• Žiadny návrh
INÉ

Ako sa pripraviť na obhliadku bytu a čo si pri nej treba všímať?

Obhliadka bytu je rozhodne dôležitým krokom v procese kúpy novej nehnuteľnosti. Máte ujasnené všetky kritériá bytu? Už padlo rozhodnutie, aké sú potreby rodiny alebo aký je cenový strop? Povedzme si viac o obhliadke bytu alebo domu.

24/05/2024

Pri obhliadke bytu môžete ľahko podľahnúť stresu alebo emóciám a zabudnete si všimnúť podstatné špecifiká nehnuteľnosti. Mali by ste preto vedieť o skrytých rizikách pri kúpe bytu

Po starostlivom hľadaní v kope ponúk s nehnuteľnosťami môžete vykročiť ďalej. Musíte sa rozhodnúť, ktoré byty z ponuky navštívite osobne – ktoré by ste chceli vidieť na vlastné oči. Aby ste zbytočne neplytvali časom, položte si niektoré z nasledujúcich otázok a uľahčite si rozhodovanie o obhliadke ponuky. 

  • V akom meste alebo obci chcem kúpiť byt? / V akom meste alebo v akej obci nechcem kúpiť byt? 

  • Prečítal/a som si ponuku na byt (inzerát) pozorne? Čo mi na inzeráte nevyhovuje alebo nesedí? 

  • Vyhovujú mi technické „parametre“ bytu alebo je na tom byte niečo, čo mi vôbec nevyhovuje, prípadne mi prekáža? 

  • Viem, ako budem financovať kúpu nehnuteľnosti? 

Po zodpovedaní týchto otázok možno z ponuky bytov niekoľko vypadne a vy sa budete môcť sústrediť na tie najdôležitejšie obhliadky bytov. 

Pred samotnou obhliadkou a výberom bytu odporúčame, aby ste si zistili svoje finančné možnosti a limity ešte pred obhliadkou. Keď vám nebudú stačiť financie z vlastných zdrojov sporenia, môžete si vybrať niektorú z možností dofinancovania hypotéky: napríklad dočasné založenie druhej nehnuteľnosti či dofinancovanie spotrebným úverom. O ďalších prípadoch sa dočítate v článku: 5 možností dofinancovania hypotéky.  

Obhliadka bytu: inzerát a realitný maklér 

Realitné kancelárie uľahčujú predaj a kúpu bytu alebo domu majiteľom, ako aj záujemcom. Výhoda je, že na realitných portáloch sú ponuky prehľadné, obsahujú dostatok informácií a sú dobre nafotené. 

Ak budete nový byt kupovať cez ponuku realitnej kancelárie, realitný maklér vám môže položiť už počas telefonického rozhovoru niekoľko dôležitých otázok, napríklad: 

  • Ako plánujete financovať kúpu bytu? 

  • Kto ste, kde pracujete alebo pre koľko členov rodiny hľadáte nehnuteľnosť? 

Pri ponuke bytov na realitných alebo inzertných portáloch si však dajte pozor na dlhodobo zverejnené inzeráty. Ak sa byt dlho nepredal, niekde bude problém. 

Ako sa pripraviť na obhliadku bytu? 

Odborníci zo sveta realít a financovania realít varujú, že často je klient niečím prekvapený, a to práve pri osobnej návšteve nehnuteľnosti. Záujemcovia o byty zvyknú v inzeráte napríklad prehliadnuť: 

  • Chýbajúci balkón alebo výťah až od prvého poschodia. 

  • Byt je na nevyhovujúcom poschodí. 

  • Byt nemá pivnicu alebo spoločný priestor na uloženie bicyklov a kočíkov... 

Pred obhliadkou bytu si preto pozorne a niekoľkokrát prečítajte inzerát. 

Tiež by ste mali zachovať emocionálnu neutralitu a mať nadhľad – všimnúť si to podstatné. Odporúčame preto vybrať sa na obhliadku bytu vo dvojici. S manželom, mamou, kamarátom… 

Ako má vyzerať obhliadka bytu?  

Má to byť rozhovor – dialóg, nie výklad realitného makléra. Preto sa pýtajte, prejavte zvedavosť a dôslednosť pri kladení otázok. Nechajte si všetko ukázať, neponáhľajte sa. Keď máte pocit, že tempo je vysoké a realitný maklér sa príliš náhli, dajte mu to najavo. Ide predsa o dôležitý krok k novej nehnuteľnosti. 

Na obhliadku bytu alebo domu si môžete pokojne vziať poznámky alebo si pomáhať samotným inzerátom. Značte si napríklad do mobilného telefónu všetky negatíva, pozitíva, prvé dojmy. Vďaka tomu si môžete dohodnúť tú najlepšiu cenu. 

Čo si treba pri obhliadke bytu všímať? 

V prvom rade si dajte pozor na prvý dojem. Nenechajte sa oklamať neporiadkom, nevkusnými dekoráciami alebo fľakmi na stene. Udržte si nadhľad. 

Namiesto poriadku sa zamerajte radšej na technické parametre bytu. Všimnite si dispozičné riešenie – či je pre vás vyhovujúce alebo či je možné dispozíciu nejako vyriešiť. Dôležitým parametrom je aj svetelnosť izieb. Opýtajte sa na obhliadke bytu na orientáciu izieb voči svetovým stranám. Dobrou radou je, aby ste si obhliadku nehnuteľnosti naplánovali v čase, keď je ešte denné svetlo. 

Napokon si dôkladne všimnite stav obhliadaného bytu: stav stien a stropov (prípadné praskliny alebo plesne), stav okien a dverí (prípadné poškodenia, nedostatočné tesnenie), stav podláh (prípadné zatečenie vody). Vyskúšajte si pustiť vodu v kúpeľni, otvoriť okno a pozrite aj von oknom. Opýtajte sa na parkovanie pred bytovým domom

Na obhliadke bytu by malo padnúť slovo aj o stave elektrických rozvodov. Ich výmena bude stáť nemalé peniaze. Preverte si aj stav stúpačiek, vodného potrubia či kúrenia

A na čo sa spýtať na obhliadke bytu na záver? No predsa na mesačné náklady na chod domácnosti v byte. 

Dúfame, že teraz sa cítite pripravene na svoju prvú obhliadku bytu. Ak by ste chceli vedieť viac o znaleckom posudku alebo o samotnom financovaní kúpy nehnuteľnosti cez hypotéku, všetko potrebné nájdete na našom blogu. 

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.