• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Poľnohospodári čelia štvrtej poľnohospodárskej revolúcii

Pred nami sú veľké zmeny. Na zabezpečenie úspechu a udržateľnosti poľnohospodárstva musia poľnohospodári prejsť digitálnou transformáciou.

Charlotte Ricca

01/03/2022

Poľnohospodárstvo čelí veľkým zmenám a výzvam. Keďže celosvetová populácia má do roku 2050 dosiahnuť 10 miliárd, produkcia potravín sa musí zvýšiť o 70 %. Musí sa tiež stať ekologickejším: sektor poľnohospodárstva v súčasnosti produkuje 10 % celkových emisií skleníkových plynov v Európskej únii (EÚ).

Cieľom iniciatív, ako je stratégia EÚ z farmy na stôl, ohlásená v roku 2020, je zabezpečiť, aby sa potraviny vyrábali udržateľnejšie. Okrem toho chce Európsky parlament do roku 2030 obmedziť používanie pesticídov na ochranu biodiverzity a zvýšiť využívanie pôdy na ekologické poľnohospodárstvo.

Poľnohospodársky priemysel EÚ živí nielen svet, ale aj hospodárstvo. V roku 2020 vytvorila odhadovanú hrubú pridanú hodnotu vo výške 178,4 miliardy EUR, keď prispela 1,3 % k celkovému HDP EÚ.

Prijatím nových technológií a poľnohospodárskych metód môžu pestovatelia ďalej zvyšovať produktivitu a zároveň znižovať svoj vplyv na životné prostredie.

Alternatívy pesticídov

Jednou z najväčších výziev v poľnohospodárstve – a jednou z najstarších – je kontrola škodcov. Chemické pesticídy sa stále používajú prevažne: v roku 2018 pochádzalo 89,6 % z celkových 12,3 miliárd USD príjmov na európskom trhu z konvenčných pesticídov, zatiaľ čo len 11,4 % z prírodných alternatív. Stratégia Farm to Fork má však za cieľ znížiť používanie pesticídov do roku 2030 na polovicu a biopesticídy sa presadzujú.

Zelený prechod je možno najvýraznejší v bioherbicídoch, ktoré pochádzajú z rastlín alebo mikróbov. Očakáva sa, že tržby porastú o 19,9 % a v roku 2023 dosiahnu 1,5 miliardy USD s 10,3 % podielom na trhu (nárast z 589 miliónov USD a 4,8 % v roku 2018). Očakáva sa, že príjmy za biofungicídy do roku 2023 dosiahnu 474 miliónov USD s 3,3 % podielom na celkovom trhu s pesticídmi, zatiaľ čo bioinsekticídy by mali zarobiť 681 miliónov USD s 4,8 % podielom na trhu.

Vplyv zeleného poľnohospodárstva presahuje rámec biopesticídov a zahŕňa biostimulanty a biohnojivá, ktoré sú určené na pomoc pri raste plodín. Európska rada pre priemysel biostimulantov pomohla zjednodušiť mnohé nariadenia týkajúce sa biohnojív a dúfame, že teraz vznikne štruktúrovaný trh.

Intesa Sanpaolo financovala množstvo nových start-upov ako napríklad francúzsku spoločnosť Toopi Organics, ktorá vynašla proces mikrobiologickej transformácie ľudského moču na výrobu nechemických hnojív. S rastúcim záujmom a investíciami očakáva Frost & Sullivan svetlú budúcnosť pre tento sektor, ktorý bol v roku 2019 ocenený na 1 miliardu USD a do roku 2025 sa očakáva rast o 12,6 %.

Technologický pokrok

Pokroky v poľnohospodárskej technológii pomôžu zabezpečiť, aby sa potravinové systémy stali transparentnými, bezpečnými, efektívnymi a udržateľnými v celom hodnotovom reťazci. To následne zníži množstvo odpadu, zvýši produktivitu, znovu získa dôveru zákazníkov a zvýši ziskové marže.

Prechod na obehové hospodárstvo predstavuje príležitosť riešiť problém poľnohospodárskeho odpadu a zároveň generovať viac ako 1 bilión dolárov pre globálnu ekonomiku

Súčasnou frekventovanou frázou v poľnohospodárstve je „presné poľnohospodárstvo“. Využíva sériu špičkových analytických nástrojov, ako sú drony, satelity a senzory v teréne, na zhromažďovanie údajov, ktoré pomáhajú pri rozhodovaní o tom, ako optimalizovať kvalitu pôdy a produktivitu.

