Aj tieto nápady si zaslúžili envirocenu Atlas
24.04.2023
Tretí ročník ocenenia Atlas, zameraného na zviditeľňovanie a grantovú podporu ľudí, ktorí nesú svojím dielom na pleciach osud planéty, predstavuje svojich víťazov. Envirocena Nadácie VÚB, ktorá sa stáva najvýraznejšou iniciatívou verejného oceňovania za výnimočné činy pre ochranu prírody na Slovensku, putovala až deviatim zeleným projektom.
Vyzdvihovať a podporovať tých, ktorí idú príkladom v úsilí pre zelenšiu a trvalo udržateľnú budúcnosť, je v 20-tych rokoch 21. storočia životne dôležité. Neziskové organizácie, ochranárske združenia, obce, školy aj firmy so zeleným poslaním sa mohli prihlásiť s výsledkami svojej práce za rok 2022 a porota zložená z environmentalistov a odborníkov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku rozhodla o víťazoch. Súčasťou ceny Atlas v prvých piatich kategóriách sú aj granty od Nadácie VÚB pre ďalší rozvoj organizácií v sume dokopy 50-tisíc eur.
Víťazné projekty v 7 kategóriách enviroceny Atlas
V kategórii Biodiverzita si cenu odnáša mesto Lučenec za revitalizáciu mestských ovocných sadov pre všetkých obyvateľov – popri tradičných krajových odrodách stromov a obnove živého ekosystému tu pribudol aj tzv. apidomček, určený na špeciálnu terapiu a relax vďaka včelám. Iniciatíva porotu zaujala komplexným prístupom k lokalite, pretože sa na územie pozerá ako na celok, a vyniká tiež spoluprácou mesta s množstvom miestnych subjektov.
Spomedzi projektov v kategórii Životné prostredie putuje cena Atlas do OZ Druživa z Rožňavy, ktoré prišlo s unikátnym nápadom starostlivosti o mestskú zeleň so zapojením zdravotne znevýhodnených ľudí. Namiesto využívania mechanických kosačiek spásajú v meste trávnaté plochy ovce, o ktoré sa v zime starajú spolu s mestským pastierom klienti DSS. Projekt je zaujímavý svojím prístupom k prepojeniu udržateľného riešenia so sociálnym aspektom i enviro vzdelávaním.
V kategórii Osveta zvíťazila nezisková organizácia Sosna z Košíc, ktorá priniesla na Slovensko myšlienku klimatických záhrad – metodiku komplexnej premeny školských dvorov v úplnom súlade s prírodou. Projekt má podľa poroty už dnes obrovský dopad v regióne. Do vzdelávania o úpravách školských priestorov sa zapojilo už 540 učiteľov z 50 škôl z východného Slovenska a záujem stále rastie.
Ocenenie Atlas zahŕňa aj kategóriu Eko-startupy, ktorej víťazom sa stal košický startup ekolive. Ten prišiel s technológiou, ktorá je jediná svojho druhu na svete. Projekt využíva prirodzenú silu baktérií, aby sa z odpadových surovín po ťažbe stali prírodné biostimulanty, ktoré obnovujú zdravie pôdy a podporujú pestovanie rastlín bez chémie. Porota vyzdvihla nielen environmentálny, ale aj významný ekonomický dosah a obrovský potenciál využitia tohto projektu v zahraničí.
Víťazom ceny v kategórii Sociálno-ekologické podnikanie sa stalo komunitné „reuse“ centrum Baterkáreň v Trnave. Centrum so zdieľanou dielňou ide príkladom v praktickom navracaní použitých vecí späť do života, vzdeláva o každodennej udržateľnosti a robí pravidelne zbierky materiálnej pomoci. Porota ceny Atlas ocenila tiež mimoriadne výsledky v roku 2022 pri riešení komplexnej podpory pre ľudí z Ukrajiny. Trnavské centrum patrilo v tejto oblasti medzi najaktívnejšie tímy v kraji.
