Krásny nový domov pre galériu Intesa Sanpaolo v Neapole
Nová Gallerie d’Italia – Neapol je s rozlohou približne 10 000 metrov štvorcových asi trikrát väčšia ako jej predchodca, čo dáva múzeu dostatok priestoru pre komunitné projekty, vzdelávacie iniciatívy a dočasné výstavy – ako aj posledné veľké dielo Caravaggia.
20/09/2022
Bolo to prinajmenšom rušné obdobie pre tých, ktorí sú zapojení do Progetto Cultura, dlhodobého projektu Intesa Sanpaolo zameraného na podporu kultúrneho obohatenia v celom Taliansku. V máji boli v priebehu niekoľkých dní otvorené dve nové múzeá: Gallerie d’Italia – Turín a Gallerie d’Italia – Neapol.
Ten sídli v historickom paláci postavenom v roku 1940 architektom Marcellom Piacentinim na veľkej dopravnej tepne Via Toledo. Predtým slúžila ako ústredie Banco di Napoli, ktorá bola v roku 2018 začlenená do Intesa Sanpaolo. Časť monumentálnej budovy premenil – z kancelárie na múzeum – architekt Michele De Lucchi a jeho štúdio AMDL Circle, ktorý tiež pracoval pri otvorení Gallerie d'Italia – Turín.
Zaberá 10 000 metrov štvorcových, čo je približne trojnásobok plochy pôvodného neapolského múzea Intesa Sanpaolo v Palazzo Zevallos Stigliano, ktoré nahrádza. (Tento priestor bol otvorený v roku 2007 a nachádzal sa aj na Via Toledo.)
Medzi mnohými majstrovskými dielami, ktoré sa prenášajú z jedného paláca do druhého, je Mučeníctvo svätej Uršuly, posledný obraz, ktorý kedy Caravaggio namaľoval. Bol vyrobený v roku 1610, niekoľko týždňov pred umelcovou smrťou, a zobrazuje zabitie anglickej princeznej, ktorá sa odmietla vydať za ich náčelníka, pohanskými Hunmi.
Vo svojom novom domove je obraz atmosféricky osvetlený z jednej strany, aby sa zvýšila dráma Caravaggiovej scény. Na prvom poschodí novej galérie je vystavené Umučenie svätej Uršule spolu s veľkým výberom ďalších umeleckých diel vytvorených v južnom Taliansku od začiatku 17. do začiatku 20. storočia.
"Hoci umelecké dielo môže patriť konkrétnemu múzeu, organizácii alebo jednotlivcovi, je tiež dedičstvom každého v spoločnosti."
Michele Coppola, výkonný riaditeľ pre umenie, kultúru a historické dedičstvo, Intesa Sanpaolo a riaditeľ Gallerie d'Italia
Tieto exponáty – od umelcov kalibru maliarov Artemisia Gentileschi a Luca Giordana a sochára Vincenza Gemita – všetky pochádzajú z vlastnej zbierky Intesa Sanpaolo, ktorá v súčasnosti obsahuje viac ako 35 000 diel.
Nie je náhoda v rozhodnutí ukázať tu umenie, ktoré bolo urobené v tej istej časti Talianska. „Myšlienkou je, aby každé múzeum tvorilo súčasť svojej miestnej komunity – a tiež odrážalo svoju komunitu,“ hovorí Michele Coppola, výkonný riaditeľ pre umenie, kultúru a historické dedičstvo v Intesa Sanpaolo a riaditeľ Gallerie d'Italia.
Coppola pokračuje v úlohe, ktorú mal v Palazzo Zevallos Stigliano, v ktorej ho podporuje Antonio Ernesto Denunzio ako zástupca riaditeľa.
Intesa Sanpaolo prevádzkuje celkom štyri múzeá vrátane Gallerie di Palazzo Leoni Montanari vo Vicenze a Gallerie di Piazza Scala v Miláne. Súhrnne sú tieto štyri známe ako Gallerie d'Italia.
Kľúčovou súčasťou spolupráce každého múzea s miestnou komunitou je vzdelávanie a v Neapole sa nový priestor môže pochváliť tromi veľkými triedami. To umožnilo rozšírenie aktivít pre školákov, ktoré už existovali v Palazzo Zevallos Stigliano.
„Veríme, že múzeá patria medzi najdôležitejšie a najcharakteristickejšie miesta v každom meste,“ hovorí Coppola. "Umožňujú ľuďom priblížiť sa k umeniu, skúmať hodnoty ľudstva od minulosti až po súčasnosť, a tak premýšľať o tom, ako najlepšie žiť."
Na prízemí Gallerie d’Italia – Neapol je priestor venovaný dočasným výstavám. Tu je inauguračným predstavením 19. ročník Restituzioni. Toto zobrazuje najnovšie výsledky dlhodobej spolupráce medzi Intesou Sanpaolo a talianskym ministerstvom kultúry.
Konkrétne ide o 200 umeleckých diel z archeologických nálezísk, múzeí a pietnych miest po celom Taliansku. Všetky tieto diela utrpeli nejaký druh poškodenia predtým, ako banka sponzorovala konzervátorov a reštaurátorské laboratóriá na ich opravu.
Spolupráca sa datuje viac ako tri desaťročia a súčasná výstava obsahuje práce opravené za posledné tri roky. Žiadny z kúskov nie je súčasťou kolekcie Intesa Sanpaolo.
„Myslím si, že Restituzioni je konkrétnou ukážkou záväzku spoločnosti Progetto Cultura k umeleckému dedičstvu Talianska ako celku,“ hovorí Coppola. "Hoci umelecké dielo môže patriť konkrétnemu múzeu, organizácii alebo jednotlivcovi, je tiež dedičstvom každého v spoločnosti."
Súčasťou neapolského múzea sú dve ďalšie stále expozície s dielami zo zbierky Intesa Sanpaolo. Jedna je venovaná starodávnej keramike z oblastí Atika a Magna Graecia (ktorú tvoril Neapol). Druhým sú umelecké diela vytvorené od konca druhej svetovej vojny až po súčasnosť takými osobnosťami, ako sú Lucio Fontana, Alberto Burri, Sol LeWitt a Gerhard Richter.
„Za spustenie dvoch múzeí v dvoch veľkých talianskych mestách patrí zásluha osvieteného myslenia vrcholového manažmentu skupiny,“ hovorí Coppola. „Stojí za to zdôrazniť, ako Intesa Sanpaolo – jedna z najdôležitejších bánk v Európe – verí, že hranie ústrednej úlohy v ekonomickom rozvoji spoločnosti nie je oddelené od prevzatia zodpovednosti aj za jej kultúrny a sociálny rozvoj.
gallery
gallery
(Roma 1940 - 2014)
La mano nei capelli, 1966
tintura per tessuti e pennarello su tele estroflesse su tavola, 99,5 x 70,6 cm
Collezione Intesa Sanpaolo
Bianco Cretto, 1974