• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Inovácie v leteckom priemysle dosahujú nové výšiny

Rastúce pozemské výzvy si vyžadujú mimozemské riešenia – a vesmírny výskum otvára celý rad možností v odvetviach od agropotravinárstva a zdravotnej starostlivosti až po telekomunikácie.

15/09/2022

Nová vesmírna ekonomika je na vzostupe, poháňaná komercializáciou tradičného a inštitucionálneho vesmírneho sektora.

Taliansko hrá vedúcu úlohu v globálnom leteckom priemysle s radom startupov v oblastiach ako:

  • agropotravinársky
  • energie
  • životného prostredia a infraštruktúry
  • chemikálie a nové materiály
  • telekomunikácií
  • mobilitu
  • doprava a cestovný ruch
  • zdravie a biotechn

Agropotravinárstvo

Podľa správy OECD-FAO z roku 2021 sa zdá, že celosvetový dopyt po agropotravinárskych výrobkoch bude medzi rokmi 2021 a 2030 naďalej každoročne rásť o viac ako 1 %.

Vysoký vplyv na životné prostredie a nízka účinnosť tradičných výrobných metód – nehovoriac o nedostatku zdrojov – znamená, že poľnohospodárstvo musí prejsť technologickou transformáciou.

Letectvo a kozmonautika môže zohrávať strategickú úlohu v tejto transformácii – a v tomto sektore existuje široká škála aplikácií pre vesmírne technológie. Tie obsahujú:

  • Satelitné monitorovanie pre presné poľnohospodárstvo
  • Satelitné určovanie polohy pre autonómne poľnohospodárske vozidlá
  • Pestovanie plodín, ktoré sú odolnejšie vsin
  • oči chorobám a nepriaznivým poveternostným podmienkam
  • Technológie zvyšujúce efektivitu a kultúra bez pôdy
  • Zlepšenie bezpečnosti a ochrany potravín
  • Projekt REBUS napríklad vyvíja bioregeneračné systémy na podporu života založené na integrácii organizmov, ako sú rastliny, huby, baktérie a

    ice. Toto je navrhnuté tak, aby maximalizovalo využitie dostupných zdrojov a minimalizovalo využitie externých zdrojov recykláciou organických látok.

Inde projekt SOLE pracuje na vývoji kultivačnej komory na použitie vo vesmíre s LED osvetlením schopným zlepšiť nutričné ​​vlastnosti mikrozeleniny.

V roku 2019 ministerstvo poľnohospodárstva Università degli Studi di Napoli Federico II zriadilo prvé laboratórium v ​​Európe, ktoré sa venuje charakterizácii rastlín pre regeneračné systémy na podporu života. Laboratórium vychádza zo spolupráce s ESA v rámci programu MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative).

Energia

Sektor dodávok a výroby energie už vo veľkej miere využíva mnohé vesmírne technológie, ako je pozorovanie Zeme a atmosféry, satelitná navigácia a pokročilé materiály vyvinuté pre misie na prieskum vesmíru. Táto technológia bude v budúcnosti rásť, aby splnila výzvy, ktoré predstavujú plánované misie na prieskum vesmíru.

Životné prostredie a infraštruktúra

Monitorovanie infraštruktúry je časovo náročné a drahé a môže byť ťažké ho implementovať. Satelitné technológie sa však dobre využívajú na prekonanie týchto obmedzení.

Rovnako ako satelitné snímky, radarové a iné senzory sú schopné poskytovať mimoriadne presné údaje a merania, ktoré umožňujú presné monitorovanie. To uľahčuje plánovanie kontrol a údržbárskych prác. Technológia Synthetic Aperture Radar (SAR) umožňuje radarové snímanie skúmaných oblastí.

Chemikálie a nové materiály

Letecký a kozmický sektor neustále pracuje na spôsoboch, ako zlepšiť technické materiály a zároveň znížiť náklady a zvýšiť bezpečnosť.

V tomto sektore sú obrovské investície v oblastiach, ako je riadenie životných cyklov produktov a hľadanie spôsobov, ako znížiť spotrebu paliva pomocou ľahších materiálov a metamateriálov (materiálov, ktoré v prírode neexistujú) s neobvyklými elektromagnetickými vlastnosťami.

Telekomunikácie

Letecká a kozmická technológia robí prenos údajov globálnym a prekonáva bariéry veľkých vzdialeností a nerovného terénu. Už v roku 2021 taliansky start-up Stellar Project spustil LaserCube, nízkoenergetický, vysokovýkonný miniaturizovaný laserový komunikačný terminál, ktorý prináša inovácie vo vysokorýchlostnom prenose dát medzi satelitmi.

Mobilita, doprava a cestovný ruch

V doprave a cestovnom ruchu dochádza k rýchlym zmenám, ktoré poháňajú inovácie v letectve. Celosvetový trh s technológiou satelitnej navigácie a určovania polohy Global Navigation Satellite System (GNSS) vykazuje silný rast. Implementácia služieb, ako je autentifikácia pozície používateľa, sa ohlasuje ako ďalší krok smerom k inteligentnej mobilite.

Letecká a kozmická technológia sa široko používa aj v železničnom sektore a prináša na trh nové produkty železničnej komunikácie a bezpečnosti železničnej siete. Napríklad talianska systémová inžinierska spoločnosť Intecs Solutions pracuje na odolnosti komunikácie a schopnosti odosielať a prijímať pozemné dáta vo frekvencii pásma Ka.

Zdravie a biotechnológia

Na vnútroštátne systémy zdravotnej starostlivosti sú narastajúce tlaky, čo vedie k posunu smerom k zmiešanému modelu zdravotnej starostlivosti, ktorý spája telemedicínu a domácu starostlivosť.

Európska vesmírna agentúra (ESA) a Talianska vesmírna agentúra (ASI) využívajú údaje z pozorovania Zeme na zlepšenie verejného zdravia monitorovaním kvality ovzdušia, vody a znečisťujúcich látok. Inde Zemský kognitívny systém pre COVID-19 (ECO4CO), financovaný Európskou vesmírnou agentúrou, využíva údaje z pozorovania Zeme na riešenie COVID-19 a iných potenciálnych budúcich pandémií.

Vesmírna technológia môže poskytnúť skutočné riešenia pre svetové výzvy – a talianske spoločnosti pracujú na čele inovácií v oblasti environmentálnej a ekonomickej udržateľnosti.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.