• Žiadny návrh
Investovanie

Pravidelné investovanie: Aké sú výhody a ako s ním začať?

Ako dobre naložiť s našetrenými osobnými financiami – ako a kam investovať? Čo by ste mali vedieť o pravidelnom investovaní? Aké má výhody? Zistite viac o tom, ako začať disciplinovane investovať a nenechajte vaše peniaze strácať na hodnote ležaním na bežnom účte.

22/11/2022

Aj keď nie ste zvyknutý pravidelne investovať na finančnom trhu, mali by ste to zvážiť. Chránite tým svoje úspory pred infláciou. Každým dňom totiž vaše peniaze strácajú na hodnote, keď ležia na bežnom účte a „nepracujú“. Poďte sa zorientovať a naučiť sa, ako na bezpečné pravidelné investovanie .

Ako začať s pravidelným investovaním?

Predtým, než začnete s pravidelným investovaním, by ste mali mať dobrý prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Investovanie si totiž vyžaduje disciplínu a odhodlanie. Časom sa môže zaradiť medzi dobré zvyklosti, ktoré sa spájajú s budúcnosťou. Pomôže vám splniť si životné ciele a sny, navyše zvýši aj budúcu cenu majetku. Pravidelné investovanie vám rozhodne prinesie zisk.

Kde začať? Pred pravidelným investovaním sa pozrite na tieto aspekty:

  • Majte rezervný fond na neočakávané udalosti. Nezabudnite, že finančná rezerva je základným pilierom spokojného života modernej doby. Odborníci tvrdia, že 6 mesačných platov v čistom je pre jedného dospelého človeka optimálna finančná zábezpeka.
  • Optimalizujte svoje dlhy. Ak máte možnosť niektorý z dlhov vyplatiť alebo ak môžete konsolidovať (refinancovať) svoje úvery do jedného a za lepších podmienok, neváhajte.
  • Ujasnite si investičné ciele. Chcete dlhodobú finančnú rezervu alebo ďalší pasívny príjem?
  • Naplánujte si investičný horizont. Znamená to minimálnu dĺžku investovania v závislosti od typu investície. Investičný horizont môže byť krátkodobý (1 rok), strednodobý 1 až 5 rokov) alebo dlhodobý (viac ako 5 rokov).
  • Zistite si možné zmeny na finančných trhoch, aby ste vedeli rozvážne reagovať.

Na aký typ investora sa cítite?

Definovanie typov investorov môže v začiatkoch pravidelného investovania na finančnom trhu pomôcť aj vám. Preto si vždy vopred zistite , čo je vaša „šálka kávy“.

Typy investorov pri pravidelnom investovaní:

Konzervatívny investor investuje bezpečne a pomaly, obľubuje stálosť peňazí pred výnosom. Zväčša využíva produkty ako konzervatívne fondy alebo termínovaný vklad či sporiace účty, kde sú peniaze garantované Fondom na ochranu vkladov.

Vyvážený investor predstavuje človeka s ochotou riskovať málo, ale predsa. Jeho investície predstavujú z väčšej časti investičné fondy (konzervatívne alebo aj kombinované produkty) a z menšej časti napríklad sporiace účty.

Dynamický investor je duchom obchodník, ktorý zvládne riskovať viac ako ostatní. Jeho cieľom je výnos. Svoje peniaze vkladá prevažne do zmiešaných alebo akciových fondov a raritou nie je ani pravidelné investovanie do umenia či kultúry.

Kam sa oplatí pravidelne investovať v roku 2022?

Popularitu spomedzi investičných možností dnes priťahuje pravidelné investovanie do ETF fondov. História ETF fondov sa začala písať od roku 1993, avšak na vrchole sú až dnes. Majú o ne záujem nielen veľkí investori, ale aj jednotlivci. Obchodovanie s ETF fondmi je podobné ako s akciami, no oproti nim majú množstvo (stovky až tisíce) menších podielov v rôznych spoločnostiach, čím sa diverzifikujú a rozkladajú riziko pádu.

Keď vám nie sú sympatické ETF fondy, môžete pravidelne investovať i do zlata, ktoré si aj počas turbulentných čias drží svoju hodnotu. Investovanie doň sa stalo dostupnou možnosťou práve vďaka pravidelnému investovaniu po menších čiastkach – od desiatok eur mesačne. Navyše stále viac zaujíma aj mladých investorov.

Kam sa teda oplatí investovať? Vyberte si akýkoľvek finančný produkt podľa svojho gusta, ale pamätajte, že múdro investovať znamená rozumne rozkladať peniaze na viaceré možnosti a nestaviť všetko na jedného koňa.

Aké sú výhody pravidelného investovania?

1. Stálosť

Na rozdiel od jednorazového investovania je pravidelné investovanie stálejšie a menej rizikové. Jednorazová investícia nie je správna cesta pre človeka bez skúseností s investovaním, pretože potrebuje správne načasovanie. Naopak, pri pravidelnom investovaní nepotrebujete byť expert na peniaze ani finančný poradca. Dnes môžete do ETF fondov investovať aj z mobilnej aplikácie vašej banky.

2. Nižší vstupný kapitál

Jednorazové investovanie potrebuje viac odvahy, viac skúseností a viac úspor. Pravidelné investovanie je zase dobré riešenie aj pre rodiny s deťmi, pretože nezaťažuje rodinný rozpočet. Investovať viete už od skvelých 20 eur mesačne.

3. Jednoduchosť

Keď sa rozhodnete investovať, nebežte hneď do banky. Máte mobilnú aplikáciu? Áno, úspory môžete nechať zhodnocovať cez ňu rýchlo a jednoducho – za pár klikov.

4. Flexibilita

Našetrené peniaze, ktoré sa rozhodnete pravidelne investovať na finančnom trhu, môžete mať späť k dispozícii do 5 dní. Takto flexibilne sa vedia správať vaše investičné úspory, keď vsadíte na pravidelnosť.

5. Žiadne volatility

Volatility alebo zmeny na finančných trhoch sa netýkajú pravidelného investovania. Na rozdiel od akciových trhov, ktoré sú týmto fenoménom ohrozené. Pri pravidelnom investovaní rozkladáte svoje obchodné aktivity, teda nákupy, v čase, a tak sa vás turbulencie na finančnom trhu netýkajú.

CHCEM ZAČAŤ PRAVIDELNE INVESTOVAŤ

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.