Cenu za Zelené podnikanie získala rodinná firma APIMED z Dolnej Krupej, ktorá vynašla spôsob, ako zachytávať CO2, uvoľňujúci sa pri výrobe ich medoviny. Vďaka takto získanému plynu začala vyrábať nový produkt – perlivý alkoholický nápoj, ktorý vzniká prírodnou fermentáciou z medu, ovocnej šťavy a je sýtený „recyklovaným“ CO2, ktorý by inak skončil v atmosfére. Projekt zaujal porotcov aj z hľadiska jeho potenciálu byť replikovateľný a inšpirovať podobných výrobcov.
Víťazkami tento rok novej kategórie Detský enviročin sa stali študentky Gymnázia Púchov, ktoré robia medzi spolužiakmi aktívnu osvetu o nevyhnutnosti ochrany pôdy a učia ich pestovať vlastnú zdravú mikrozeleninu. Porota ocenila, že dievčatá sa téme venujú aj vo voľnom čase, spolupracujú nielen s učiteľmi ale aj odborníčkou na ochranu pôdy a ich práca ma pozitívny prínos pre okolie – ich rovesníkov a rodiny.
Ďalšie dve špeciálne ceny – za verejnosť a porotu
Zoznam tento rok rozdaných cien Atlas uzatvárajú ešte dva ocenené tímy. Spomedzi finalistov mohol prideliť hlas svojmu favoritovi ktokoľvek a rozhodnúť tak o udelení Ceny verejnosti. Tú získala v online hlasovaní, do ktorého sa zapojilo spolu takmer 3 500 ľudí, skupina študentov elektrotechniky z Bratislavy za vývoj mobilnej aplikácie Vizify, ktorá nahrádza papierové vizitky ich tvorbou, výmenou a ukladaním v digitálnej podobe. Naprieč všetkými projektmi sa rozhodli porotcovia udeliť aj Špeciálnu cenu poroty. Jej laureátom sa stala organizácia Správca zálohového systému za projekt Slovensko zálohuje. Vďaka nemu sa podarilo v roku 2022 vyzbierať viac ako 820 mil. plastových fliaš a plechoviek, čo znamená, že na spätnú recykláciu sa vrátilo vyše 70 % z obalov predaných produktov.
„Hrdo a s radosťou predstavujeme výsledky tretieho ročníka enviroceny Atlas. Veľké uznanie patrí všetkým, ktorí dali cez našu iniciatívu vedieť o svojej neľahkej, no o to viac záslužnej práci s preukázateľným dopadom pre prírodu a planétu. Sme presvedčení, že títo ľudia potrebujú dostávať čoraz väčší hlas vo verejnom priestore, aby sa o nich vedelo a mohli inšpirovať čo najviac ostatných. Blahoželáme všetkým finalistom, hlavne však víťazom a ich projektom. Všetky ich spája rovnaký cieľ – robiť malé, ale vytrvalé kroky, ktoré prinášajú nádej, že sa zelená budúcnosť raz stane realitou,“ povedal pri príležitosti udelenia cien Atlas generálny riaditeľ VÚB banky a predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.
Dokument približuje príbehy všetkých finalistov
Výsledky ocenenia Atlas 2023 prináša aj špeciálny dokumentárny film, ktorý mal premiéru na Deň Zeme na RTVS - Dvojke. VÚB banka, člen skupiny Intesa Sanpaolo, ho následne zverejnila na svojich sociálnych sieťach a stránke ocenenia Atlas. Dokument približuje nielen momenty vyhlásenia víťazov a odovzdania ocenení, ale aj krátke inšpiratívne príbehy všetkých 22 finalistov.
Nad organizáciou enviroceny Atlas prevzali aj tento rok záštitu Ministerstvo životného prostredia SR a Združenie miest a obcí Slovenska. Tím porotcov a porotkýň, ktorý je zárukou objektívneho a nestranného hodnotenia projektov, tento rok tvorili: Petra Csefalvayová, expertka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Laura Martonová, ESG špecialistka VÚB banky, Peter Medveď, environmentalista a riaditeľ Nadácie Ekopolis, Martina Paulíková, ekologička a aktivistka zo Združenia Slatinka, laureátka prvého ročníka ceny Atlas, Miroslav Saniga, popredný odborník na ekológiu a etológiu vtákov zo SAV a Juraj Smatana, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR a environmentálny aktivista.