Investovanie do nehnuteľnosti
Investovanie do nehnuteľnosti: aké sú výhody a nevýhody?
Čo so sebou prináša investovanie do nehnuteľnosti a aké sú jeho výhody a nevýhody? Poradíme vám, ako začať investovať do nehnuteľnosti a ako správne diverzifikovať investičné portfólio pomocou investície do bývania.
13/08/2024
Investovanie je dnes dostupné pre všetkých a pre investorov ponúka zaujímavé možnosti, ako nechať peniaze „pracovať“. Šetrenie finančných prostriedkov do blízkej alebo ďalekej budúcnosti je rozumné. Schopnosť zabezpečiť sa finančne aj v menej priaznivých životných obdobiach patrí k základným zručnostiam finančnej gramotnosti.
Každý investor hľadá efektívne spôsoby, ako pravidelne investovať a našetrené peniaze zhodnotiť pre lepšiu budúcnosť. Ako je to s investovaním do nehnuteľností – oplatí sa kúpiť investičný byt alebo obchodný priestor?
Udrží investovanie do nehnuteľnosti hodnotu peňazí?
Investovanie do nehnuteľnosti je súčasťou portfólia mnohých investorov. Je tomu tak aj preto, lebo nehnuteľnosti predstavujú vyvážený protipól k investovaniu do akcií či fondov. Ide o hmatateľný výsledok efektívneho šetrenia a nakladania s osobnými financiami. Ak ste typ investora, čo obľubuje pravidelný výsledok investovania a ak máte radi veci vo vlastných rukách, potom môže byť investovanie do nehnuteľnosti pre vás zaujímavé. Je pravda, že investovanie do nehnuteľnosti môže zhodnotiť vaše peniaze, a navyše vám pomôže diverzifikovať investičné portfólio a znížiť tak riziko investovania. Čím pestrejšie rozdelenie peňazí do rôznych produktov a komodít, tým lepšie pre vás ako investora.
Výhodným spôsobom investovania do nehnuteľnosti nie je len kúpa investičného bytu, ale aj domu, napríklad na komerčné účely. Je to preto, že dom stojí na pozemku – na pôde. Jeho kúpou automaticky investujete aj do pôdy, ktorá je komoditou v obmedzenom množstve. Viac pôdy na našej planéte najskôr nebude (ak bude, tak pôjde o časovo aj finančne náročné riešenia ďalekej budúcnosti). Cena pôdy sa odrazila od dna už dávno a je nastavená na určitú výšku. Cena pôdy s prihliadnutím na stúpajúcu populáciu má tendenciu stále vzrastať, a keď bude rásť hodnota pozemku, bude rásť aj hodnota nehnuteľnosti postavenej na nej.
Aký typ investora ste? Bude vám vyhovovať investovanie do nehnuteľnosti?
Zistite, aké investovanie vám vyhovuje najviac, aby ste si vybrali cestu investora, ktorá vám bude plniť plány a motivovať naďalej si „odkladať“. Aj investovanie do nehnuteľnosti má svoje nevýhody a nie každému môže toto rozhodnutie sadnúť. Poďte zistiť, aký typ investora ste a ako si môžete nakombinovať investičné portfólio.
Ak ste konzervatívny investor, budete radi investovať bezpečne a pomaly. Uprednostníte stálosť peňažných prostriedkov pred výnosom z investovania. A aké produkty konzervatívny investor využíva? Z investičných sú to prevažne podielové fondy a z depozitných produktov termínované vklady a sporiace účty, v ktorých vidí istotu a rýchlu dostupnosť financií.
Keď radi riskujete, ale v rozumnej miere, potom vás bude zaujímať aj výnos. S tým sa spája bezpečnosť a rozloženie rizika do rôznych investičných sfér. Práve toto je cesta vyváženého investora, ktorý využíva podielové fondy, do istej miery aj akcie, dlhopisy, alebo kombinované produkty investovania a depozitného produktu. Ak je možnosť, tak investuje aj do nehnuteľnosti.
Dynamický investor je duchom obchodník a výška výnosu sa stáva dôležitým faktorom pri rozhodovaní sa o investičnej stratégii. Preferuje zmiešané a akciové trhy, ale rád investuje aj do alternatív ako startupy, umenie, kultúra a zaujímavé druhy nehnuteľností.
