• Žiadny návrh
Udržateľnosť

Planéta bez nás prežije. Prežijeme my na nej?

Michal Sabo, ktorý sa hrdo a oprávnene predstavuje aj ako greenfluencer, prijal úlohu porotcu v našej enviro cene Atlas. Pri tejto príležitosti sme sa s ním porozprávali – aj o tom, prečo sa rozhodol po vyše dvoch dekádach skončiť v rádiu a kde vidí teraz svoje hlavné miesto.

02/02/2021

Na konci roka ste sa odhodlali pre veľkú pracovnú zmenu. Môžete prezradiť, čo vás k nej viedlo?

Covidový rok som venoval upratovaniu nielen okolia Chorvátskeho ramena v Petržalke, kde som zbieral odpadky, ale som si upratoval aj hlavu, svoje priority. Po takmer štvrťstoročí prežitom v rozhlasovom prostredí som si priznal, že ma už moja práca nenapĺňa. Oplakal som si to, opakovane - a padlo rozhodnutie. Rozhodol som sa ukončiť moderátorskú kariéru a presunúť sa na online, kde budem naďalej tvoriť podcast SABO SEBOU, ktorého nosnou ideou je spoločenská zodpovednosť. Mojim cieľom je nielen tvoriť, ale aj rozvíjať ho, na čo som doteraz, žiaľ, nemal kapacitu.

Máte už aj jasno, do čoho idete investovať teraz svoj čas a energiu?

Študujem a túžim sa ďalej vzdelávať v témach odpadového hospodárstva, cirkulárnej ekonomiky, obnoviteľných zdrojov energie, elektro-mobility a celkovo udržateľnosti. Nehovoriac o tom, že práca iniciatívy Klíma ťa potrebuje nie je ani zďaleka dokončená. Stále sa nachádzam v prechodovom období. Aktuálne je preto môj pracovný deň všetko naraz, jedno cez druhé. Čoskoro to bude už fulltime aktivizmus. Čo to presne bude, zatiaľ netuším, ale viem, že sa na to veľmi teším. A čo viem ďalšie s istotou povedať, je, že ma najbližšie mesiace čaká krásny projekt Atlas – úplne nové, unikátne enviro ocenenie na Slovensku, s ktorým prichádza Nadácia VÚB. Hrdinky a hrdinovia, ktorí bojujú za ochranu prírody, budú oslávení a ocenení. A mne je veľkou cťou, že môžem byť ako jeden z porotcov pri zrode tohto inšpirujúceho projektu.

Viete si vybaviť tie momenty z minulosti, ktoré vás viedli k rozhodnutiu venovať sa viac práve environmentálnym témam?

Základy, z ktorých čerpám, sú určite spomienky na moje „šťastné miesto“ na vidieku. Na veľkú časť detstva, ktorú som prežil ako chlapec z Petržalky u starej mamy doslova na farme, obklopený prírodou a zvieratami. Environmentálnu zodpovednosť som začal pociťovať najskôr cez módu, keďže popri práci v rádiu som si vyskúšal aj tento segment. Síce som sa veľa naučil, no táto skúsenosť ma zároveň výrazne poznačila a za pochodu som presne zistil, ako žiť nechcem a ktoré hodnoty nezdieľam. Všetko je však na niečo dobré. Vďaka tejto epizóde môjho kariérneho života som zahorel pre lokálny dizajn.

Vaše angažovanie sa pre udržateľnosť a klímu je vidno čoraz silnejšie. Ako vidíte osobne svoje miesto, svoju vlastnú pridanú hodnotu v boji za záchranu planéty?

Túžim byť súčasťou zmeny. Mojím cieľom je inšpirovať. Ukazovať ľuďom, čo všetko a ako sa dá, keď človek chce, že nových vecí sa netreba báť, že všetko dokážeme robiť inak, spolu, lepšie - ako hovorí aj slogan môjho podcastu. A tiež sa snažím v ľuďoch podporovať pocit istoty, že na nich záleží. Že každý, aj ten najmenší krok, ktorý ktokoľvek z nás podnikne, má svoje následky – či pozitívne alebo negatívne... A ak môžem, tu si dovolím opraviť vašu otázku a podčiarknuť kľúčový fakt. Planéta nepotrebuje, aby sme ju zachraňovali. To my zachraňujeme seba na nej. Planéta bez nás prežije. Otázne je, či my prežijeme na nej.

