• Žiadny návrh

VÚB banka reaguje na situáciu na trhoch a opäť mierne upravuje úrokové sadzby

VÚB banka reaguje na aktuálnu situáciu na finančných trhoch a s účinnosťou od 2. apríla mierne zvyšuje úrokové sadzby na hypotékach.

„Zvyšovanie úrokových sadzieb je významnou témou v poslednom období aj na Slovensku. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na finančných trhoch a ďalšie faktory, ako je napríklad zvyšujúca sa inflácia, sme sa aj opäť rozhodli k miernej úprave sadzieb, teda ako sme už aj predtým avizovali,“ vysvetľuje Martin Techman, vrchný riaditeľ úseku Retailové bankovníctvo vo VÚB.

Banka od 2. apríla zvyšuje úrokové sadzby na všetkých fixáciách opäť o 0,2%. S najnižšou sadzbou aj po tejto úprave ostáva 3-ročný fix s 1,29%.

Ako vysvetľuje hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides, zmeny sú okrem rýchlo meniacej sa situácii na finančných trhoch nevyhnutné aj kvôli postupnému znižovaniu nákupov cenných papierov v rámci ECB, resp. Eurosystému, kam patrí aj Národná banka Slovenska. „Kvôli poklesu dopytu ECB po štátnych dlhopisoch, ale aj kvôli rastu úrokových sadzieb inde vo svete rastú výnosy dlhopisov, teda cena za dlhodobé peniaze. A to nepriamo pôsobí aj na cenu hypoték, pretože stúpajú aj požadované výnosy krytých dlhopisov, ktorými banky získavajú zdroje od investorov na poskytovanie hypoték svojim klientom,“ dodáva Štefanides.

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.