Získajte viac informácií o finančných nástrojoch
Finančné nástroje
18/08/2022
Keď sa rozhodneme investovať naše úspory, finančné nástroje nám môžu ponúknuť dodatočný zdroj príjmu. Škála finančných produktov je široká a sporiteľ si po zhodnotení úrovne očakávaného výnosu môže vybrať, akým spôsobom nasmeruje svoje investície, pričom má na pamäti, že čím vyšší je výnos, t. j. predpokladaný zisk, tým väčšie je „riziko“, t. j. možnosť prísť o svoje úspory. (odkaz na video - Čo je riziko?).
Finančné investičné produkty
Produkty investičného sporenia sú v skutočnosti úverové nástroje, teda dokumenty, ktoré nás identifikujú ako veriteľov, v tomto prípade zaplatenú sumu, ktorú sme investovali. Existujú rôzne rodiny investičných produktov, viac či menej rizikové. Hlavné sú nižšie. Finančný trh je dnes veľmi diverzifikovaný a na webe svojej banky môžete objaviť ďalšie investičné príležitosti.
Zdieľania: jednotné, rovnaké a homogénne jednotlivé časti, v ktorých je rozdelený kapitál spoločností SpA - akciových spoločností - kótovaných na burze. Tí, ktorí akcie kúpia, získavajú zároveň postavenie akcionára. Akcie sú rozdelené do rôznych kategórií: kmeňové akcie, prioritné akcie. Miestom, kde obchodujú, je burza cenných papierov;
Dlhopisy: predstavujú časť dlhu, ktorý spoločnosť/podnik alebo verejný orgán aktivuje, aby sa financoval. Garantovať držiteľovi, ktorý nadobudne postavenie veriteľa, splatenie kapitálu plus úroky stanovené v zmluve.
Akcie a dlhopisy: aký je rozdiel?
Akcie |
Dlhopisy |
Dlhové nástroje |
Dlhové nástroje |
Vlastný kapitál v rizikovom kapitáli |
Vlastné imanie v dlhu |
Akcionárom je spoločník |
Majiteľ dlhopisu je veriteľ |
Akcia je časť základného imania |
Dlhopis je dlh, ktorý zahŕňa vrátenie kapitálu + naakumulovaný úrok |
Príjem (dividenda) je premenlivý a neistý, no od týchto produktov sa očakáva vyšší výnos |
Príjem (úrok) je pevný alebo vopred určený. V prípade úpadku emitenta nemusí byť dlhopis splatený vôbec alebo len čiastočne |
Životnosť akcie sa zhoduje so životnosťou spoločnosti, ktorá ju vydáva | Dlhopis má pevný dátum vypršania platnosti |
Štátne dlhopisy
Ide o záväzky, ktoré ministerstvá financií rôznych krajín pravidelne vydávajú v mene štátu na financovanie verejného dlhu alebo vlastného deficitu.
Podielové fondy: sú finančné nástroje spravované spoločnosťami špecializovanými na diverzifikáciu vložených úspor. Zhromažďujú kapitál veľkých a malých sporiteľov tým, že ich spájajú do jedného majetku. Sú rozdelené do jednotných častí, nazývaných kvóty, ktoré zaručujú rovnaké práva. Tieto investície sú v priemere bezpečnejšie, garantované určitou diverzifikáciou v zložení cenných papierov, správou aktív vykonávanou profesionálmi.
Viac informácií…
Derivátové zmluvy. Nazývajú sa tak, pretože ide o kategóriu produktov, ktorá „odvodzuje“ od inej. Ich hodnota teda závisí od výkonnosti iného finančného alebo reálneho aktíva – premennej zvanej podklad – reprezentovanej akciami, úrokmi a výmennými kurzami, surovinami – ropa, kakao, káva, zlato... Tieto sú vysoko rizikové.
Burza cenných papierov
Burza je miesto, kde sa obchoduje s akciami, v širšom zmysle je to finančný trh, kde sa obchoduje s cennými papiermi, menami... S telematickým burzovým trhom sa obchoduje priamo online.
Viac informácií...Ukazovatele burzy. Tieto ukazovatele vyjadrujú trend koša akciových cenných papierov hlavných spoločností a podnikov kótovaných na burze v danej krajine.
Dozorné a kontrolné orgány. Na finančný trh dohliadajú kontrolné orgány. Na európskej úrovni od roku 2011 funguje ESMA (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy). V jednotlivých krajinách boli kontrolou poverené ministerstvá hospodárstva a financií, centrálne banky, ktoré majú na starosti kontrolu rizík a stabilitu aktívam – a iným osobitným orgánom.
Pomáha sporiteľom vybrať si ten najvhodnejší produkt
Vzťah sporiteľa s jeho bankou musí byť založený na dôvere. Každá banka poskytuje svojim klientom odborného finančného poradcu, ktorý má za úlohu usmerniť výber v „džungli“ finančných produktov, vysvetliť ich vlastnosti, riziká, určiť najvhodnejšie pre potreby jednotlivého investora, spoločne definovať najlepšie stratégie s klientom. Vo všeobecnosti platí, že sporitelia by sa mali spoľahnúť na finančného poradcu a uprednostniť pri sporení diverzifikované investície, aby sa čo najviac ochránili pred rizikami.
Aj v oblasti investícií banky poskytujú praktické aplikácie pre Smartphone, pomocou ktorých môžu sporitelia kdekoľvek v reálnom čase sledovať svoje investície, sledovať kotácie a nakupovať a predávať cenné papiere. Aj v tomto prípade je bezpečnosť a súkromie zaručené prístupovými systémami, s kódom alebo s digitálnym odtlačkom prsta.
Viacej informácií...
V roku 1929 bola slávna finančná kríza vyvolaná rýchlym rastom cien na americkom akciovom trhu. S kolapsom cenných papierov sa akcionári rozbehli do bánk, aby vybrali hotovosť. Bola to prvá kríza, ktorá sa zrodila v krajine, mala veľké globálne dôsledky a ukázala vzájomnú závislosť finančných vzťahov medzi krajinami.
O štátnych cenných papieroch
Ako hodnotiť spoľahlivosť cenných papierov vydaných štátom, verejnými orgánmi, spoločnosťami? Hodnotenie hodnotí jeho spoľahlivosť a spoľahlivosť. Vykonávajú to špeciálne agentúry (napr. Standard & Poor's), ktoré vyjadrujú svoje ocenenie v listoch.
Čím nižšia je ratingová stupnica, tým väčšie je riziko pre sporiteľov a následne dôvera v cenné papiere vydané danou krajinou, merané spreadom, „teplomerom“, ktorý porovnáva výkonnosť štátnych cenných papierov danej krajiny s výkonnosťou štátnych dlhopisov v inej krajine, v Európe nemecké vládne dlhopisy. Keď sa spread zvýši, znamená to, že trhy neveria a požadujú väčší úrok.
*Projekt finančného vzdelávania Intesa Sanpaolo