• Žiadny návrh
PLATOBNÉ KARTY

Spríjemnite si cestovanie: Výhody kreditnej karty v zahraničí, o ktorých ste možno ani netušili

Máte pocit, že je najvyšší čas zmeniť vzduch, vydýchnuť si a prísť na iné myšlienky? Ak ste sa rozhodli, že niekam vycestujete, určite vám hlavou víria myšlienky, čo všetko zbaliť a na čo nezabudnúť. . Zamysleli ste sa však aj nad tým, koľko peňazí si na cestu zobrať alebo ako budete v zahraničí platiť? Ak nie, pouvažujte aj nad vybavením kreditnej karty, ktorá vám poskytne v zahraničí rôzne výhody.

13/07/2021

Čo je to kreditná karta

Ide o platobnú kartu, ktorú môžete využívať v obchodoch, reštauráciách či pri platbách cez internet. Možno ju máte aj doma alebo v peňaženke, no ani o tom neviete. Ako kreditnú kartu spoznáte, prečo je dobré vybaviť si ju a ako ju používať, sme pre vás zhrnuli v tomto článku.

Ako funguje kreditná karta

Kreditná karta predstavuje úver od banky, ktorý môžete čerpať opakovane. To znamená, že pri platení takouto kartou nepoužívate vlastné finančné prostriedky, ale peniaze banky. To môže byť pri dovolenkovaní veľkou výhodou.

Kreditná karta sa neviaže na bežný účet, ale podlieha počiatočnému schváleniu v banke. Zdá sa vám to ako komplikácia? Práve naopak, najmä pri cestovaní je to výhoda. V zahraničí sa bežne stáva, že za niektoré služby môžete zaplatiť iba kreditnou kartou. A to práve preto, že je krytá bankou.

Samozrejme, peniaze, ktoré si požičiate, musíte aj vrátiť. Buď naraz, alebo postupne v splátkach. Ak to však budete robiť rozumne, kreditná karta vám môže pomôcť ušetriť alebo ponúknuť zaujímavý benefit zadarmo.

Aké výhody má kreditná karta

Posúdenie žiadosti po predložení všetkých potrebných dokladov je zvyčajne od 24 do 48 hodín. A koľko trvá schválenie a vybavenie  hypotéky? Od podania žiadosti do banky po čerpanie peňazí to trvá  približne 2 týždne (a to pri splnení všetkých podmienok).

Čo potrebujem na vybavenie hypotéky? Aké dokumenty či doklady treba priložiť k žiadosti?

Aby bol proces získania hypotéky bez zdržaní, pripravte si k žiadosti tieto doklady:

 1. Doklady totožnosti všetkých osôb vstupujúcich do hypotekárneho vzťahu.
 2. Doklady o príjme (v prípade, že ide o príjem, ktorý sa dá overiť v Sociálnej poisťovni, netreba ho predkladať).
 3. Doklady k nehnuteľnosti slúžiacej na zabezpečenie úveru – znalecký posudok k nehnuteľnosti.
 4. Doklady k účelu poskytnutia úveru – kúpna zmluva alebo stavebné povolenie či rozpočet k rekonštrukcii.


Aké poplatky sú spojené so získaním hypotéky?

Každá kreditná karta poskytuje iné výhody a zároveň má nastavené iné podmienky používania a splácania. Je dobré poznať ich, aby ste ich mohli čo najlepšie využívať. Možno budete prekvapení, keď si podmienky preštudujete, čo všetko môžete vďaka kreditnej karte získať.

1. Cestovanie do zahraničia

 • Vo VÚB banke sú všetky vydané kreditné karty medzinárodné. To znamená, že sú akceptované vo všetkých štandardných dovolenkových destináciách. Kreditná karta je preto ideálnym partnerom pri cestovaní do zahraničia.
   
 • Pri platení kartou nepoužívate vlastné peniaze, ale prostriedky banky. Môže teda poslúžiť na nečakané výdavky, s ktorými ste nepočítali, a nevyčlenili si na nich financie. Takisto je to forma ochrany vašich peňazí pri krádeži či zneužití karty. O peniaze totiž príde banka a nie vy.
   
 • Užívať si môžete aj výhody letiskových salónikov. Niektoré druhy kreditných kariet vám umožnia bezplatný vstup do salónov vo Viedni, Prahe či Bratislave a poskytnú veľmi pohodlné čakanie na váš let.
   
 • Rezervácia a platba za letenku, hotel či požičanie auta prebehne bezproblémovo. Práve vďaka tomu, že kreditná karta je krytá bankou, sa obchodníci neobávajú, že by ste peniaze z karty minuli skôr, ako si ich stihnú stiahnuť. Aj preto sú pri týchto službách kreditné karty uprednostňované a v niektorých prípadoch dokonca žiadané.
   
 • Sledovanie transakcií a pohybov máte stále poruke. Vašu kreditnú kartu si viete pohodlne pridať do mobilnej aplikácie VÚB Mobile banking. Všetky operácie, ktoré ňou urobíte, tak môžete sledovať kdekoľvek sa budete nachádzať.


