• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť

Robotika, umelá inteligencia a kvantová výpočtová technika sľubujú, že priemysel poháňajú novým spôsobom práce

Rhiannon Edwards

25/07/2022

Prichádza nová priemyselná revolúcia – a sľubuje, že sa priemyselné procesy a výstupy presunú na úplne nové územie.

Po pandémii Covid-19 sa záujem o automatizáciu a digitalizáciu posunul o stupeň vyššie – najmä vo výrobe vozidiel, energetike a verejnoprospešných službách a letectve – keďže priemysel sa snažil zvýšiť efektivitu a vyhnúť sa prerušeniu dodávateľského reťazca. Výsledkom je, že celosvetový trh priemyselnej automatizácie s hodnotou 449,1 miliardy USD v roku 2020 by mal do roku 2025 presiahnuť 543,6 miliardy USD.

Ďalšia priemyselná revolúcia bude svedkom vzostupu mimoriadne inteligentných a schopných strojov – takých, ktoré dokážu navrhovať, stavať a vytvárať od základu diely potrebné pre všetky druhy aplikácií.

Prediktívna technológia pomôže vyriešiť predtým neriešiteľné problémy priemyslu, zatiaľ čo automatizácia bude naďalej zrýchľovať nudné časti a nechá priemysel využívať ľudskú inteligenciu čo najlepšie.

Z krátkodobého hľadiska Covid-19 zrýchlil investície do robotiky. Hlavnou úlohou robotických ramien je zvýšiť výrobnú kapacitu vykonávaním všedných a opakujúcich sa úloh. Automatizácia skracuje časy cyklov a poskytuje spoločnostiam konkurenčnú výhodu prostredníctvom vyššej efektívnosti.

Teraz roboti, čoskoro koboti

Úspech robotických zbraní vo výrobnom sektore poháňa ich prijatie v iných odvetviach vrátane zdravotníctva. Zatiaľ čo v maloobchode sa nákupné návyky presunuli na väčšinu online, robotika už pomáha urýchliť vychystávanie a balenie. Robotika sľubuje, že bude stabilnou oblasťou rastu pre investície.

Napriek humbuku, ktorý ich obklopuje, koboti – roboty, ktoré pracujú spolu s ľuďmi na rozširovaní procesov, pri ktorých sú potrebné oboje – zostávajú v porovnaní s robotickými ramenami len málo, predstavujú len 2 % predaja priemyselných robotov.

Očakáva sa však, že trh s cobotmi zaznamená v rokoch 2019 až 2024 zložené ročné tempo rastu o 32,8 %. Hlavné aplikácie cobotov sú v montáži a manipulácii s materiálom.

Automatizácia a dáta

V budúcnosti budú AI a kvantová výpočtová technika vo výrobe a blockchain v dodávateľskom reťazci rastúcimi oblasťami investícií.

Aplikácia umelej inteligencie naprieč priemyselnými procesmi – od dodávateľského reťazca až po návrh produktových radov a optimalizáciu pracovnej sily – umožní čoraz presnejšie prognózovanie, čím sa odstránia problémy s dodávkami a plytvanie.

Umelá inteligencia a kvantová výpočtová technika vo výrobe a blockchain v dodávateľskom reťazci budú rastúcimi oblasťami investícií

Ďalší kľúčový prvok zmeny sa prejavuje v aditívnej výrobe – predovšetkým v 3D tlači, ktorá sľubuje ukončenie škrtenia v dodávateľských reťazcoch tým, že súčiastky sú ľahko dostupné stlačením tlačidla.

Z dlhodobého hľadiska umožní hlboké učenie a spracovanie prirodzeného jazyka (NLP) strojom analyzovať veľké množstvo údajov generovaných výrobou.

Použijú to na školenie, aby optimalizovali produkciu a ukázali prehľad o svojej výkonnosti. Toto sa nazýva neustále zlepšovanie procesov s podporou AI a očakáva sa, že to radikálne zmení výrobu.

Dosiahnutie výroby s nulovým odpadom je konečným cieľom často aplikovanej umelej inteligencie a automatizácie, implementácie nápadov, ako je plánovanie a plánovanie, pomocou automatizovaných systémov s uzavretou slučkou. Ďalšou a veľmi dôležitou výhodou systémov AI je zvýšenie bezpečnosti.

Vidieť budúcnosť

Stroje vo výrobe získajú aj nový zmysel: zrak. Strojové videnie je ďalšou hranicou a priemyselné kamery budú kontrolovať diely na výrobnej linke a hodnotiť ich kvalitu.

Strojové videnie je kľúčovým nástrojom pri samooptimalizácii výroby a bude hrať úlohu pri znižovaní odpadu a zvyšovaní efektívnosti, zlepšovaní existujúcich procesov a znižovaní výkonnostných medzier. To všetko povedie k vyšším ziskovým maržiam.

Pre sektor ropy a zemného plynu je obzvlášť dôležitá vznikajúca technológia zobrazovacieho radaru, vizualizačného nástroja, ktorý využíva údaje na vytváranie obrázkov, ktoré umožňujú lepší prehľad a prediktívne schopnosti.

Keďže zobrazovacie radary sú súčasťou spôsobu, akým autá bez vodiča vnímajú svet okolo seba, vývoj 4D zobrazovania má tiež potenciál urýchliť vývoj a prijatie autonómnych áut.

Priemysel aktivuje tieto technológie za nových podmienok zapojenia. Do roku 2025 budú služby (a nie vlastníctvo) predstavovať takmer dve tretiny celosvetového trhu automatizácie v hodnote 543 miliárd USD.

Zákazníci a predajcovia budú spoločne ťažiť zo spojenia hardvéru a softvéru a posunu smerom k zmluvám, ktoré sú založené na celkových nákladoch počas životnosti riešenia, a nie len na požadovaných kapitálových alebo prevádzkových výdavkoch.

Budúcnosť priemyslu je v inteligentnejšej a menej nehospodárnej výrobe, zlepšených výstupoch a priepustnosti a rýchlejšom tempe pokroku, než sme kedy videli.

Tento článok je založený na správe Intesa Sanpaolo Innovation Centre o priemyselných trendoch Priemysel a mechanika – automatizácia procesov a digitalizácia.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Poľnohospodári čelia štvrtej poľnohospodárskej revolúcii
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.