• Žiadny návrh
Udržatelnosť

Prvý máj sme oslávili v Novej Cvernovke – deti sme naučili vyrábať recyklovaný papier

Kalendár našej Nadácie VÚB na „sviatok práce“ už tradične vypĺňa program v Novej Cvernovke. Ako dlhoročný podporovateľ tohto najväčšieho kultúrno-kreatívneho centra na Slovensku si nemôžeme nechať ujsť celodennú akciu, ktorú si obľúbili tisíce ľudí z Bratislavy, vrátane množstva rodín s deťmi. Tentokrát sme našu účasť využili na to, aby si mohli deti vyskúšať zábavno-náučnú aktivitu v duchu ekológie. Vykasali sme si rukávy a s malými návštevníkmi sme vyrábali recyklovaný papier.

02/05/2022

Po dvojročnej prestávke, kedy sa tvorcovia z Novej Cvernovky prihovárali z tradičnej prvomájovej akcie len virtuálne, sa veľké podujatie, zamerané na prezentáciu kultúry a dizajnérskej práce z dielní tohto komunitno-kreatívneho hubu, konalo naživo. A ľudia rôznych vekových kategórií to mimoriadne ocenili a vrátili sa do čoraz vynovenejších priestorov bývalej chemickej priemyslovky. Stovky detí a ich rodičov sa pristavili pri našom stánku v rámci Suťoparku Novej Cvernovky.

Pre deti sme vopred rozmixovali použitý kancelársky papier, určený do zberu, a namočili ho vo vaničkách do vody. Z nich deti tieto kúsky za našej pomoci lovili cez doštičky, vyrobené z drevených rámčekov a zo sieťky na okná. Do vlhkej zmesi, ktorá sa o sieťku prichytila a vytvorila súvislý povrch, si každý podľa svojich predstáv pridal vylisované kvietky a trávu. Potom nasledoval proces odmáčania, sušenia a žehlenia papiera, počas ktorého sa deti hrali v okolí alebo pozerali pripravený program. Keď sa vrátili, čakali ich vlastnoručne vytvorené dielka s kúskom prírody,“ opisuje proces výroby Lucia Macková, koordinátorka programov Nadácie VÚB.

Zvedavé a tvorivé deti si prišli na svoje nielen pri tejto našej aktivite, ale aj pri ďalšom programe, ktorý bol pre ne v detskej zóne pripravený. Sme radi, že rodinný program sme podporili aj zapožičaním nášho stanu či zabezpečením stroja na výrobu cukrovej vaty. V detskom stane sa deti a rodičia zabavili pri spevavom predstavení Džumelec či bábkovom divadle o Čertovi Kolofónovi. Jedno z predstavení bolo odohrané dvojjazyčne, vďaka čomu sa tu cítili vítaní aj malí a veľkí návštevníci a návštevníčky z Ukrajiny.

Nadácia VÚB je partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke už šesť rokov. Za toto obdobie sme miestny tím podporili nielen pri rozvoji centra a tvorbe kultúrneho programu, ale svoj podiel máme aj na vybudovaní verejného Suťoparku v areáli Cvernovky, ktorý vznikol unikátnym ekologickým spracovaním stavebnej sute. Zmysel nám dala aj podpora festivalu Nasuti, zameraného na osvetu v téme udržateľnosti, ktorý sa na tomto mieste konal v minulosti. Priatelia z Nadácie Cvernovka, ktorá celý projekt na Račianskej ulici v Bratislave vedie, pri nás stáli aj pri zrode myšlienky nášho Zeleného manifestu VÚB.
 

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.