• Žiadny návrh
Podpora inovácií

Do prírody s mobilom v ruke či so skúseným sprievodcom – podporujeme myšlienku Lesmír

Lesmír je občianske združenie, ktoré sa venuje zážitkovému vzdelávaniu o slovenskej prírode a dôležitosti jej ochrany. Tím Lesmíru, ktorého spoluzakladateľom je známy filmár a ochranár Erik Baláž, s týmto zámerom vytvoril úspešnú mobilnú aplikáciu s digitálnymi náučnými chodníkmi vo viacerých lokalitách Slovenska. A najnovšie začal organizovať zážitkové a poznávacie exkurzie do tatranskej prírody pod vedením skúsených sprievodcov.

10/09/2023

Všetky nové formy, ktoré ľudí motivujú chrániť a obdivovať prírodu, plne podporujeme. Preto sme aj hrdým partnerom aktivít OZ Lesmír.

Zatiaľ čo v iných národných parkoch v Európe a vo svete je tento typ služby bežný, objednanie si profesionálneho sprievodcu na túru slovenskou divočinou doposiaľ nebolo až také bežné. Združenie Lesmír sa snaží byť v tejto oblasti priekopníkom a s podporou grantu od Nadácie VÚB tento rok rozbieha program nového druhu spoznávania krás prírody Vysokých a Nízkych Tatier. Pri tomto druhu exkurzií vás „vetrom ošľahaný“ sprievodca väčšinou berie na miesta, kde sa inak sami nedostanete. Dokáže vám ukázať veci, rastliny a živočíchy, ktoré si bežne nevšimnete. A najmä, vysvetlí na konkrétnych príkladoch, ako funguje príroda a prečo je treba ju zo všetkých síl chrániť.

Okrem novovznikajúcich príležitostí zapojiť sa do organizovaných exkurzií alebo objednania si odborného lektora na súkromnú túru s partiou v Tatrách môžu zážitok z pobytu v prírode umocniť aj moderné technológie. Združenie Lesmír už niekoľko rokov ponúka bezplatnú mobilnú aplikáciu, ktorá funguje ako vreckový sprievodca prírodou a ktorú pomáhame medzi ľuďmi šíriť aj my ako banka.

Nájdete v nej priebežne pribúdajúce tematické náučné chodníky, ktoré vedú po konkrétnych trasách na rôznych miestach Slovenska. Aplikácia vás naviguje po trase vybraného chodníka a postupne vám na základe vašej polohy odomyká krátke náučné videá, v ktorých sa dozviete niečo o mieste, kde sa práve nachádzate alebo viac o danej téme. Či už sa vyberiete sami, s deťmi alebo priateľmi, táto cesta spoznávania prírody obohatí každého.

Viac o aplikácii aj nových možnostiach zážitkového sprevádzania tatranskou prírodou nájdete na stránke www.lesmir.sk

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.