• Žiadny návrh

Jedinečná šanca pre mladých maliarov je opäť tu

Už po 18. raz pozýva Nadácia VÚB aktuálnu generáciu začínajúcich profesionálnych maliarov a maliarok zapojiť sa do súťaže Maľba. Jeden z najdlhšie fungujúcich programov podpory a zviditeľňovania mladých maliarskych talentov na Slovensku otvára 1. apríla svoj nový ročník. Aktívne pôsobiaci umelci do 35 rokov, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžu prihlásiť svoje diela. V ďalších kolách spomedzi nich medzinárodná porota expertov zostaví dvadsiatku finalistov a na jeseň z nej určí troch víťazov. Tých Nadácia VÚB podporí v rozbehu kariéry sumou 20-tisíc eur a diela všetkých 20 finalistov ponúkne do pozornosti odbornej aj širokej verejnosti na už tradičnej výstave Maľba 2023.

Výtvarníci v počiatočných fázach umeleckej dráhy môžu opäť podrobiť svoju tvorbu hodnoteniu renomovaných európskych expertov na súčasnú maľbu a zabojovať o verejné uznanie a titul držiteľa prestížneho ocenenia „Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov.“ Zámer tejto najvýraznejšej iniciatívy zameranej na hodnotenie a oceňovanie kvality výtvarnej tvorby ostáva už 18 rokov rovnaký - pomáhať samotným tvorcom, ale tiež dlhodobo ukazovať v danom období najaktuálnejšie mladé výtvarné umenie verejnosti.

Od svojho vzniku v roku 2006 udelila súťaž ocenenia už 44 maliarom a maliarkam a rozdelila im finančnú podporu v celkovej výške 340-tisíc eur. Najlepším maliarom minulého roka sa stal Ján Bátorek, ktorý získal so svojím obrazom „Sídliskový chlapec“ zaslúžené víťazstvo po tom, ako sa prebojoval medzi finalistov už aj v predošlých dvoch ročníkoch súťaže.

„Tesne pred víťazstvom v súťaži Maľba sa mi podarilo vyhrať aj opencall do Studia PRÁM v Prahe a Schemnitz gallery v Banskej Štiavnici. Takže som celý čas pracoval na obrazoch pre tieto dve výstavy. Vnímam len to, že neustále maľujem. Myslím však, že vďaka cene Maľba budem môcť do budúcna vystavovať v galériách, v ktorých by som vystavovať chcel. Pomohlo mi to zviditeľniť sa na umeleckej scéne a zabezpečiť svoju rodinu v tejto dobe,“ hovorí víťaz súťaže Maľba 2022 Ján Bátorek a tohtoročným záujemcom odkazuje: „Maliari by mali myslieť hlavne na to, aby ostali sami sebou, nejaká taktika, ako sa dopracovať k oceneniu, asi nemá zmysel. Každý z nás je tak jedinečný a individuálny, a to je podstatou všetkého.“

Prihlasovanie je otvorené od 1. apríla do 10. júna

Podmienky prihlásenia týkajúce sa profilu daného záujemcu ako aj parametrov predkladaných diel, sú k dispozícii na stránke https://www.nadaciavub.sk/malba/. Registrácia prebieha cez tu dostupný online formulár od 1. apríla a uzávierka prihlášok je 10. júna 2023.  

Kľúčovým pilierom organizácie každého ročníka súťaže je medzinárodná porota. O nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel sa postarajú opäť renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia. Porota v priebehu leta zostaví z prihlášok shortlist 20 umelcov a v septembri rozhodne podľa fyzického posúdenia dodaných diel o troch víťazoch. Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur a zorganizuje verejnú výstavu v Galérii Nedbalka, na ktorú bude mať voľný vstup každý. Tá bude zároveň príležitosťou aj pre ostatných 17 finalistov.

„Súťaž Maľba je už súčasťou identity Nadácie VÚB a sme hrdí, že tento rok svojím 18-tym ročníkom dosiahne  pomyselný vek dospelosti. Za obdobie svojej existencie podporila v rozlete mnohých výtvarníkov, ktorí dnes tvoria na európskej a svetovej úrovni a prezentujú naplno svoj jedinečný talent a slovenské umenie. Opäť pozývame maliarov mladej generácie, ktorí sú rozhodnutí nasledovať svoje vzory a sny, aby neváhali a ukázali svoj talent a tvorbu svetu,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.