• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Módny maloobchod: omnichannel vstupuje na mólo

Omnichannel bol kedysi prázdnym módnym slovom. Teraz má nový vzhľad, doplnený hlasovým vyhľadávaním, gamifikáciou a rozšírenou realitou

14/04/2022

Pandémia Covid-19 prinútila maloobchodníkov s módou všetkých druhov zaradiť rýchlosť. Keďže väčšina planéty podlieha blokovaniu, ktoré ich prinútilo zostať doma, nákupy v elektronickom obchode prudko vzrástli. Móda, systém podpory spoločenského života, však zostala pozadu a predaj odevov dosiahol v 2. štvrťroku 2020 najnižšiu hodnotu, keď maloobchodné tržby v Európe klesli o znepokojivých 43 %.

Aby sa módne firmy zotavili, museli rýchlo vylepšiť platformy elektronického obchodu a osvojiť si stále kreatívnejšie spôsoby, ako zapojiť spotrebiteľov prostredníctvom virtuálnej a rozšírenej reality a gamifikácia. Spomedzi maloobchodníkov 67 % uviedlo, že v dôsledku COVID-19 zrýchlili svoju stratégiu digitálnej transformácie, a 63 % uviedlo, že zvýšili svoj rozpočet na digitálnu transformáciu.

Omnichannel je už dlho módnym slovom v módnom maloobchode, ale teraz potreba oživenia prinútila značky realizovať časť svojho dlho diskutovaného potenciálu

Maloobchodníci tiež museli prehodnotiť fyzické obchody a prinútiť ich pracovať tvrdšie, aby generovali príjmy – v čase, keď nové nákupné generácie vyžadujú čoraz zaujímavejšie skúsenosti spotrebiteľov. Celkové zotavenie bolo podporené zvýšením ľahko dostupného financovania, kúpte teraz a zaplaťte neskôr.

Phygital: skutočný omnichannel zážitok

Omnikanál je už dlho módnym slovom v módnom maloobchode, ale teraz potreba oživenia prinútila značky, aby si uvedomili časť jeho dlho diskutovaného potenciálu.

Počas pandémie 76 % spotrebiteľov zmenilo obchody, značky alebo kanály, čím preukázali, že vernosť značke je minulosťou. V reakcii na to kamenné obchody pracujú so šikovnými digitálnymi stratégiami na spoluvytváranie „fygitálneho“ maloobchodu – konvergencie fyzických a digitálnych zážitkov – s cieľom maximalizovať pozornosť na značku a aktivovať ďalšie výdavky. Zákazníci, ktorí prešli z nakupovania online do kamenných obchodov, minuli v priemere až o 60 % viac na objednávku.

Keďže 1 miliarda kupujúcich aktivovala hlasové vyhľadávanie len v ekosystéme Google, maloobchodníci to nemôžu ignorovať

Prieskum spoločnosti Deloitte o nakupovaní luxusného tovaru v roku 2020 ukázal, že 63 % respondentov z generácie Z uprednostňuje offline nákupné kanály pred online platformami. Funkcie phygital maloobchodu hrajú tomuto davu a spájajú pohodlie online nakupovania so zážitkom v obchode. Koľajnice obchodov sú rozšírené o digitálne kiosky, ktoré napodobňujú „nekonečnú uličku“ online, zatiaľ čo inteligentné štítky, QR kódy a samoobslužná pokladňa uľahčujú nakupujúcim nájsť a kúpiť požadované položky.

Discovery: hlasové vyhľadávanie a nakupovanie v priamom prenose

Nové cesty k objavovaniu produktov sú kľúčovým trendom v módnom maloobchode. Hlasové vyhľadávanie rastie: správa z roku 2020 ukázala, že zatiaľ čo iba 3 % nakupujúcich v móde využilo na nákup hlas, 22 % uviedlo, že v budúcnosti použije hlas. Keďže 1 miliarda nakupujúcich má aktivované hlasové vyhľadávanie len v ekosystéme Google, je to príležitosť, ktorú maloobchodníci nemôžu ignorovať, a začínajú využívať hlasové vyhľadávanie na zlepšenie pohodlia a objaviteľnosti v čoraz konkurenčnejšom prostredí elektronického obchodu.