Je investovanie do nehnuteľnosti rizikové?
Ak máte dobre nastavený finančný plán, máte vytvorenú dostatočnú rezervu a pravidelné príjmy, riziko tým znižujete. Mnoho investorov sa v začiatkoch investovania rozhodne pre investičný dom, byt alebo pozemok, pretože ide o známejší koncept, ktorý môže mať priamo „vo svojich rukách“. Všetko však závisí od typu nehnuteľnosti a finančných záväzkov konkrétneho prípadu, preto sa miera rizika nedá zovšeobecniť a stopercentne porovnať s iným typom zhodnotenia peňazí.
Treba sa zamyslieť aj nad tým, s čím sú viazané vaše peniaze, za ktoré ste nehnuteľnosť kúpili. Či ste si vzali hypotéku alebo investovali všetky našetrené úspory a či sú vaše príjmy v blízkej budúcnosti dostačujúce na všetky výdavky vrátane záväzkov voči veriteľom. Keď dokážete pohodlne investovať do nehnuteľnosti, a pritom si udržať zdravú životnú úroveň, mohli by ste vhodne rozložiť svoje investície aj týmto spôsobom.
V začiatkoch investovania alebo pri výbere investičného portfólia by ste sa mali poradiť s odborníkom. Pri vyhodnocovaní možností tak dostanete cenné rady a tipy od osoby, ktorá investičný svet zažila a pozná. Môže vám na mieru zostaviť osobný finančný plán a nastaviť finančnú stratégiu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.
Aké sú výhody investovania do nehnuteľnosti?
Pravidelný príjem z prenájmu nehnuteľnosti je najdôležitejšou výhodou, pre ktorú sa investori rozhodujú pre tento spôsob investovania. Prostredníctvom príjmu z prenájmu môžete zaplatiť časť hypotéky. Rovnako je možný rast cien nehnuteľností do budúcna.
Dobre známa stratégia – to je presne investovanie do nehnuteľnosti. Hoci sa cesta kúpy nehnuteľnosti môže niekedy zdať komplikovaná, v konečnom dôsledku ide o dobre známy koncept. Princíp je jednoduchý: kúpiť nehnuteľnosť s víziou zvýšenia jej hodnoty v budúcnosti.
Diverzifikáciu rizika z investovania sme už spomenuli niekoľkokrát. Znamená to, že riziko, ktoré investovaním vlastných peňazí podstupujete, treba rozložiť, a teda investovať aj iným spôsobom, napríklad do finančných nástrojov (ako sú podielové fondy, akcie, dlhopisy atď.)
Zhodnotenie nehnuteľnosti je ďalšou z výhod a znamená, že kúpená nehnuteľnosť môže v budúcnosti dosiahnuť vyššiu hodnotu, napríklad vďaka novej výstavbe alebo rozvoju občianskej vybavenosti v danej lokalite alebo celkovo situácii na trhu s nehnuteľnosťami, ktorá je ale rovnako ako iné formy investovania spojené s istou mierou volatility.
Plusom pri investovaní do nehnuteľnosti je aj dedičstvo pre potomkov.
Aké sú nevýhody investovania do nehnuteľnosti?
Všetko má plusy aj mínusy a nie je tomu inak pri investovaní do nehnuteľnosti.
Najvýraznejšou nevýhodou je to, že niekedy treba počítať s väčšou počiatočnou investíciou (čo však závisí od typu nehnuteľnosti), a nezabúdajme ani na starosti s prenájmom nehnuteľnosti.
Väčšinou pomalšia návratnosť investície je ďalšou z nevýhod, s ktorou v tomto prípade treba počítať.
Za poslednú nevýhodu investovania do nehnuteľnosti považujú odborníci menšiu likviditu. Myslite teda na to, že ak sa potrebujete rýchlo dostať k investovaným peniazom, predaj nehnuteľnosti môže trvať dlhšie, ako by ste očakávali.
Ako začať investovať do nehnuteľnosti?
Aby ste v tejto sfére uspeli, musíte mať predstavu o budúcnosti a realizácii.
Ako začať s investovaním do nehnuteľnosti? Tu je niekoľko tipov.
Vyriešte financovanie
Typ financovania, do ktorého sa pustíte, bude odrážať vaše finančné možnosti.
