• Žiadny návrh
Udržateľnosť

Predstavujeme vám víťazov, ktorí si zaslúžili našu cenu Atlas

Hrdo a s radosťou prinášame výsledky tretieho ročníka našej enviroceny Atlas. Ocenenie Nadácie VÚB, zamerané na zviditeľňovanie a podporu ľudí, ktorí nesú na pleciach osud našej planéty, putovalo až deviatim zeleným projektom z celého Slovenska.

02/05/2023

Neziskové organizácie, ochranárske združenia, obce aj firmy so zeleným poslaním sa mohli prihlásiť s výsledkami svojej práce za rok 2022 a porota odborníkov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku rozhodla o víťazoch. Naše uznanie a verejnú poklonu majú všetci laureáti aj finalisti. V prvých piatich kategóriách pridávame na ďalší rozvoj danej organizácie či iniciatívy aj grant. Celkovo tak z Nadácie VÚB prerozdeľujeme 50-tisíc eur.

Zoznámte sa s najlepšími projektmi v 7 kategóriách enviroceny Atlas  

  1. V kategórii Biodiverzita si cenu odnáša mesto Lučenec za revitalizáciu mestských ovocných sadov pre obyvateľov – popri tradičných krajových odrodách stromov a obnove živého ekosystému tu pribudol aj tzv. apidomček, určený na špeciálnu terapiu a relax vďaka včelám.

  2. Spomedzi projektov v kategórii Životné prostredie putuje cena Atlas do OZ Druživa z Rožňavy, ktoré prišlo s unikátnym nápadom starostlivosti o mestskú zeleň so zapojením znevýhodnených ľudí. Namiesto využívania mechanických kosačiek spásajú v meste trávnaté plochy ovce, o ktoré sa v zime starajú spolu s mestským pastierom klienti DSS.

  3. V kategórii Osveta zvíťazila organizácia Sosna z Košíc, ktorá priniesla na Slovensko myšlienku klimatických záhrad – metodiku komplexnej premeny školských dvorov v úplnom súlade s prírodou. Do vzdelávania sa zapojilo už 540 učiteľov z 50 škôl z východného Slovenska a záujem stále rastie.

  4. Ocenenie Atlas zahŕňa aj kategóriu Eko-startupy, ktorej víťazom sa stal košický startup ekolive. Ten prišiel s technológiou, ktorá je jediná svojho druhu na svete. Projekt využíva prirodzenú silu baktérií, aby sa z odpadových surovín po ťažbe stali prírodné biostimulanty, ktoré obnovujú zdravie pôdy a podporujú pestovanie rastlín bez chémie.

  5. Víťazom ceny v kategórii Sociálno-ekologické podnikanie sa stalo komunitné „reuse“ centrum Baterkáreň v Trnave. Zdieľaná dielňa ide príkladom v praktickom navracaní použitých vecí späť do života, vzdeláva o každodennej udržateľnosti a robí pravidelne zbierky materiálnej pomoci. Minulý rok patrilo centrum medzi najaktívnejšie tímy v kraji v riešení komplexnej podpory pre ľudí z Ukrajiny.  

  6. Cenu za Zelené podnikanie získala rodinná firma APIMED z Dolnej Krupej, ktorá vynašla spôsob, ako zachytávať CO2, uvoľňujúci sa pri výrobe svojej medoviny. Začala tak vyrábať nový produkt – perlivý alkoholický nápoj, ktorý vzniká prírodnou fermentáciou z medu, ovocnej šťavy a je sýtený „recyklovaným“ CO2, ktorý by inak skončil v atmosfére.

  7. Víťazkami tento rok novej kategórie Detský enviročin sa stali študentky Gymnázia Púchov, ktoré robia medzi spolužiakmi aktívnu osvetu o nevyhnutnosti ochrany pôdy a vedú ich k pestovaniu vlastnej zdravej mikrozeleniny. Dievčatá sa téme venujú aj vo voľnom čase a učia sa od odborníčky na ochranu pôdy.

Zoznam tento rok rozdaných cien Atlas uzatvárajú ešte dva ocenené tímy. Spomedzi finalistov mohol prideliť hlas svojmu favoritovi ktokoľvek a rozhodnúť tak o udelení Ceny verejnosti. Tú získala v online hlasovaní skupina študentov elektrotechniky z Bratislavy za vývoj mobilnej aplikácie Vizify, ktorá nahrádza papierové vizitky ich tvorbou, výmenou a ukladaním v digitálnej podobe. Naprieč všetkými prihlásenými projektmi sa rozhodli porotcovia udeliť aj Špeciálnu cenu poroty, a to organizácii, ktorá stojí za projektom Slovensko zálohuje. Vďaka zálohovému systému sa podarilo za rok 2022 vyzbierať viac ako 820 mil. plastových fliaš a plechoviek - čo znamená, že na spätnú recykláciu sa vrátilo vyše 70 % z obalov.

Pozrite si príbehy, ktoré ukazujú, že sa to dá

Výsledky a zmysel ocenenia Atlas 2023 zhŕňa aj náš špeciálny dokumentárny film. Ten približuje nielen momenty vyhlásenia a odovzdania ocenení, ale aj krátke príbehy všetkých 22 finalistov. Budeme radi, keď poslúžia ako inšpirácia aj pre vás. Pozrieť si ho môžete na stránke ocenenia a aj tu.  

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.