• Žiadny návrh
Udržateľnosť

Pokračujeme v rozbehnutej sérii diskusií Atlas Talks

Krok za krokom k udržateľnosti a ESG v praxi – táto myšlienka nás začiatkom februára spojila počas druhého vydania nášho diskusného formátu VÚB Atlas Talks. Sme radi, že pozvanie prijali opäť viacerí experti a zástupcovia firiem. Tí zdieľali svoje skúsenosti, ako sa im vďaka investíciám do udržateľnosti podarilo plniť ESG princípy a zároveň sa lepšie pripraviť na budúcnosť.

06/03/2023

Okrem praktických case studies mohli naši hostia svojimi otázkami vstupovať aj do panelovej diskusie. Jej posolstvo by sa dalo zhrnúť nasledovne: Firmy, ktoré sú už dnes neúspešné, sa vďaka prijatiu ESG princípov úspešnými nestanú. Ale tie, ktoré dnes úspešné sú a majú ambície takými ostať a dlhodobo rásť, by sa mali touto témou jednoznačne zaoberať.

Pozitívna správa je, že dopyt po energetickej optimalizácii a napĺňaní ESG opatrení vo firmách na Slovensku rastie. Jedno z najčastejšie prijímaných riešení, ktorým je u nás fotovoltika, sa stáva v ostatných mesiacoch po krízovej jeseni opäť dostupnejším. Podľa expertov tento trend súvisí aj s rozvojom trhu s energetickými službami. Výzvou, čo sa týchto technológií týka, sa však stáva čoraz ťažšia predvídateľnosť trhu a nedostatok personálnych kapacít, a to najmä na ich inštaláciu. 

ESG – pre mnohých zatiaľ povinnosť, do budúcnosti ale nevyhnutnosť
Odborná debata na pôde našej banky smerovala aj do zdieľania skúseností, aký praktický zmysel okrem energetických úspor majú pre firmy investície do udržateľnosti a ESG princípov. Pre veľkú časť spoločností na Slovensku má zisk takejto „nálepky“ stále primárne pragmatický význam, pretože im to pomáha pri financovaní. Pre budúci rast sa však prijímanie opatrení na znižovanie vlastnej uhlíkovej stopy, energetickej náročnosti a zvyšovanie celospoločenského dopadu stávajú jednoznačne cestou. Konkrétne myšlienky, ktoré v panelovej diskusii odzneli, sa dočítate v našom článku na stránke VÚB Atlas Talks.

Ako zelená banka chceme robiť maximum pre to, aby sa o týchto trendoch a nevyhnutných zmenách v ekonomike hovorilo. To však ide ruka v ruke s konkrétnou podporou firiem cez naše zelené financovanie. Toto stretnutie sme preto využili aj na symbolické odovzdanie potvrdenia od materskej skupiny Intesa Sanpaolo pre dve inšpiratívne spoločnosti, ktoré splnili podmienky pre zisk úveru v oblasti rozvoja cirkulárnej ekonomiky. Tešíme sa na ďalšie pokračovanie formátu Atlas Talks na jar.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.