2. Poistenie a zdravie

 • Kreditné karty často poskytujú aj zaujímavý dovolenkový benefit, ktorým je cestovné poistenie. Karty vydané VÚB bankou nesú súbor komplexného cestovného poistenia, ktoré sa vzťahuje nielen na držiteľa karty, ale aj na ďalších piatich spolucestujúcich. Ak si teda na dovolenku vybavíte kreditku, o cestovné poistenie sa už nemusíte starať.
   
 • Pri cestovaní či dovolenkovaní sa vám môže stať, že vás prekvapí nečakaný zdravotný problém. Potrebujete sa poradiť s lekárom? Aj tu vám vie kreditná karta pomôcť. Využiť môžete službu uLekára.sk, ktorá sa postará o rýchlu odpoveď od všeobecného alebo odborného lekára.


3. Benefity pri platbách kreditnou kartou doma i v zahraničí

 • Takmer každá kreditná karta poskytuje nejakú formu cashbacku alebo moneybacku. To znamená, že z každej platby kartou viete získať niečo späť. Extra bonus môžete mať napríklad pri platení počas vašich narodenín. Vďaka platbe kreditkou teda za službu či produkty zaplatíte menej.
   
 • Vedeli ste, že tovar zaplatený vybranou kreditkou je automaticky poistený proti krádeži či fyzickému poškodeniu až na 90 dní? Rovnako tak sa na tovar bude vzťahovať predĺžená záruka o celých 12 mesiacov oproti štandardnej, ktorú poskytuje obchodník.
   
 • Ak budete kreditnú kartu aktívne využívať a zároveň zodpovedne splácať vaše dlžné zostatky, môžete byť odmenení zľavami z poplatkov alebo úplným odpustením poplatku za vedenie kreditnej karty.
   
 • Kreditka vám umožní aj bezproblémový prevod na akýkoľvek SEPA účet. Zrealizovať ho môžete pohodlne pomocou aplikácií Internet banking alebo VÚB Mobil banking. A to bez obmedzení až do výšky úverového limitu. Ak pôjde o prevod z VÚB kreditnej karty na akýkoľvek VÚB účet, prebehne okamžite.


4. Bezpečnosť pri online platbách

 • Platby kreditnou kartou sú rovnako bezpečné ako tie debetnou . Pri platení online môžete dôverovať štandardným bezpečnostným prvkom. Dochádza k overeniu službou 3D- Secure a jedinečným heslom každej karty. Prehľad o transakciách zabezpečujú bezplatné SMS, PUSH či e-mailové notifikácie. Spoľahnúť sa môžete aj na aplikácie Internet banking a VÚB Mobil banking, vďaka ktorým vidíte všetky operácie.


5. Ostatné výhody kreditných kariet

 • Potrebujete platiť kreditnou kartou viacerí? Väčšinou je možné bezplatne si vybaviť k jednej hlavnej kreditnej karte až ďalšie tri dodatkové, na ktoré platia rovnaké podmienky. Je teda k dispozícii až pre 4 užívateľov. Po každej platbe zároveň dostanete notifikáciu o jej realizácii, takže o prehľad neprídete.
   
 • Výhodou kreditnej karty je aj jej flexibilita v rámci splácania. Umožňuje vám buď vrátiť požičanú sumu okamžite a naraz, alebo ju postupne každý mesiac splácať. Nastaviť si to teda môžete podľa vlastných predstáv a možností.
   
 • Možno ste sa stretli s názorom, že používanie kreditnej karty je drahou záležitosťou. Nie je to však pravda. Keď kreditnú kartu využívate správne, nemusíte vôbec nič preplatiť. Ak napríklad dlžnú sumu pošlete v plnej výške počas bezúročného obdobia, nezaplatíte nič navyše.


Na záver ešte jeden cestovateľský tip od Andrey Šípošovej, vedúcej oddelenia kartových procesov VÚB banky: „Na dovolenke je ideálne mať so sebou dve karty – debetnú aj kreditnú. S kreditnou čerpáte peniaze banky a môžete ju využiť aj na neplánované nákupy. Ak ale v zahraničí potrebujete hotovosť, najjednoduchšie je vybrať si ju z bankomatu prostredníctvom debetnej karty. Výbery z bankomatov skupiny Intesa Sanpaolo v zahraničí sú s debetnými kartami VÚB bezplatné (Visa Inspire, Visa Inspire Gold a Karta pre mladých).

Zoznam sesterských bánk VÚB, ktorých sa bezplatný výber týka:

 • Albánsko: Intesa Sanpaolo Bank Albania,
 • Bosna a Hercegovina: Intesa Sanpaolo Banka Bosna i Hercegovina,
 • Egypt: Bank of Alexandra,
 • Chorvátsko: Privredna banka Zagreb,
 • Maďarsko: CIB Bank,
 • Rumunsko: Intesa Sanpaolo Bank,
 • Rusko: Banca Intesa Russia,
 • Slovinsko: Banka Koper,
 • Srbsko: Banka Intesa Beograd,
 • Taliansko: Intesa Sanpaolo.

 

ZISTIŤ VIAC O KREDITNÝCH KARTÁCH

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.