet, nevyužívajte na to verejnú wifi sieť. Ak nemáte v mobile či na počítači žiaden bezpečnostný softvér, riziko toho, že vám niekto nielen z karty ukradne údaje, je ešte vyššie. Nakupovať online by ste mali len cez bezpečnú wifi sieť s heslom.

Keď takú sieť nenájdete, no nakúpiť potrebujete, využite radšej mobilné dáta. No ak ani tie nie sú možnosťou a zostáva vám len verejné wifi, zaplaťte radšej dobierkou. Platiť kartou cez internet by sa vám v tomto prípade nemuselo vyplatiť.

Čiastočným riešením môže byť nákup cez oficiálnu aplikáciu obchodu, tú ale neponúkajú všetci. Platenie cez webový prehliadač je však najviac rizikové. Cez verejnú wifi sieť by ste sa nemali prihlasovať napríklad ani do vašich dôležitých účtov (napríklad do internetbankingu či mobilbankingu). Vaše údaje sa totiž môžu ľahko dostať do nesprávnych rúk.

5. Plaťte online len cez platobnú bránu alebo internet banking vašej banky

Platiť kartou cez internet je rýchle, pohodlné a už aj oveľa bezpečnejšie ako v minulosti. Na rozdiel od dobierky nemusíte riešiť, či budete mať dostatočnú hotovosť, keď vám kuriér nákup privezie, prípadne, či sa uňho bude dať zaplatiť kartou. Vopred však plaťte len na naozaj dôveryhodných e-shopoch.

Niektorí predajcovia (najmä menší) fungujú tak, že vám najprv pošlú faktúru a vy potom prevediete peniaze na ich účet. Najbezpečnejšie je ale platiť cez zabezpečenú platobnú bránu alebo priamo cez internetbanking vašej banky. Máte tak istotu, že sa k vašim údajom nikto nedostane.

Ak platíte kartou cez internet cez platobnú bránu, o bezpečnosť sa postará systém 3D Secure. Vďaka nemu sa dá rýchlo overiť, či je ten kto, sa snaží kartou zaplatiť, aj jej skutočným majiteľom. Systém funguje tak, že vám po zadaní údajov z vašej karty príde na telefón sms s kódom. Ten musíte zadať na určené miesto, aby sa platba zrealizovala.

Takéto overenie je už takmer samozrejmosťou. Nezáleží na tom, či máte debetnú kartu k bežnému, podnikateľskému či k študentskému účtu. Zabezpečené sú všetky druhy účtov.

6. Neregistrujte sa v každom e-shope

Možno ste si pri online nákupoch všimli, že takmer v každom internetovom obchode na vás predtým, než prejdete k platbe, „vyskočí“ upozornenie, že sa máte zaregistrovať. Hoci sa to na prvý pohľad zdá ako skvelé a pohodlné riešenie, nie vždy to tak aj skutočne je.

Ak viete, že na e-shope nebudete nakupovať často, konto si nevytvárajte. Keď budete mať účty vo viacerých internetových obchodoch, je možné, že všade použijete rovnaké alebo podobné heslo. Čo je, samozrejme, pochopiteľné, keďže si ho tak lepšie zapamätáte a nemusíte si každé niekam zaznamenať.

Znižujete tým však bezpečnosť svojich údajov. Opakované heslo sa totiž dá ľahšie odhaliť. Ak sa rozhodnete registrovať, pamätajte na to, že silné heslo je naozaj dôležité. Vyhnite sa používaniu svojho mena či jednoduchých a neustále sa opakujúcich číselných kombinácií.

Chráňte svoje peniaze nielen pri platbách cez internet

Bezpečnosť platieb kartou cez internet je oproti minulosti na oveľa vyššej úrovni. No ak sa inšpirujete našimi tipmi, riziko ešte znížite. Ak chcete pomôcť s tým, ako chrániť svoje peniaze nielen pred podvodníkmi na internete, ale aj pred infláciou, ktorá neustále ohrozuje ich hodnotu, využite služby nášho osobného bankára. V rámci výhod účtu Magnifica si s ním môžete dohodnúť osobné či online stretnutie kedykoľvek, keď vám to bude vyhovovať.

ZISTIŤ VIAC O BEZPEČNÝCH NÁKUPOCH

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.