Medzi ďalšie kľúčové technológie v presnom poľnohospodárstve patrí internet vecí a umelá inteligencia, ktoré umožňujú analytickým nástrojom spracovávať údaje pomocou strojového učenia a odosielať ich do inteligentných systémov, ktoré potom môžu aplikovať správne množstvo hnojív a vody.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj automatizované traktory, ktoré zlepšujú efektivitu práce, zvyšujú produktivitu a znižujú náklady.

Poľnohospodárska robotika je kľúčovou oblasťou rastu. Podľa spoločnosti Statista sa očakáva, že celková hodnota jeho globálneho trhu vzrastie zo 7,4 miliardy dolárov v roku 2020 na 20,6 miliardy dolárov v roku 2025, keď sa predpovedá, že bude dodaných viac ako 560 000 kusov. Robotické systémy sú už v mliekarenskom priemysle široko používané, ale očakáva sa, že odstraňovanie buriny, zber a zber v priebehu nasledujúcich piatich rokov dobehne.

Vytváranie trvalo udržateľného poľnohospodárstva

Jednou z kľúčových výziev v poľnohospodárstve je zabezpečiť dostatočnú dodávku rozmanitých, bezpečných a zdravých potravín pre rastúcu populáciu a zároveň minimalizovať vplyv na životné prostredie.

EÚ je jediným veľkým poľnohospodárskym sektorom na svete, ktorý znížil svoje emisie skleníkových plynov, stále však predstavujú 10,5 %. Stratégia Farm to Fork je súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorá bola spustená v reakcii na pandémiu Covid-19 s cieľom dosiahnuť klimatickú neutrálnosť EÚ do roku 2050.

Okrem toho, že odvetvie poľnohospodárstva EÚ nasýti svet, uživí aj hospodárstvo.

Okrem zníženia používania pesticídov na polovicu je hlavným cieľom stratégie do roku 2030 dosiahnuť aspoň 20 % zníženie používania hnojív; znížiť predaj antimikrobiálnych látok používaných pre hospodárske zvieratá a akvakultúru o 50 %; a využívať 25 % poľnohospodárskej pôdy na ekologické poľnohospodárstvo.

Presné poľnohospodárstvo môže pomôcť dosiahnuť tieto ciele tým, že umožní efektívnejšie využívanie kritických vstupov, akými sú pôda, voda, hnojivá, pesticídy a palivo. Môže tiež prispieť k zníženiu odpadu, ktorý je v poľnohospodárstve obrovským problémom: v EÚ sa plytvá 20 % potravín.

Prechod na obehové hospodárstvo predstavuje príležitosť riešiť tento problém a zároveň vygenerovať viac ako 1 bilión dolárov pre globálnu ekonomiku. Prijatím obehového hospodárstva možno poľnohospodársky odpad premeniť na bioprodukty, ako sú hnojivá, energia a materiály. Napríklad spoločnosť Livestock Water Recycling v Kanade spracováva hnoj z fariem, aby sa voda znovu získala a vytvorila sa sušina, ktorú možno použiť ako biohnojivá.

Nielen obehové hospodárstvo rieši environmentálne problémy v poľnohospodárstve; pomáha podporovať inovácie, vytvárať nové obchodné praktiky a vytvárať nové pracovné miesta prostredníctvom využívania poľnohospodárskeho odpadu, vedľajších produktov a vedľajších produktov. Tento ekonomický model však bude možný len vtedy, ak sa využije najnovší technologický pokrok.

Poľnohospodárstvo je jedným z najstarších odvetví na svete – čo môže znamenať, že niekedy zaostáva z hľadiska technologického pokroku. Aby sa zabezpečila jeho úspešnosť a udržateľnosť, musia teraz poľnohospodári prijať digitálnu transformáciu.

Tento článok je založený na správe Intesa Sanpaolo Innovation Centre o trendoch v odvetví poľnohospodárstva, potravín a nápojov. Všetky údaje sú zo správy, pokiaľ nie je uvedené inak.

Celý report si pozrite na tomto linku.

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.