• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Potravinový systém, ktorý je šetrnejší k planéte

Regeneratívne poľnohospodárstvo sa presúva z okraja do hlavného prúdu – prináša prísľub zlepšenia zdravia pôdy, kvalitnejšej produkcie a nižších emisií

05/12/2023

V poľnohospodárstve si naša história brať pôdu a zásobovanie vodou ako samozrejmosť začína vyberať svoju daň. Poľnohospodári požadujú zdravšiu pôdu na pestovanie úspešných plodín a spotrebitelia požadujú kvalitnejšie produkty. Medzitým svet jedným okom sleduje zásoby vody.

Odpoveďou je regeneratívne poľnohospodárstvo. A teraz, v kritickom bode prírodnej histórie, sa presúva z okraja do hlavného prúdu – prináša prísľuby zlepšeného zdravia pôdy, kvalitnejšej produkcie a nižších emisií.

Regeneratívne poľnohospodárstvo sa zameriava na obnovu pôdy mnohými rôznymi metódami. Hoci ako koncept sa datuje do 80. rokov 20. storočia, nedávny technologický vývoj zvyšuje schopnosti farmárov a potravinárskych spoločností nasadzovať regeneračné techniky. Výsledkom je zlepšenie zdravia pôdy a produkcia vyššej kvality.

Zmena na mieste

Ekologické poľnohospodárstvo, podporované dopytom spotrebiteľov, sa dostáva do hlavného prúdu. Postupy ekologického poľnohospodárstva sa rozbiehajú a vykazujú zloženú ročnú mieru rastu 5,5 % (2020 – 26).

Poľnohospodári používajú metódy, ktoré minimalizujú narušenie pôdy. Jedno z nich, „bezorobné“ poľnohospodárstvo, využíva priame sejačky na pestovanie plodín namiesto toho, aby narúšalo pôdu. Bezorebné poľnohospodárstvo bude do roku 2026 znamenať celosvetovú regeneráciu 204 miliónov hektárov pôdy.

Poľnohospodári využívajú aj krycie plodiny: sejú rýchlo rastúce rastliny, ako je raž alebo pohánka, aby podporili prísun živín do pôdy pred vysadením zamýšľanej potravinovej plodiny.

Ďalšou organickou metódou na obnovenie zdravia pôdy je systém pestovania plodín a dobytka, pri ktorom sa pestuje plodina, ktorá živí pôdu, zatiaľ čo sa na nej pasú hospodárske zvieratá. Tento úhľadný kúsok kruhového myslenia efektívne rieši dva problémy naraz.

Aj keď ide o koncept, ktorý sa datuje do 80. rokov minulého storočia, nedávny technologický vývoj zvyšuje schopnosti farmárov a potravinárskych spoločností nasadzovať regeneračné techniky. Výsledkom je lepšie zdravie pôdy a kvalitnejšie potraviny.

Technologicky podporované poľnohospodárstvo

Rovnako ako manuálne zmeny, technologický vývoj podporuje regeneratívne poľnohospodárstvo, keď vstupuje do hlavného prúdu.

Rovnako ako väčšina iných odvetví, aj AI má potenciál ovplyvniť poľnohospodárstvo. Už sa používa na analýzu údajov produkovaných malými senzormi v plodinách a poskytuje prehľady, ktoré môžu poľnohospodárom pomôcť v reálnom čase.

Príklady použitia senzorov/AI zahŕňajú sledovanie zrelosti plodín, ako aj „inteligentné postrekovanie“ hnojív a pesticídov, automatické odstraňovanie buriny a triedenie produktov pre potravinárske spoločnosti.

Senzory sú tiež schopné sledovať zmeny počasia, merať znečistenie a zisťovať prítomnosť škodcov, čím sa znižuje potreba plošného používania chemikálií, ktoré by mohli narušiť zdravie pôdy. AI sa používa pri prevádzke bezpilotných poľnohospodárskych strojov, ako sú traktory, drony a roboty, pri efektivite jazdy a udržateľnosti.

Digitálna technológia je aktívna aj v kľúčových oblastiach mapovania pôdy a plodín, detekcie vodného stresu, monitorovania úrovne vlhkosti, zamorenia škodcami a úrovne mikrobiómu a uhlíka. Dva príklady úspechu v tejto oblasti sú EarthOptic's GroundOwl, nástroj na meranie hustoty pôdy, ktorý kombinuje senzory zhutnenia so strojovým učením, a Agricolus's Easy, cloudová platforma pre aplikácie precízneho poľnohospodárstva.

Regulačné prostredie

Regulačné prostredie sa celosvetovo mení, aby podporilo rast regeneratívneho poľnohospodárstva. V Európe sa očakáva, že Zelená dohoda posunie potravinový hodnotový reťazec k udržateľným postupom. Cieľom stratégie EÚ z farmy na stôl (F2F) je do roku 2030 premeniť 25 % poľnohospodárskej pôdy EÚ na ekologické farmy.

Stimulácia udržateľného poľnohospodárstva v Spojenom kráľovstve je vytvorená s cieľom odmeňovať farmárov za projekty, ktoré prinášajú výhody pre životné prostredie, ako je napríklad pestovanie plodín na neúrodných pôdach počas zimy. Odmeny sa budú poskytovať vo fázach a očakáva sa, že povzbudia vlastníkov pôdy k záchrane voľne žijúcich živočíchov, regenerácii pôdy a zachytávaniu CO2.

V USA obsahuje poľnohospodársky zákon z roku 2018 opatrenia na podporu ochrany a ekologického poľnohospodárstva, ako aj na podporu miestnych a regionálnych potravín.

Medzitým indický program Bharatiya Prakritik Krishi Paddhati – súčasť centrálne sponzorovaného programu Paramparagat Krishi Vikas Yojana – podporuje prirodzené poľnohospodárske postupy využívaním recyklácie biomasy na farmách.

V Číne sa Národný plán udržateľného poľnohospodárstva zameriava na obmedzenie používania agrochemikálií, zabezpečenie potravinovej bezpečnosti, zvýšenie osvojenia si ekologického poľnohospodárstva a poskytovanie finančných stimulov pre farmárov na zníženie ich uhlíkovej stopy.

Na celom svete ponúka regeneratívne poľnohospodárstvo úplný posun v spôsobe výroby našich potravín, sľubuje zdravšiu budúcnosť a zároveň vytvára množstvo nových príležitostí v potravinovom systéme.

Stiahnite si celú správu

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.