Sociálny obchod zároveň integruje videá zo sociálnych médií a zapojenie influencerov, aby vytvoril úplne nový digitálny obchod. Čína a USA sú hotspoty, pričom sa očakáva, že sociálni nákupcovia v Číne vzrastú do roku 2023 na 446,8 milióna. V Európe sa tiež menia priority maloobchodníkov: 30 % maloobchodníkov v najnovšom maloobchodnom prieskume Euromonitor uviedlo, že sociálny obchod bude súčasťou ich investičnej agendy .

Nové nástroje a platformy: VR, AR a integrácia s hrami

Móda si v neustále rastúcom hernom priemysle našla nepravdepodobného spojenca. Obmedzenia COVID-19 viedli k zrýchlenému globálnemu hernému trhu, ktorý v roku 2020 dosiahol hodnotu 74,9 miliardy dolárov, a metaverza sa pomaly vyvíja do novej reality.

Speňaženie hier sa tradične uskutočňovalo prostredníctvom reklamy v aplikácii, ale v súčasnosti dochádza k posunu k nákupu v aplikácii a móda dodáva oblečenie pre avatarov aj portály prostredníctvom hier na nákup fyzických predmetov. E-športy boli pozitívnym testovacím prostredím: predpokladá sa, že globálny trh e-športov dosiahne do roku 2026 1 860,2 milióna USD. A mnohí používatelia majú peniaze na míňanie: 60 % je vo veku 25 až 39 rokov; mnohí z nich sú rodičia a pozoruhodných 38 % tvoria ženy.

Rozšírená a virtuálna realita tiež podporuje módu a jej príbuzný priemysel, krásu, umožňuje používateľom vyskúšať si pred nákupom a znižuje návratnosť nákladných produktov, pričom zvyšuje skúsenosti so značkou a marketingové úsilie.

Speňažovanie hier sa tradične uskutočňovalo prostredníctvom reklamy v aplikácii, ale teraz dochádza k posunu k nákupu v aplikácii

Snap Consumer AR v spolupráci s Deloitte Digital uvádza, že do roku 2025 bude takmer 75 % globálnej populácie a takmer všetci používatelia smartfónov častými používateľmi AR a že interakcia s produktmi, ktoré majú skúsenosti s AR, vedie k 94 % vyššej konverzii. sadzba. Opäť to nie je len trend Gen Z; Očakáva sa, že mileniáli budú mať v roku 2025 o niečo väčší podiel na spotrebiteľských číslach s podporou AR.

Nadštandardné nakupovanie podporované nákupom-teraz-zaplať-neskôr

Kúpiť-teraz-zaplať-neskôr je možno také staré ako samotný obchod. Ale v ére elektronického obchodu BNPL prešla zmenou, aby umožnila nakupujúcim rýchlejší a jednoduchší prístup k mikropôžičkám.

Očakáva sa, že odvetvie BNPL vzrastie do roku 2024-25 na 1,1 miliardy USD s ročným rastom 9,8 %. Hlavným zdrojom príjmu pre poskytovateľov BNPL, ako je Klarna, sú poplatky obchodníkom, ktoré sa zvyčajne pohybujú medzi 3 % a 6 %. Očakáva sa, že odvetvie BNPL dosiahne v roku 2025 celosvetový objem transakcií 680 miliárd USD.

Maloobchod s módou mohol byť počas pandémie hitom, ale vďaka úprimnému prijatiu omnikanála s podporou technológií sa toto odvetvie osviežilo, obnovilo a premiestnilo sa pre budúci rast.

Tento článok je založený na správe Intesa Sanpaolo Innovation Center o priemyselných trendoch o transformácii digitálneho maloobchodu a vplyve pandémie Covid-19.

Všetky údaje sú zo správy, ktorú si pozriete tu.

 

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.