Ak by ste mali dať pár úplne najzásadnejších tipov či myšlienok na uvažovanie, ktoré by si mal každý z nás osvojiť do každodenného života, čo by to bolo?

Na to sa tipy dať nedajú. To buď jedinec cíti alebo nie. Buď to v niekom klíči, alebo tam to semienko zatiaľ nedoletelo. Som však presvedčený, že každého raz, skôr či neskôr, čaká moment uvedomenia si. Niekto tomu hovorí facka, niekto wake-up call, ja tomu hovorím AHA moment... Ak by som však mohol niečo poradiť, tak by to bolo – vzdelávajte sa, zaujímajte sa, čítajte, neverte však všetkému, čo čítate, overujte si zdroje, čerpajte čo najviac informácií, rozprávajte sa s inými, majte otvorenú myseľ. Všetko, čo zažijete, počujete, dozviete sa, spracujte a vyhodnoťte si, čo vám dáva zmysel a čo nie. A z toho všetkého, čo vám dáva zmysel, čerpajte, rozvíjajte to, skúšajte a tešte sa z toho, že máte to požehnanie učiť sa, pracovať na sebe, zlepšovať sa a byť lepším človekom.

Čo alebo koho odporúčate v tejto oblasti sledovať? Viete poradiť, ako a kde nájsť dobré zdroje pre posilňovanie takto uvedomelého nastavenia mysle?

Určite sú to moji kolegovia z iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Nebudem spomínať všetkých, ale napríklad Jakub Filo aktuálne píše už tretiu knihu o klimatickej zmene. Okrem toho s Katkou Kozinkovou pre SME nahráva výborný Klimapodcast, ktorý odporúčam. Natáliu Pažickú a Zuzanu Dutkovú som poštuchol, aby začali nahrávať Fashion Session – podcast o módnom priemysle. Okrem toho, že sú edukačné, sú aj zábavné. A keďže som podcastový fanúšik, môžeme ísť aj za hranice. Moje najobľúbenejšie sú: The Minimalists, Green Dreamer, Sustainababble, Sustainability Defined, Think: Sustainability, alebo Creative Ecology.

Vráťme sa k oceneniu Nadácie VÚB Atlas, ktoré ste aj spomínali. Ako vnímate zoskupenie ľudí, s ktorými zasadnete ako tím porotcov?

Musím sa úprimne priznať, že v porote cien Atlas zažívam môj súkromný „star-struck“ moment, lebo Petra Csefalvayová aj spolu s jej kolegyňou a kamarátkou Ivanou Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, sú moje dve modly. Ich prácu si nekonečne cením a sú mi inšpiráciou. Rovnako ako ďalší porotcovia Martin Hojsík a Erik Baláž, ktorých si vážim nielen pre ich húževnatosť, ale aj pre nebojácnosť vstúpiť s ich expertízou do verejného života. A tiež Petra Medveďa, ktorý má s tímom Ekopolisu fantastické výsledky. Čiže sedieť s týmto ľuďmi v porote je pre mňa veľký záväzok. Vďaka podpore Nadácie VÚB urobíme všetko preto, aby tí, ktorí environmentálnu zodpovednosť svojou mravenčou prácou dostávajú do povedomia a do verejného priestoru, boli cez ocenenie Atlas nasvietení. Tak, aby boli poriadne viditeľní. Nielen uznaní, ale aby mohli ďalej a viac inšpirovať.

Pomôžte ich nájsť a oceniť

Naša Nadácie VÚB otvára pre zelené organizácie, jednotlivcov, iniciatívy, školy, obce aj firmy prvý ročník ceny Atlas. Aj vy môžete do 21. februára nominovať autorov ekologických projektov realizovaných v roku 2020, ktorí si podľa vás zaslúžia byť ocenení. Všetky informácie nájdete na stránke ceny Atlas.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.