• Žiadny návrh

Ako vybaviť darčeky na Vianoce? Inšpirujte sa novým trendom nakupovania

"

Rozumné manažovanie peňazí
Exkluzívny kvantitatívno-kvalitatívny prieskum o nakupovaní na splátky, ktorý pre VÚB a značku Quatro vypracovala spoločnosť United Consultants preukázal, že nakupovanie na splátky je nový fenomén. Už to nie je nutnosť súvisiaca s nedostatkom finančných prostriedkov, ale výber súvisiaci s rozumným manažovaním rodinného rozpočtu. Až tri pätiny Quatro splátkujúcich uvádzajú, že by si mohli kúpiť tovar za plnú cenu, ale napriek tomu sa rozhodli pre nákup na splátky.

„Väčšina nakupujúcich na splátky môže v danom okamihu kúpiť tovar za plnú cenu, napriek tomu si vyberie splátkovanie - nechce totiž jednorazovo zaťažiť svoj rodinný rozpočet. Nákup tovaru na splátky už dávno nie je len riešením urgentnej situácie pokazeného spotrebiča alebo chýbajúcej hotovosti,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB. Spomínaný prieskum potvrdil, že splátkové nákupy dnes už zlepšujú kvalitu života.

Splátky sú riešenie ako nezaťažiť rodinný rozpočet
Na otázku, prečo si vybrali splátkovú formu predaja odpovedalo až 39 % oslovených zákazníkov značkou Quatro - aby nezaťažovali bežný rodinný rozpočet väčším výdavkom. Druhým najčastejším dôvodom je . „nechcem míňať svoje finančné rezervy“ alebo „nechcem minúť usporené peniaze“. Uviedol to každý štvrtý oslovený.

Zaujímavé je, že ako jediné možné riešenie v urgentnej situácii, kedy sa napríklad pokazí nejaký spotrebič a spotrebiteľ nemá dosť voľných financií na zvládnutie tejto situácie, je až na treťom mieste spomedzi všetkých dôvodov. Pripúšťa to 14 % klientov Quatra.

Nakupujú aj bohatší
Ďalšiu zaujímavosťou je skutočnosť, že ľudia, ktorí využívajú nákup tovaru na splátky, nie sú zo sociálne slabších vrstiev. Túto formu predaja v značnej miere využívajú aj solventnejší zákazníci, 47% zákazníkov uvádza mesačný príjem nad 1100 euro mesačne.

Pre takmer polovicu Quatro zákazníkov je totiž najväčšou výhodou nakupovania tovaru na splátky skutočnosť, že netreba zaplatiť celú sumu naraz. Pre viac ako štvrtinu zákazníkov Quatra je tiež veľkou výhodou to, že splátky si môžu rozložiť tak, ako im to vyhovuje.

Kto všetko nakupuje na splátky?
A kto nakupuje najčastejšie cez Quatro splátky? Najčastejšie aktívni ľudia vo veku 35 až 44 rokov, tvoria takmer polovicu zákazníkov. Na druhom mieste sú nakupujúcimi vo veku 45 až 54 rokov (21% podiel).

Zároveň platí, že v súčasnosti splátkujú viac vzdelanejší ľudia. Klienti s maturitou alebo s vysokoškolským vzdelaním tvoria vyše 80 % zákazníkov značky Quatro.

5 najčastejších typov zákazníkov nakupujúcich v Quatre:

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.