Investovať do nehnuteľností môžete s menším, ale aj s väčším kapitálom.
Keď nemáte dostatočný kapitál, môžete sa napríklad stať investorom do nehnuteľností cez formy kolektívneho investovania (bez priamej kúpy samotnej nehnuteľnosti) prostredníctvom sprostredkovateľov. Dôveryhodnosť a spoľahlivosť spoločnosti poskytujúcej tieto formy investovania si vždy overujte ešte pred začatím investovania.
Investovať do nehnuteľnosti s väčším kapitálom znamená, že na začiatok budete potrebovať viac financií naraz, a to na samotnú kúpu. Možnosti máte dve: buď si ich zabezpečíte sami alebo vám pomôže banka formou hypotekárneho úveru.
Stratégia investovania do nehnuteľnosti
Každý investor si nájde svoju vlastnú cestu, ktorá mu bude sedieť a zároveň spĺňať ciele. Stratégií pri investovaní do nehnuteľností je niekoľko. Možno by ste sa chceli vybrať formou vlastníctva a užívania kúpenej nehnuteľnosti. Aj to je forma investovania.
Alebo máte predstavu, že budete nehnuteľnosť prenajímať a každý mesiac vyberať nájomné? Je to ďalší level, ktorý prináša o niečo viac starostí.
Dostupnou možnosťou je aj tzv. houseflipping. Znamená to, že peniaze investujete do lacnej nehnuteľnosti, a potom ju zrenovujete. Vylepšený byt alebo dom predáte za vyššiu cenu, čím zarobíte. Chce to však prax a väčšie množstvo počiatočnej investície. Stretnúť sa môžete aj s prekážkou, že po renovácii sa nehnuteľnosť nebude zdať záujemcom dostatočne atraktívna alebo že sa netrafíte do vkusu záujemcov.
Realitný fond je fond investujúci do nehnuteľností, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a tiež do iných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Pričom z hľadiska aktív to môžu byť hlavne dlhové a akciové investície, podielové listy podielových fondov, cenné papiere európskych fondov, cenné papiere zahraničných subjektov kolektívneho investovania, deriváty.
Čo zvážiť pred investovaním do nehnuteľností?
Zostavili sme zoznam otázok, ktoré by ste si pred kúpou a investovaním do nehnuteľnosti mali položiť. Čo zvážiť pred tým, než investujete do bytu alebo domu?
1. Je vaša finančná situácia priaznivá a stabilná? Aký je predpoklad, že bude aj v blízkej budúcnosti?
2. Ako budete novú nehnuteľnosť financovať? O akú nehnuteľnosť máte záujem?
3. Na aký účel plánujete kúpiť nehnuteľnosť? Bude sa v budúcnosti zhodnocovať len vďaka okolitej výstavbe a rozvoju alebo ju budete prenajímať?
Pri výbere nehnuteľnosti zvážte ešte tieto faktory:
- geologické hľadisko (skladba pôdy, výška hladiny podzemnej vody, riziká kontaminácie pôdy…);
- orientácia pozemku a stavby na svetové strany;
- história pozemku (čo sa v minulosti na pozemku nachádzalo);
- výškopis (úroveň cesty voči pozemku alebo stavbe);
- nepriaznivé vplyvy okolia (hlučnosť z diaľnice, živočíšna výroba, poľnohospodárska činnosť v tesnej blízkosti…);
- poveternostné podmienky a s tým spojené riziká;
- inžinierske siete na pozemku;
- územný plán a faktor zastavanosti v okolí;
- občianska vybavenosť;
- správa a údržba verejných komunikácií v okolí.
Sme tu pre vás
Pri vyhodnocovaní svojich možností investovania sa môžete poradiť s odborníkom a nechať si zostaviť osobný finančný plán, vďaka ktorému si urobíte obraz o svojej finančnej situácii, čo vám môže pomôcť pri rozhodovaní sa o vhodnej investičnej stratégii.
INVESTUJTE DO NEHNUTEĽNOSTÍ S HYPOTÉKOU OD VÚB
S investovaním je spojené aj riziko. Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu spoločnosti VÚB, a. s. Uvedené informácie majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži k poskytovaniu investičného poradenstva a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk.