• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Všetky systémy idú na najväčšie albánske slnečné pole

Medzinárodná spolupráca viedla k veľkému solárnemu projektu v Albánsku, ktorý krajine pomôže dosiahnuť jej klimatické ciele

25/05/2023

Chránená lagúna Karavasta sa nachádza na východe albánskeho pobrežia Jadranského mora a je mokraďou medzinárodného významu a bohatým biotopom voľne žijúcich živočíchov vrátane pelikána dalmatínskeho.

Lagúna Karavasta, obklopená listnatým lesom, ktorý tvorí národný park Divjakë-Karavasta, je najväčšia v Albánsku a najväčšia napájaná zo Stredozemného mora.

Len pár kilometrov od tohto prírodného skvostu bude čoskoro ďalším prínosom pre Albánsko – také, ktoré využíva silu prírody na zlepšenie života každého.

Susedná (nechránená) pôda Karavasty bude čoskoro domovom doteraz najambicióznejšieho solárneho poľa v Albánsku – projektu obnoviteľnej energie s výkonom 140 MWp, ktorý má krajinu odkloniť od jej závislosti od fosílnych palív.

"Dôrazne podporujeme záväzok Albánska stať sa čistým vývozcom energie do roku 2030 a jeho stratégiu diverzifikovať zdroje so zameraním na oblasti obnoviteľnej energie."

Alessandro D’Oria, CEO, Intesa Sanpaolo Bank Albania

Významný solárny projekt

Solárny projekt Karavasta v hodnote 135 miliónov eur, ktorý postavila francúzska spoločnosť Voltalia, spolufinancujú Voltalia, Medzinárodná finančná korporácia (IFC), Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD), Intesa Sanpaolo Bank Albania a Privredna Banka Zagreb prostredníctvom eura. 99 miliónov syndikovaný úver.

Významný projekt bude postavený tak, aby využíval slnečnú energiu pomocou štruktúry na sledovanie slnka a dvojstranných panelov.

Projekt umožní inovatívnu hybridnú komercializačnú stratégiu – predaj 50 % výroby energie štátnemu podniku za pevnú cenu a predaj zvyšku za trhové ceny – v kombinácii s nástrojom na zaistenie cien energie, aby sa zabránilo kolísaniu cien.

Constantin von Alvensleben, manažér Voltalia pre Albánsko, hovorí: „Vzhľadom na vysoký inštalovaný výkon 140 MWp, ako aj krátku dobu implementácie jeden a pol roka, spôsobil tento projekt boom solárnej energie v krajine.

„Je to skvelý moment pre všetky zainteresované strany, vrátane albánskej vlády, Voltalie ako developera, dlžníka a dodávateľa, ako aj bankového konzorcia pozostávajúceho z EBRD, IFC a Intesa Sanpaolo.

Alessandro D’Oria, generálny riaditeľ Intesa Sanpaolo Bank Albania, dodáva: „Dôrazne podporujeme záväzok Albánska stať sa čistým vývozcom energie do roku 2030 a jeho stratégiu diverzifikovať zdroje so zameraním na oblasti obnoviteľnej energie.

"Toto financovanie predstavuje schopnosti nášho tímu úspešne riadiť medzinárodné partnerstvá pri financovaní komplexných projektov v spolupráci s ISP Group a PBZ."

 

"Tento projekt predstavuje skvelý príklad synergie siete Intesa Sanpaolo a širších obchodných cieľov Intesa Sanpaolo."

Giuseppe Ferraro, Head of the Corporate SME Department of the International Subsidiary Banks Division.

Využívanie prírodných zdrojov

Albánsko má skvelú pozíciu na využitie slnka. Priemerne 240 – 300 dní slnečného svitu ročne[1]. Veľa je vystavených silnému slnečnému žiareniu – až 1700 kWh/m2 za rok[2]. Za jasného počasia môže každý štvorcový meter absorbovať približne 2200 kWh za rok – čo je dosť na napájanie stredne veľkého domu[3].

Dekarbonizácia nie je v Albánsku novou agendou. V skutočnosti má krajina jeden z najväčších podielov obnoviteľnej energie vo svojom energetickom mixe v juhovýchodnej Európe[4].

