• Žiadny návrh
MEDZINÁRODNÁ PRÍTOMNOSŤ

Intesa Sanpaolo hrá kľúčovú úlohu v rumunskej obnove

Budúcnosť pre Rumunsko vyzerá sľubne – a Intesa Sanpaolo je na čele rastu krajiny

04/04/2023

 

Napriek súčasnému geopolitickému napätiu je Rumunsko hospodárskym úspechom po pandémii COVID-19.

Zatiaľ čo pandémia tvrdo zasiahla krajinu, rýchle opatrenia jej vlády znamenali, že rast bol dobrý a prognózy sú teraz sľubné. Údaje OECD naznačujú rast HDP o 4,5 % v rokoch 2022 a 2023 po 6,3 % v roku 2021.

„Samozrejme, že to ovplyvnilo mnoho našich priemyselných segmentov,“ hovorí Dan Sandu, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Intesa Sanpaolo Bank Romania. „Videli sme však, že niektoré ďalšie segmenty, ako napríklad elektronický obchod, naberajú na sile s ohromujúcim rastom.“

Krajina tiež zaznamenala zvýšené investície do celoplošnej digitalizácie, ako aj nárast rezidenčnej výstavby.

"Retailové bankovníctvo si vyžaduje veľa investícií do infraštruktúry a distribúcie, takže teraz vkladáme naše zdroje do priorít v tejto oblasti."

Dan Sandu, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Intesa Sanpaolo Bank Romania

To všetko, hovorí Sandu, je veľmi dobrým znamením pre budúcnosť: „Ak sa pozriete na prvý štvrťrok tohto roka, bolo predaných viac ako 50 000 obytných jednotiek. To je neuveriteľné – najvyššie čísla vôbec,“ hovorí. "Vidíme investície do poľnohospodárstva, verejnej a súkromnej zdravotnej starostlivosti - na trh prichádzajú niektoré veľké mená, ako aj konsolidáciu existujúcich hráčov."

Fintech je obzvlášť vzrušujúci. „Videli sme prvého rumunského jednorožca, spoločnosť zaoberajúcu sa automatizáciou procesov s názvom UiPath. A existuje mnoho ďalších spoločností, ktoré sa snažia kopírovať ich úspech.“

Varuje však, že sú potrebné značné investície do infraštruktúry a stále treba riešiť nedostatok pracovnej sily: „Vláda napríklad zvýšila mzdy lekárom, aby ich povzbudila, aby sa sem vrátili a pracovali, no stále vidíme rodiny, ktoré zostávajú niekde inde. EÚ.”

Hraničiť s Ukrajinou nebolo pre krajinu jednoduché a Sandu hovorí: „Videli sme veľa dopravy cez hranice“.

Reakcia však bola vítaná a hovorí, že ekonomika sa ukázala ako odolná. „Samozrejme, zasiahnuté boli mnohé sektory – najmä tie, ktoré sú závislé od Čierneho mora, ktoré je teraz vojnovou zónou.

"Poľnohospodársky sa tiež veľmi spolieha na hnojivá z Ukrajiny a Ruska - nehovoriac o dostupnosti plynu, ktorý ovplyvňuje cenu hnojív."

Boli sme svedkami toho, že niektoré segmenty, ako napríklad elektronický obchod, naberajú na sile s ohromujúcim rastom – Dan Sandu, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Intesa Sanpaolo Bank Romania

Miestni producenti sú však stále schopní lepšie kompenzovať a podporovať novú úrodu a produkciu, hovorí Sandu, a Rumunsko sa spolieha na ruský plyn menej ako zvyšok Európy.

Obchod krajiny predstavuje približne 70 % dovozu a vývozu s EÚ, takže je to konzistentné. V krajinách EÚ tiež pracuje viac ako 4 milióny Rumunov – takže, hovorí Sandu, „máme veľké objemy remitencií. Za normálny rok by sme videli, že sa do krajiny vrátia viac ako 4 miliardy eur. Pandémia to však zjavne výrazne ovplyvnila."

Došlo k posunu v riadení, čo zlepšilo celkovú produktivitu a výkonnosť. Mnohé z pilierov ESG EÚ prijali rumunské spoločnosti ako strategické ciele. „Formálne prijatie cieľov ESG prinieslo oveľa viac disciplíny a zamerania seniorov na zdravé riadenie,“ hovorí Sandu.

Intesa San Paolo Bank je v porovnaní s konkurenciou malá banka v Rumunsku a má menej ako 1,2 % podiel na trhu. Sandu však hovorí: „Je to preto, že krajina je jednou z najväčších v divízii.“

V Rumunsku sa banka sústreďuje najmä na malé a stredné podniky a stredne veľké korporátne bankovníctvo. Veľa však dáva aj do rozvoja retailového bankovníctva. „Vyžaduje si to veľa investícií do infraštruktúry a distribúcie,“ hovorí Sandu, „preto sme teraz v procese investovania našich zdrojov do priorít v tejto oblasti.“

Investície smerujú aj do spustenia digitálnej platformy banky do konca roka. "To nám umožní hrať väčšiu úlohu v retailovom bankovníctve, kde trh pozná meno značky a skupiny, čo nám umožní konkurovať väčším hráčom."

Sandu hovorí, že banka za posledné dva roky významne prispela v rámci vládneho programu s názvom IMM Invest Romania, ktorý je navrhnutý tak, aby pomohol malým a stredným podnikom získať pôžičky na investície alebo prevádzkový kapitál.

„Podarilo sa nám požičať peniaze viac ako 1 400 spoločnostiam, čo znamená viac ako 4 % trhový podiel programu,“ hovorí Sandu. "To dokazuje, že s viacerými distribučnými nástrojmi, ktoré máme k dispozícii, sme schopní pracovať s veľkými chlapmi."

Zdielať

Súvisiace články

Centrum v New Yorku buduje biznis pre budúcnosť
Slovinsko: malá krajina, veľké príležitosti
Intesa Sanpaolo ISB odhaľuje novú komunikačnú stratégiu pre meniace sa časy
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.