• Žiadny návrh

Zistite viac o Fintechoch

VZDELÁVACIE CENTRUM

Fintech

02/08/2018

 

Fintech, od "Fin" financií a "Tech" technológie, naznačuje digitálny vývoj bankového a finančného systému. Dnes je to sektor finančnej ekonomiky, ktorý zaznamenáva najvýznamnejší rast, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou štrukturálnych zmien, ktoré ovplyvňujú globálnu ekonomiku.

Digitálne technológie radikálne menia prístup k finančným produktom a službám a banka vidí svoj obchodný model úplne transformovaný. Zmenil sa vzťah s používateľmi a Fintech ponúka priamy prístup, flexibilitu, otvorené systémy, dematerializáciu procesov a dokumentov. Fintech dáva novú úlohu komerčnému maklérstvu, nahrádza alebo integruje „tradičné“ bankové a poisťovacie služby.

 

Fintech Stat-up

Po obávanom prerušení digitálneho bankovníctva sa Fintech ukázal ako víťazná karta v strednodobom a dlhodobom horizonte. Inverzia trendu, vďaka ktorému finančný svet vyzdvihol situáciu a využil podporu začínajúcich Fintech spoločností a integroval ich do procesu modernizácie ako pokročilú podporu výskumu.

Zrod vždy nových Fintech Start-upov znamená rastúcu digitalizáciu, efektívnu, bezpečnú, jednoducho použiteľnú na každom mieste a v akomkoľvek čase, zníženie bankových nákladov, nové výhody pre spotrebiteľov, vznik ďalších obchodných modelov.

Pre jednotlivcov a firmy ponúka Fintech celý rad služieb od platieb, úverov, poradenských služieb, riadenia rizík až po virtuálne meny.

 

Cieľ a priorita výskumu

Dva ciele predstavujú priority Fintech: ľudia a rodiny, obchodná oblasť.

Znamená to posilňovanie technologických infraštruktúr a hľadanie nových riešení, aby boli transakcie vo finančnej oblasti priamejšie a bezpečnejšie.

 

Fintech ľudia a rodiny

  • Domáce bankovníctvo. Dnešná technologická inovácia spoločnosti Fintech nám umožňuje vykonávať celý rad operácií, kontrol (kontrola pokroku našich investícií) a domácich aktivít v nami preferovaných časoch. To má za následok zjednodušenie niektorých operácií (platby, elektronický obchod, okamžité online prevody...), okamžitú správu našich účtov a zvýšenie našich všeobecných bankových zručností.


Mobilné a digitálne platby – denné používanie smartfónu na uskutočňovanie platieb. Ide o okamžité platby, platby v reálnom čase realizované cez internet, ktoré umožňujú medzibankové zúčtovanie transakcií s okamžitým kreditom. Môžeme vykonávať mobilné platby, čoraz sofistikovanejšie platby e-commerce, mobilné prevody peňazí...

Banky a AI – v nie príliš vzdialenej budúcnosti budeme mať v našom vzťahu s bankou ako partnera umelú inteligenciu, ktorá bude schopná prijímať rozhodnutia na základe obrovského množstva údajov získaných z našich finančných akcií, ktoré dokáže spracovať v reálnom čase .

Rovnakým spôsobom ako Asistent od Google, Siri od Apple a samoriadiace auto sa môžeme uchýliť k virtuálnemu bankovému konzultantovi, ktorý nám pomáha pri správe bežného účtu a iných operáciách a radí nám o najlepších možnostiach, o ktorých rozhodla AI na základe systematické sledovanie nášho finančného správania.

 

Banky a sociálny svet – Dnes všetky banky aktivovali sociálne kanály na komunikáciu so zákazníkmi a v mnohých prípadoch na aktiváciu skutočných komunít, aby mohli ponúkať cielené služby. Príkladom je komunita mladých majiteľov účtov, ktorí si na jednej strane vymieňajú informácie o výletoch, prehliadkach, akciách a na druhej strane využívajú špeciálne cenové ponuky výhradne pre tých, ktorí do komunity patria.

 

Fintech biznis

Crowdfunding spolu s Crowdlendingom alebo Social Lending (nazývaným aj P2P Lending – Peer-to-Peer Lending) sú alternatívne formy financovania, ktoré by sa mohli rozvíjať vďaka špecializovaným platformám. Cieľom je začať financovať výskumné alebo úverové aktivity pre projekty s charakteristikami reprezentujúcimi inováciu alebo záujem spoločnosti. K tomu dochádza oslovovaním verejnosti na sieti priamo a bez sprostredkovateľov.

Úloha bánk pri podpore a posilňovaní týchto aktivít je však čoraz dôležitejšia. Niektoré banky vytvorili špecializované internetové linky, pričom osobitnú pozornosť venovali využívaniu týchto nástrojov na nasmerovanie zdrojov na etické projekty. Funkciou banky je v tomto prípade pôsobiť ako „garant“ iniciatívy a zabezpečiť, aby veriteľ mohol požičať peniaze aj s nulovým úrokom, ale bez rizika.

Kryptomeny – Ide o špekulatívne finančné nástroje, ktoré meno a médiá nesprávne spájajú s peniazmi alebo menou. Ich pomerne zložitý mechanizmus ľahko vedie k veľkým a náhlym zmenám hodnoty, pozitívnym aj negatívnym. V podstate sú založené na systéme transakcií overených kryptografickými algoritmami, ktoré by teoreticky mali zaručiť anonymitu, dôvernosť a „bezpečnosť“ informácií. Ide o finančné nástroje nevhodné pre súkromného sporiteľa. Zakladajú sa na technológiách typu peer-to-peer a nie sú riadené centrálnou autoritou, čo znemožňuje tradičné obvody a inštitúcie. výučby blokovať prevody. Nedávne štúdie, ktoré vykonali hlavné centrálne banky sveta, odhaľujú, že vlastnosti kryptomien z nich robia ideálne finančné nástroje na neprávne účely, ako je pranie špinavých peňazí a/alebo daňové úniky.

 

Viac informácií…

Najznámejšou kryptomenou je bitcoin, ktorý vytvoril koncom roka 2008 anonymný vynálezca, známy pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Ich využitie je založené na blockchaine, type registra a archivácie transakcií, ktoré prebiehajú v rámci danej počítačovej siete.

V súčasnosti je blockchain jedným z popredných sektorov „hľadania“ start-upov po celom svete.

Pozrite si celý report

*Projekt finančného vzdelávania Intesa Sanpaolo

Zdielať

Súvisiace články

Prečo je dôležité šetriť
Význam rodinného rozpočtu a jeho pravidlá
Účastníci ekonomického systému
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.