Deväťdesiatpäť percent obnoviteľnej, domácky vyrobenej elektriny v krajine pochádza z vodnej energie, ktorá využíva prírodnú energiu z viac ako 152 albánskych riek. Ale keďže stúpajúce globálne teploty vedú k nízkym zrážkam a klesajúcim vodným hladinám, spoliehanie sa výlučne na vodnú energiu spôsobuje, že krajina je zraniteľná voči prílišnej závislosti od dovážanej energie.

Očakáva sa, že ročný dopyt po energii v Albánsku do roku 2030 vzrastie o 77 % a v rovnakom období sa očakáva pokles výroby elektriny z veľkých vodných elektrární približne o 15 % – 20 %.

Financie vedú zmenu

Albánska národná energetická stratégia kladie dôraz na diverzifikáciu obnoviteľných zdrojov, ako aj bezpodmienečný cieľ zníženia emisií o 20,9 % do roku 2030[1].

Ekonomická komisia OSN pre Európu však v roku 2021 zdôraznila, že Albánsko stále čelí kľúčovým výzvam, aby sa tak stalo. Jednou z výziev bolo zbaviť sa rizika financovania rozsiahlych projektov obnoviteľných zdrojov s cieľom vzbudiť dôveru a stimulovať medzinárodné investície.

Po uvedení do prevádzky má pole Karavasta generovať viac ako 265 gigawatthodín elektriny ročne. To bude sprevádzané znížením emisií skleníkových plynov o približne 96 500 ton ekvivalentu CO2 ročne – alebo 9,5 % oxidu uhličitého emitovaného z priemyselného sektora v Albánsku.

Bude to tiež predstavovať ďalší krok vpred pre medzinárodnú finančnú spoluprácu s cieľom pomôcť splniť klimatické ciele.

"Dúfame, že táto transakcia poslúži ako príklad pre ďalšie súkromné projekty obnoviteľnej energie, najmä v solárnom sektore. Slnečnú energiu možno využiť na rôzne účely bez vytvárania skleníkových emisií a ďalšieho vyčerpávania našich prírodných zdrojov."

Vedrana Jelušić Kašić, členka predstavenstva PBZ

Skupina Intesa Sanpaolo je s tiketom v hodnote 29 miliónov eur jedinou komerčnou bankovou skupinou zapojenou do transakcie.

Intesa Sanpaolo Bank Albania prevzala úlohy v syndikovanej pôžičke onshore účtovnej banky a onshore bezpečnostného agenta.

PBZ bola tiež poverená úlohou Administratívneho agenta, Platobného agenta a Offshore Security Agenta pre dlhodobý syndikovaný úver vo výške 99 miliónov EUR. „Dúfame, že táto transakcia poslúži ako príklad pre ďalšie súkromné projekty obnoviteľnej energie, najmä v solárnom sektore,“ hovorí Vedrana Jelušić Kašić, členka predstavenstva PBZ.

"Slnečnú energiu možno využiť na rôzne účely bez vytvárania skleníkových emisií a ďalšieho vyčerpávania našich prírodných zdrojov."

„Tento projekt predstavuje skvelý príklad synergie siete Intesa Sanpaolo a širších obchodných cieľov Intesa Sanpaolo,“ hovorí Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych malých a stredných podnikov divízie medzinárodných dcérskych bánk.

„Cieľom divízie dcérskych bánk je v budúcnosti spolupracovať na projektoch, ako je tento, kde financie môžu mobilizovať zmeny a ciele obehového hospodárstva.

[1] https://aida.gov.al/images/PDF/Publikime/Energy-FactSheet.pdf

[2] https://aida.gov.al/images/PDF/Publikime/Energy-FactSheet.pdf

[3] https://www.ovoenergy.com/guides/energy-guides/how-much-electricity-does-a-home-use

[4] https://unece.org/sites/default/files/2021-07/UNECE-RE_Uptake_Factsheet_Albania.pdf

[5]https://climatepromise.undp.org/what-we-do/where-we-work/albania#:~:text=Key%20highlights%20from%20the%20NDC,compared%20to%20business%20as%20usual.

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.