• Žiadny návrh
Umenie

V našej centrále máme umelecké dielo zo včelích plástov – odkazuje na potrebu chrániť prírodu

Naša banka má v priestoroch svojej centrály v Bratislave najväčšiu stena zo včelieho vosku na Slovensku. Vytvorili sme ju v spolupráci s jedinečným umelcom ako netradičnú umeleckú inštaláciu. Zámerom diela Reverse sun je poukázať na krehkú rovnováhu, v ktorej je náš svet, a ktorú tvoria aj tak kontrastné entity ako obrovské žeravé slnko a malá včela.

10/02/2022

„Naším cieľom je týmto umeleckým dielom upozorniť na dôležitosť zodpovedného správania sa k našej planéte. Pre VÚB banku je to prirodzené spojenie dvoch tém, ktorým sa aktívne venuje - podpora umenia a ochrana životného prostredia. V podstate nám táto jedinečná inštalácia symbolicky pripomína naše smerovanie do budúcna,“ hovorí Martina Hrivnáková, riaditeľka odboru korporátnej a marketingovej komunikácie VÚB banky.

Monumentálna inštalácia Reverse sun, ktorej autorom je Mgr. art. Jaroslav Kyša, vedúci katedry intermédií na VŠVU v Bratislave, má výšku 3 metre a dĺžku 13 metrov. Dielo bolo vytvorené z použitých včelích plástov, ktoré autor získal od skupiny Včelári z celého Slovenska, čo v podstate odráža celoslovenskú relevantnosť odkazu. Okrem nich sa na dielo použilo 50 kg včelieho vosku. „Je veľmi náročne pracovať s týmto typom materiálov, pretože ide o biologický materiál, ktorý stále pracuje. Musí sa napríklad dostatočne vysušiť a očistiť, aby sa dal spracovávať ako umelecký materiál. Popritom je dôležité udržať správnu teplotu a mnohé ďalšie veci. Ide totiž o tzv. „site specific“ dielo, ktoré má svojou vôňou, farbou a svetlom divákom vnuknúť zamyslenie, že všetko má svoje miesto na tomto svete. Od včiel, cez nás až po slnko,“ opisuje Jaroslav Kyša. Realizácia celého diela, vrátane domýšľania projektu, skúšok, prípravy modelov a samotnej realizácie vo vestibule, trvala približne pol roka.

Súčasťou tohto projektu je aj unikátna včelia typografia, ktorú vytvoril art director TRIAD-u – Peter Baslík odlievaním písmen priamo z včelieho vosku a ich následným roztápaním. Táto netradičná remeselná technika tiež odráža spojenie včiel a slnka, vychádzajúc z podstaty samotného diela. Inštaláciu Reverse sun, ktorá sa nachádza v priestoroch VÚB na Mlynských nivách v Bratislave, si budú môcť pozrieť naživo všetci klienti našej banky aj ostatní záujemcovia, akonáhle to pandemická situácia opäť dovolí. 

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.