• Žiadny návrh
ZÁVÄZOK K UMENIU

Oslava skutočného talianskeho popového umelca

Nová výstava v Gallerie d’Italia – Napoli zameriava pozornosť na kariéru umelca Maria Schifana, pričom oddeľuje jeho umelecké diela od jeho imidžu tvrdo žijúceho bonvivána.

01/08/2023

Je spravodlivé povedať, že v časoch jeho najväčšej slávy v šesťdesiatych rokoch sa život Maria Schifana podobal skôr rockovej hviezde ako umelcovi. Po Ríme sa vozil na Rolls-Royce a mal nespočetné množstvo milencov, z ktorých snáď najznámejšia bola modelka a herečka Anita Pallenberg.

Filmového tvorcu Jeana-Luca Godarda a členov Rolling Stones považoval za priateľov – a bol dokonca inšpiráciou pre jednu z piesní skupiny, Monkey Man na albume Let It Bleed z roku 1969. Bol tiež súčasťou krátkeho, no dobre propagovaného milostného trojuholníka s Mickom Jaggerom a speváčkou Marianne Faithfull. (S odvolaním sa na umelcove zápasy s drogovou závislosťou v neskoršom živote povedala: „Mohla som tohto muža milovať, ale paluba bola postavená proti nám.“)

Verejný obraz Schifana ako umeleckej a rockovej hviezdy pretrváva od jeho rozkvetu. Nová výstava v Gallerie d’Italia – Napoli má však za cieľ preorientovať pozornosť ľudí na jeho umenie. „Zaslúži si, aby bol medzinárodne znovu objavený pre kvalitu svojej maľby,“ hovorí Luca Massimo Barbero, pridružený kurátor zbierok moderného a súčasného umenia Intesa Sanpaolo, ktorý výstavu vytvoril. "Myslím si, že je dôležité posunúť myšlienku, ktorú máme o Schifano, aby sme vyčistili pole od klišé, ktoré si s ním spájame."

Mario Schifano: il nuovo immaginario 1960-1990

Mario Schifano: il nuovo immaginario 1960-1990

Mario Schifano: il nuovo immaginario 1960-1990 (Mario Schifano: nový imaginár 1960-1990), ktorý sa koná v múzeu Intesa Sanpaolo v Neapole, obsahuje viac ako 50 diel z troch desaťročí umelcovej kariéry. Narodil sa v roku 1934 v Líbyi – v tom čase talianskej kolónii – v mladom veku sa s rodinou presťahoval do Ríma. K videniu je niekoľko diel zo série, ktorou si Schifano urobil meno: Monocromi (Monochromes), pričom každé plátno pozostáva z energetického poľa jedinej farby.

Patrí medzi ne pekný príklad v červenej farbe z roku 1961 s názvom Analogo, ktorý bol súčasťou váženej zbierky Luigiho a Peppina Agratiho predtým, ako bol v roku 2018 darovaný Intesa Sanpaolo. Po Monocromi začal Schifano maľovať pravdepodobne najslávnejšie diela celého talianskeho popu. umenie. Inšpirovaný šírením reklamných plagátov v uliciach Ríma začiatkom 60. rokov minulého storočia namaľoval dve sady plátien, v ktorých upravil a prepracoval firemné logá Coca-Cola a Esso. Niekoľko príkladov z nich je vystavených v Neapole. „Stojí za pripomenutie, že v 60. rokoch bol jedným z mála talianskych umelcov – možno jediným talianskym umelcom – ktorý bol v Spojených štátoch taký veľký ako doma,“ hovorí Barbero. V roku 1962 sa Schifano predstavil po boku Andyho Warhola a Roya Lichtensteina v The New Realists, významnej výstave pop-artu v Sidney Janis Gallery na Manhattane. (Približne v tomto čase sa tiež nakrátko presťahoval do New Yorku a zdieľal byt s básnikom Frankom O'Harom.)

Približne tretina diel v Mario Schifano: il nuovo immaginario 1960-1990 pochádza zo zbierky Intesa Sanpaolo. Zvyšok tvoria pôžičky – medzi veriteľmi sú významné kultúrne inštitúcie ako Museo del Novecento v Miláne a Galleria Internazionale d'Arte Moderna Ca' Pesaro v Benátkach. "Po vrcholoch v predchádzajúcom desaťročí je Schifanoova práca zo 70. a 80. rokov 20. storočia často prehliadaná," hovorí Barbero. "Snažili sme sa napraviť túto nerovnováhu." Prehliadka obsahuje diela napríklad z Paesaggi TV (TV Landscapes), jeho rozsiahlej série zo 70. rokov. Na to Schifano preniesol rôzne televízne obrázky na plátno pomocou fotografickej emulzie a potom pridal farbu. Obrázky obsahovali zábery z vysielania vojny vo Vietname, umelecké dokumenty a nočnú erotiku.

"Myslím si, že je dôležité posunúť myšlienku, ktorú máme o Schifano, vyčistiť pole od klišé, ktoré si s ním spájame."

Luca Massimo Barbero, pridružený kurátor zbierok moderného a súčasného umenia Intesa Sanpaolo

Výstava sa rozprestiera na dvoch poschodiach v Gallerie d’Italia – Napoli a Barbero využil veľký priestor v Toledo Room na prízemí na zavesenie veľkoformátových diel z druhej časti Schifanovej kariéry. Tie v niektorých prípadoch merajú 7 x 6 metrov a zahŕňajú bohato záhadný Gaston a cavallo (Gaston na koni) z roku 1986. Schifano zomrel v roku 1998 vo veku 63 rokov. Gallerie d'Italia – Napoli je jedným zo štyroch múzeí, ktoré prevádzkuje Intesa Sanpaolo , ostatné nájdete v Miláne, Vicenze a Turíne.

Aktuálna výstava je súčasťou Progetto Cultura banky, dlhodobej iniciatívy zameranej na zlepšenie spoločnosti prostredníctvom kultúrneho obohatenia spolu s ekonomickým obohatením. Progetto Cultura, ktorá sa prejavuje v nespočetných podnikoch po celom Taliansku zahŕňajúcich hudbu, kino, umenie, divadlo a ďalšie, nemá medzi ostatnými finančnými inštitúciami v Európe obdobu. „Rozšírenie vedomostí o významných talianskych umelcoch je jedným z kľúčových prvkov Progetto Cultura,“ hovorí Michele Coppola, riaditeľ banky pre umenie, kultúru a historické dedičstvo. „Intesa Sanpaolo je hrdá na to, že môže usporiadať túto výstavu so Schifanos, ktorí patria medzi najvyššie prejavy talianskej maľby v druhej polovici 20. storočia.“

Mario Schifano: il nuovo immaginario 1960-1990 prebieha v Gallerie d’Italia – Neapol do 29. októbra 2023

Share this story

Súvisiace články

Mattioli: humanitárny bankár, ktorý zachránil talianskych Židov
Štvrtá veľká umelecká galéria Intesa Sanpaolo sľubuje „novú ponuku“
Cesta kultúrnou históriou - Grand Tour
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.