• Žiadny návrh

Zistite viac o menách

VZDELÁVACIE CENTRUM

Mena

30/07/2018

Ako súčasť ekonomického systému sa všetci každý deň zaoberáme „menou“, to znamená peniazmi vo všetkých ich rôznych formách. Je to prostriedok výmeny, ktorý umožňuje všetky naše finančné transakcie, počnúc našimi každodennými nákupmi.

Našou devízovou „menou“ je euro, platné na Slovensku od 1. januára 2009, kedy bola krajina prijatá do „eurozóny“.
Bez toho, aby sme museli diskutovať o výhodách ekonomických aspektov, ktoré členstvo v eurozóne pre krajinu znamenalo, je možné zdôrazniť praktickú výhodu. Keď cestujeme po eurozóne, okamžite si uvedomíme, aké pohodlné je nemeniť peniaze a počítať výmenný kurz v miestnej mene.

To všetko je mena
Keď používame naše eurá, uvádzame do pohybu všetky jeho funkcie.
Euro je prostriedkom výmeny, pretože nám umožňuje nakupovať tovary a služby a je to účtovná jednotka, ktorá meria hodnotu všetkých ekonomických transakcií: určuje hodnotu toho, čo kupujeme, a hovorí nám, koľko máme na našom bankovom účte. , meranie hodnoty našich úspor a našej kúpnej sily. Potom sa stáva rezervou hodnoty.

Pre ďalšie informácie
Minca, moneta, monnaie, peniaze, moneda, ... veľa jazykov pre slovo, ktoré má svoj názov podľa starorímskej mincovne, ktorá sa nachádzala v blízkosti chrámu Juno Moneta, nazývaného preto, že husi, ktoré boli pre bohyňu posvätné, zachránili Rím varovaním Rimanov („moneo“, čo znamená varovať) pred príchodom galských útočníkov.
Dnes má každá krajina svoju mincovňu, miesto, kde sa razia peniaze.
Slovenská Mincovňa Kremnica má dávnu históriu. Založená v roku 1328 v Kremnici, dnes razí eurá. Národná banka Slovenska, člen Európskeho systému centrálnych bánk (ESCB), na čele s Európskou centrálnou bankou, je zodpovedná za výrobu a riadenie obehu eurobankoviek a mincí na základe kvóty definovanej v rámci Eurosystému.

Pre ďalšie informácie…
Dnešné mince nemajú vnútornú hodnotu, to znamená spojenú s hodnotou kovu použitého na výrobu mincí. V dávnych dobách mala minca vyrobená z určitého počtu gramov zlata väčšiu hodnotu ako minca vyrobená zo striebra rovnakej hmotnosti. Hodnota euromincí a bankoviek je vonkajšia, to znamená, že zodpovedá výmennej hodnote, ktorú im priradil trh. Tento typ konvertibility je však základom javov spojených s kúpnou silou, ako je inflácia, hyperinflácia a deflácia.

Mena v digitálnej ére
Mena prešla neuveriteľnými zmenami z praktických dôvodov a predovšetkým preto, že vždy existovali falšovatelia, zlodeji a podvodníci.
Šek bol geniálny nápad, vďaka ktorému po prvýkrát nebolo potrebné sa peňazí fyzicky dotýkať. Bol navrhnutý ako bezpečný platobný prostriedok, ktorý slúžil predovšetkým na rýchlejší prevod peňazí s väčšími zárukami a zárukami. Je však potrebné venovať pozornosť zabezpečeniu dostatku finančných prostriedkov a vyhnúť sa prijímaniu šekov pochybného pôvodu ...
Elektronická karta čoraz častejšie nahrádza hotovostné platby, čím sa znižuje riziko krádeží a zabezpečuje sa sledovateľnosť transakcií. Karta sa však môže stratiť alebo ukradnúť. Na rozdiel od hotovosti je však možné jej použitie okamžite zablokovať telefonátom do vydávajúcej banky. Okrem toho je možné aktivovať upozornenie na odoslanie správy s každou transakciou.
Bezkontaktné karty umožňujú platbu jednoduchým priložením karty k čítačke.

Udržať si prehľad o výdavkoch. S elektronickými prostriedkami je míňanie jednoduchšie, a preto je veľmi dôležité dôsledne sledovať aktuálne disponibilné prostriedky na našom bežnom účte.

Veľa kariet
V súčasnosti sú „platobné karty“, ktoré poskytujú banky, veľmi rôznorodé. Stačí kontaktovať našu banku a opýtať sa, ktorý prostriedok najlepšie vyhovuje našim potrebám a koľko nás to bude stáť.
Pri kreditných kartách je náš účet zúčtovaný hneď po použití karty.
Pri debetných kartách sú sumy účtované okamžite a naša banka nám vie okamžite poradiť, ak ideme do mínusu. Jednoducho upozorní, že platbu nie je možné uskutočniť.
Pri predplatených kartách si „nabijeme“ určitú sumu a môžeme ju využívať až do jej vyčerpania.
Pri revolvingových kartách „nabíjame“ určitú sumu, ktorá sa postupne spláca pri úrokovej sadzbe a okamžite sa rekonštituuje.

Udržať si prehľad o výdavkoch. S elektronickými prostriedkami je míňanie jednoduchšie, a preto je veľmi dôležité dôsledne sledovať aktuálne disponibilné prostriedky na našom bežnom účte.

Výmeny v digitálnej ére
Dematerializovaná mena nám umožnila zmeniť spôsob, akým nakupujeme: z domu, cez internet, s neustále sa rozvíjajúcim elektronickým obchodom.
Výhody sú v nákladoch (často nižšie v porovnaní s kamennou predajňou), v možnosti porovnania množstva rôznych ponúk, v možnosti dostať produkt domov, s možnosťou vrátiť ho, ak nie je podľa predstáv.
S cieľom riešiť riziká krádeže údajov, ktoré na začiatku predstavovali virtuálne burzy, sú dnes online platby chránené sofistikovanými bezpečnostnými systémami, ktoré zaviedli banky.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Prečo je dôležité šetriť
Význam rodinného rozpočtu a jeho pravidlá
Účastníci ekonomického systému
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.