Poznáte rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou? Dôležité fakty, ktoré by ste mali vedieť.
Pri nakupovaní sa dnes už asi ani nezamyslíte. Vybraté položky v košíku sa nasnímajú, z peňaženky vyberiete malý plast, ktorý priložíte k platobnému terminálu, a po pípnutí je všetko vybavené. Zaplatili ste platobnou kartou a zrejme ste vôbec neuvažovali nad tým, o aký typ karty ide. Veď prečo aj? Občas je však dobré spomenúť si, čo znamená debetná karta a čo tá kreditná. Kedy ktorú použiť a aké výhody vám to môže priniesť.
08/06/2021
Čo je debetná karta?
Tiež ste sa už stretli s otázkou „debetná karta? Čo to je?“. Pre tých, ktorí vedia, je odpoveď celkom jednoznačná. Debetná karta je platobná karta, ktorú dostávate k svojmu účtu vedenému v banke. Obyčajne ide o bežný účet, ku ktorému prislúcha jedna, alebo viacero debetných platobných kariet. S touto kartou využívate peniaze, ktoré máte na svojom účte, teda len vaše vlastné finančné prostriedky. Ide o najrozšírenejší druh platobnej karty, čo je podľa slov Andrey Šípošovej, vedúcej oddelenia Kartových procesov VÚB banky, aj logické: „Vydanie debetnej karty nepodlieha žiadnemu schvaľovaniu, preto v podstate každý, kto má u nás účet, má k nemu aj kartu a často nie len jednu. Preto počet ľudí s debetnou kartou výrazne prevyšuje.“
Ako funguje debetná karta
Použitie debetnej karty je každodennou záležitosťou. Vyberáte ňou hotovosť z bankomatu, používate ju v obchodoch, reštauráciách, pri platbách cez internet alebo ju máte stiahnutú v telefóne a využívate možnosti platenia cez mobil. Všetky pohyby kartou môžete sledovať v Internet bankingu alebo Mobile bankingu banky. Stále však ide o platobnú kartu, ktorá využíva vaše peniaze. A to len dovtedy, kým ich máme na účte.
Ako spoznať debetnú kartu
Na prvý pohľad bolo kedysi problematické rozlíšiť, či držíte v ruke debetnú alebo kreditnú kartu. Ľudia často nevedeli, ktorá karta je kreditná, ako vyzerá alebo aká je debetná karta. Ide totiž o plastové karty rovnakých rozmerov s rovnakými povinnými údajmi. Od roku 2016 sú však už všetky karty označené aj popisom, takže to, o akú kartu ide, by ste mali spoznať hneď.
Čo je kreditná karta?
Kreditná karta je úverová karta, pri používaní ktorej nevyužívate vlastné peniaze, ale čerpáte finančné prostriedky banky. Tento druh karty sa neviaže na bežný účet, preto si ho nemusíte otvárať, ale podlieha schváleniu bankou. Kreditná karta totiž vo svojej podstate predstavuje úver, ktorý vám banka každý mesiac znova a znova poskytuje do výšky schváleného úverového limitu a vy ho môžete čerpať opakovane, ale iba prostredníctvom karty a pri dodržiavaní stanovených podmienok. Znie to pre vás náročne? Nenechajte sa odradiť. Ako hovorí Andrea Šípošová: „klienti často odmietajú kreditku už len z princípu, že sa nechcú zadlžovať. Pritom kreditná karta môže byť vhodná aj pre tých, ktorí nepotrebujú úverový produkt. Jej používanie môže byť výhodné vďaka bezúročnému obdobiu, možnosti splatiť celú čerpanú sumu naraz bez úrokov či poplatkov, a tiež vďaka mnohým benefitom, ktoré kreditné karty ponúkajú.
Ako funguje kreditná karta
Tiež ide o platobnú kartu a slúži rovnako ako debetná, teda na platenie. Odporúča sa však využívať ju predovšetkým na bezhotovostné operácie, ktoré sú zvyčajne bez poplatkov. Mnoho klientov si pochvaľuje kreditné karty pri platení za letenky, pri internetových platbách či objednávkach zo zahraničia. Karta však funguje na inom princípe ako tá debetná. Keďže používate prostriedky banky, nie svoje vlastné, je potrebné ich vrátiť. Môžete tak urobiť v plnej sume, počas bezúročného obdobia, kedy za požičané peniaze nič nezaplatíte. Ak sumu neviete vrátiť naraz, môžete si ju rozdeliť do pravidelných splátok, rovnako, ako je to pri akomkoľvek inom úvere. V tomto prípade vám výšku splátky nastaví banka už pri schválení karty a počítať musíte aj s nejakým úročením.
Výhody kreditnej karty
Hoci sa vám nemusí pozdávať mať od banky stále čosi požičané, kreditná karta má svoje neodškriepiteľné výhody:
- oceníte ju pri rezervácii hotela alebo pri požičiavaní auta, najmä v zahraničí, kde sú kreditné karty prednostne akceptované,
- mnohé na seba viažu rôzne druhy poistení, najmä cestovných, a často nielen pre držiteľa karty, ale aj pre spolucestovateľov,
- veľkou výhodou sú cashbacky, teda isté percento z vašej platby, ktoré sa vám na kartu vráti a vy tak môžete ušetriť, lebo banke zaplatíte menej,
- schvaľuje sa iba raz, no peniaze môžete čerpať každý mesiac opakovane,
- pri zneužití karty neprichádzate o svoje vlastné peniaze, ale o peniaze banky.
Menšou nevýhodou môže byť fakt, že kreditná karta, ako úverový produkt, vstupuje do žiadostí o inú pôžičku alebo hypotéku. Úverový limit karty tak môže znížiť celkovú výšku vášho ďalšieho úveru.
Tipy a rady pri používaní kreditnej karty
Kreditná karta pre vás vie byť prínosom, ale iba vtedy, ak ju budete využívať rozumne a na základe vašich priorít a životného štýlu.
- 1. Nájdite si kreditnú kartu, ktorá poskytuje výhody v oblasti, ktorú najviac preferujete. Ak radi cestujete, hľadajte kartu s poistením, ak hlavne nakupujete, poobzerajte sa po tejs najvýhodnejším cashbackom. Ak potrebujete spotrebič do domácnosti, plaťte tou, ktorá poskytne bezplatnú predĺženú záruku a pod.
- 2. Starostlivo zvážte, akú výšku úverového limitu potrebujete. Vyberte si ju tak, aby vás nezaťažila, no zároveň dokázala pokryť vaše požadované potreby.
- 3. Vyhnite sa hotovostným operáciám. Za výbery z bankomatu kreditnou kartou sú vyššie poplatky a niektoré typy kreditných kariet na tieto operácie ani neposkytujú bezúročné obdobie.
- 4. Čítajte zmluvnú dokumentáciu. O svojej kreditnej karte by ste mali vedieť čo najviac. Ktoré benefity sa na ňu viažu, čo môžete mať bezplatne a za čo si už banka účtuje poplatky. Aké máte bezúročné obdobie, aký je úrok v prípade, že sumu nesplatíte naraz, alebo aká je výška splátky.
Možno sa ja vy pri najbližšom nákupe zamyslíte, či na platenie použijete len „obyčajnú“ debetnú kartu a odčerpáte peniaze z vašej výplaty, ktoré máte na bežnom účte. Alebo naopak využijete výhody kreditky, ktorú možno máte v peňaženke a ani netušíte, čo všetko vám môže poskytnúť.