• Žiadny návrh

Svetový program na podporu dievčat na Slovensku

Unikátny medzinárodný program Inspiring Girls sa aj vďaka podpore VÚB banky spustil už aj na Slovensku, ktoré sa stalo už tridsiatou zapojenou krajinou.

Táto celosvetová organizácia prepája dievčatá v školách s inšpiratívnymi ženami z rôznorodých oblastí. Prichádzajú tak do kontaktu s pozitívnymi ženskými vzormi a učia sa, že ich život a kariéru neurčujú rodové stereotypy, ale ich vlastné ambície, sny a práca na sebe. 

Výskumy ukázali, že až 67% dievčat vo veku od 11 do 21 rokov si myslí, že ženy nemajú rovnaké príležitosti ako muži, 30 % dievčat vo veku od 11 do 16 rokov si myslí, že vedecko-technologické predmety sú len pre chlapcov a až 55 % dievčat vo veku od 7 do 21 rokov hovorí, že rodové stereotypy im zabraňujú hovoriť, čo si myslia.

„Dievčatá na celom svete pociťujú nedostatok sebadôvery a obmedzený prístup k ženským vzorom. Sebavedomie dievčat vo veku 8-14 rokov klesá až o 30%. Toto všetko negatívne ovplyvňuje ich duševnú pohodu, kariéru a schopnosť formovať svoj vlastný život, preto sa snažíme inšpirovať všetky dievčatá, aby sa nebáli mieriť vysoko a ukázať im, že môžu dosiahnuť čokoľvek, čo si zaumienia,“ hovorí programová manažérka Zuzana Sotáková z občianskeho združenia Ženský Algoritmus, ktoré iniciatívu Inspiring Girls zastrešuje práve na Slovensku.

Pozitívny dopad programu Inspiring Girls:

  • 70 % dievčat hovorí, že o svojej budúcnosti rozmýšľa inak po tom, ak sa stretli s pozitívnym ženským vzorom,
  • 93 % dievčat hovorí, že ak sledujú vplyvné úspešné ženy na sociálnych sieťach, zvyšujú sa ich osobné a kariérne ašpirácie,
  • po stretnutí so ženským vzorom z vedecko-technického prostredia sa pravdepodobnosť, že sa dievča rozhodne pre kariéru v tejto oblasti, zvyšuje dvojnásobne.

„Inakosť nám nie je cudzia a myslíme aj na budúcnosť dievčat a chlapcov na Slovensku. Podporujeme dievčatá, aby robili v živote to, čo ich skutočne baví a zaujíma. Z uvedeného dôvodu sme sa rozhodli zapojiť do medzinárodného projektu Inspiring Girls Slovensko. Veríme, že každé jedno dievča je dosť šikovné na to, aby uspelo a presadilo sa v každej jednej pracovnej oblasti, bez rozdielov,“ hovorí Lucia Macková z oddelenia Spoločenskej zodpovednosti vo VÚB banke.

Združenie už stihlo s podporou VÚB na školách zorganizovať 6 prednášok, ktorých sa zúčastnilo vyše 100 žiakov a žiačok. A do konca roka plánujú stihnúť ešte 10 ďalších. Na nich sa mohli stretnúť s úspešnými manažérkami z rôznych oblastí, či už ide o automotive, IT či z práce na rôznych projektoch.

„Manažérky vedia dievčatá vtiahnuť do svojho príbehu i do následnej diskusie. Atmosféra na stretnutiach je veľmi priateľská a motivačná. Pripravili sme pre ne aj aktivitu, pri ktorej môžu s nami podeliť o svoje vzory alebo vlastnú prácu snov. Ak sa ktokoľvek chce zapojiť, či už ako škola alebo z pozície hostiteľky, nech nás kontaktuje mailom na slovakia@inspiring-girls.com. Taktiež viac informácií máme na našom webe www.inspiring-girls.sk,“ dodáva Sotáková.

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.