• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Posilnenie hodnotového reťazca

Podnikateľský plán spoločnosti Intesa Sanpaolo ponúka malým a stredným klientom viac než len poskytovanie úverov

29/07/2022

Obchodný plán Intesa Sanpaolo na roky 2022 – 2025 povýši banku na lídra v oblasti správy majetku, ochrany a poradenstva v Európe. Zároveň však upevní silnú úlohu banky ako tvorcu hodnoty pre svojich klientov prostredníctvom špecifických riešení financovania dodávateľského reťazca.

Keďže Intesa Sanpaolo je globálna skupina – so zastúpením v Severnej Amerike, Južnej Amerike, východnej a západnej Európe a Ázii – a môže podporovať svojich klientov bez ohľadu na miesto.

To však nie je všetko, hovorí Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych a malých a stredných podnikov, divízie medzinárodných dcérskych bánk, skupina Intesa Sanpaolo: „To, čo skutočne robíme inak ako ostatné miestne banky, je ponuka širokého spektra služieb.“

Nestačí len ponúkať úverové služby. Je dôležité zabezpečiť, aby spoločnosť mala ekosystém, ktorý funguje – Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia pre korporátne podniky a malé a stredné podniky, divízia medzinárodných dcérskych bánk, skupina Intesa Sanpaolo.

„Keď hovoríme napríklad o investičnom bankovníctve, máme vynikajúce znalosti o fungovaní sektorov a ich výzvach, čo nám umožňuje poskytovať našim klientom služby šité na mieru.“

Napríklad, hovorí Ferraro, banka rieši problémy spôsobené súčasnými nákladmi na suroviny a „vďaka synergiám s bankovou divíziou IMI Corporate & Investment Banking môžeme ponúknuť širokú škálu služieb pre potreby hedgingu“.

Intesa Sanpaolo je obzvlášť dobrá v ponúkaní hodnoty miestnym značkám. „Taliansko je druhým najväčším výrobcom v EÚ a jedným z najväčších nákupcov tovaru,“ hovorí Ferraro.

„Obchod medzi talianskymi spoločnosťami a spoločnosťami krytými našimi medzinárodnými dcérskymi spoločnosťami je silný. A neustále pracujeme na zlepšovaní služieb, ktoré ponúkame našim klientom – v Taliansku aj na medzinárodnej úrovni.“

Na tento účel už existuje celý rad projektov – vrátane spolupráce s divíziou Banca dei Territori na podporu dodávateľského reťazca talianskych spoločností s dodávateľmi so sídlom v jej východoeurópskych krajinách a Egypte.

Hodnotový reťazec je pre banku životne dôležitý. „Nestačí len ponúkať pôžičkové služby,“ hovorí Ferraro. "Je dôležité zabezpečiť, aby spoločnosť mala fungujúci ekosystém."

Intesa Sanpaolo sa tiež snaží pomôcť talianskym klientom investovať a uzatvárať obchody na iných trhoch, kde banka rastie. „Chceme uľahčiť obchod medzi zemepisnými oblasťami,“ hovorí Ferraro, „a ponúknuť špecializované služby špecifické pre každý hodnotový reťazec.“

O energetiku, najmä o zelené hospodárstvo, je veľký záujem. „V tomto období – s dianím na Ukrajine a všetkými problémami týkajúcimi sa dodávok plynu a ropy – sa zelená energia stala kritickejšou.

„Máme tím pracujúci v synergii s divíziou IMI Corporate & Investment Banking, aby sme našim klientom poskytli štruktúrované finančné riešenia pre projekty v oblasti obnoviteľnej energie – to je niečo, v čom má skupina silné odborné znalosti.“

Chceme byť top bankou v ESG, čo sa odráža aj v našom obchodnom pláne – Giuseppe Ferraro, vedúci oddelenia korporátnych spoločností a malých a stredných podnikov, divízia medzinárodných dcérskych bánk, Intesa Sanpaolo Group.

Ekologický prechod na obehové hospodárstvo je pre Intesa Sanpaolo kľúčovým cieľom. „Chceme byť top bankou v ESG [environmentálnej, sociálnej a riadiacej],“ hovorí Ferraro, „a to sa odráža v našom obchodnom pláne.“

Divízia medzinárodných dcérskych bánk v synergii s tímami ESG skupiny je veľmi aktívna. "Minulý rok sme vytvorili 33 príležitostí," hovorí Ferraro, "a len v prvom štvrťroku tohto roka sme mali 25 obchodov, z ktorých 20 už bolo schválených."

Pätnásť z nich je vo výrobnom sektore (14 súvisiacich s obehovým hospodárstvom). Spoločnosť Ferraro tiež predpokladá zvýšené príležitosti v poľnohospodárstve a sektore potravín a nápojov.

Okrem toho Intesa Sanpaolo spolupracuje s korporáciami a malými a strednými podnikmi na prístupe k príležitostiam plánu obnovy, monitoruje ich na úrovni miestnej samosprávy a spolupracuje s miestnymi dcérskymi bankami na monitorovaní vývoja projektov v rámci európskeho plánu odolnosti a obnovy.

Banka je v dobrej pozícii na uskutočnenie týchto plánov.

V prvom štvrťroku tohto roka divízia medzinárodných dcérskych bánk zvýšila výnosy o 6,6 % medziročne – čo, ako hovorí Ferraro, „je skvelý úspech, keď si uvedomíte, že svet je práve teraz v skutočných nepokojoch“.

Dodáva: „Podarilo sa nám medziročne zvýšiť objemy úverov o 11 %, čím sme preukázali skutočné odhodlanie pomáhať našim korporátnym a SME klientom rásť bez ohľadu na makrokontext.“

Všetko však závisí od toho, aký prospech z toho majú jeho klienti.

Okrem lokálneho myslenia banka využíva svoje schopnosti na to, aby svojim klientom poskytla skutočne globálny pohľad. „Najväčšia vec, ktorú ponúkame našim klientom, je sila skupiny,“ hovorí Ferraro. "Keď banka funguje ako skupina, môžeme ponúknuť skutočnú hodnotu."

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Poľnohospodári čelia štvrtej poľnohospodárskej revolúcii
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.