• Žiadny návrh
UDRŽATEĽNOSŤ

Inteligentné mestá sú kľúčom k udržateľnej budúcnosti

Nová správa zdôrazňuje, ako AI, pozorovanie Zeme a ďalšie vznikajúce technológie umožnia lepšiu odolnosť, produktivitu a kvalitu života v našich mestách.

Rhiannon Edwards

04/07/2023

Do roku 2050 bude na celom svete žiť v mestských oblastiach o 2,5 miliardy viac ľudí. Keďže mestá už predstavujú 70 % všetkých emisií na celom svete, rozvoj inteligentných mestských centier sa stal naliehavou prioritou: prioritou, ktorá zároveň predstavuje veľkú príležitosť. Verejný aj súkromný sektor budú činiteľmi zmien pre naše budúce mestá. A obaja sa už púšťajú do radikálneho prehodnocovania toho, ako vytvárame mestské prostredie, ktoré lepšie funguje pre ľudí, a zároveň aktívne zabezpečujeme budúcnosť našej planéty. Výskum spoločnosti Intesa Sanpaolo identifikuje tri témy – odolnosť, kvalitu života a produktivitu – ktoré budú slúžiť ako základ pre budúce mestá, ktoré budú formovať všetko od fungovania našich budov až po to, ako sa chránime pred chorobami. Odolnosť

Prioritou je väčšia odolnosť v mestách. To znamená napájanie miest prostredníctvom zelenej energie, prechodu, ktorý už prebieha. No odolnosť treba hľadať aj v detailoch fungovania našich miest. Prístupy obehového hospodárstva k výrobe – ktoré podporujú miestnu výrobu, zdieľanie a opätovné využívanie zdrojov – sú tu jednou z najväčších zmien, ktoré uvidíme v priebehu nasledujúcich desaťročí. Jedným z príkladov je označenie našich mestských budov ako úložiska cenných zdrojov na umožnenie dekarbonizácie.

To by znamenalo, že materiály, ktoré sú v súčasnosti v našich budovách, by nikdy neopustili stavebný priemysel. Namiesto toho, keď sa budovy zrútia a vypadnú z používania, budú znovu použité na budúce stavebné projekty. Táto oblasť, známa ako budovy ako materiálne banky (BAMB), je kľúčovou oblasťou rastu so strmou krivkou – globálny trh s hodnotou 438 miliónov USD v roku 2022 má do roku 2030 dosiahnuť 3,6 miliardy USD.

Ďalší príklad zmeny odolnosti sa zameriava na ďalšiu kľúčovú zložku našich miest: zásobovanie potravinami.

Poľnohospodárstvo v kontrolovanom prostredí (CEA) a vertikálne poľnohospodárstvo tu ponúkajú udržateľné alternatívy ku konvenčným poľnohospodárskym technikám, čo umožňuje mestám znížiť spotrebu vody a uhlíkovú stopu. Hydropónia bude poháňať systémy CEA a v blízkej budúcnosti porastie podiel na trhu. V porovnaní s aeropóniou a akvapóniou mala v roku 2022 najvyšší podiel na globálnom trhu s vertikálne pestovanými výrobkami, pokiaľ ide o objem a hodnotu, so 63 % a 61 %.

Celkovo budú mestá budúcnosti poskytovať svojim obyvateľom vyššiu kvalitu života, poháňanú technologickým pokrokom a premysleným prístupom k plánovaniu a fungovaniu našich miest.

Kvalita života

Zlepšená kvalita života ľudí je kľúčovým zameraním budúceho rozvoja mesta. Spoločnosť Arup vykonala v roku 2021 prieskum, ktorý použil 15-minútový koncept mesta na približné posúdenie „životnosti“ niekoľkých miest tak, že sa respondentov pýtal, koľko času potrebujú na cestu, aby dosiahli základné služby. Mestá, ktoré poskytujú vybavenie do 15 až 20 minút chôdze alebo na bicykli, vytvárajú väčšiu odolnosť a zlepšujú kvalitu života, ako aj produktivitu.

Hoci majú ešte čo robiť, európske mestá už patria medzi najľudnatejšie na svete a ponúkajú dobrú a rýchlu dostupnosť.

Mestá inde zapájajú občanov do navrhovania miest podporovaním aktívnej účasti a spolupráce medzi plánovačmi a obyvateľmi.

Príklady zahŕňajú Melbourne v Austrálii, ktoré predstavilo plán Melbourne 2017-2050 s cieľom podporiť rast miest. Plán zaviedol nové cyklotrasy pre väčšiu mobilitu a zdravie občanov a zahŕňa stratégiu rozvoja 20-minútových štvrtí.

V Číne spustilo Chengdu svoj plán Veľkého mesta ako model, ako by celá krajina mohla prehodnotiť a prerobiť svoje predmestia. Kladie dôraz na rozvoj oblastí na periférii mesta, ktoré môžu poskytnúť základné služby do 15 minút chôdze.

Mestá nasadzujú digitálne technológie na podporu zdravia občanov prostredníctvom intenzívnejších priamych zásahov a preventívnych opatrení.

Po Covid-19 pomáha epidemiológii pozorovanie Zeme (EO), ktoré umožnilo objavenie sa malých satelitov, ktoré vážia menej ako 500 kg.

Historické údaje, satelitné snímky a štatistické vzťahy môžu zdravotníckym pracovníkom pomôcť analyzovať dynamiku a distribúciu chorôb v našich mestských priestoroch.

Využívanie satelitov EO je poháňané klesajúcimi nákladmi na obežnú dráhu. Tieto klesajúce náklady sú spôsobené kruhovými modulárnymi nosnými raketami, ktoré opätovne využívajú materiály, ako aj pokročilými technológiami snímania.

Produktivita

Zvýšená produktivita v mestách bude závisieť od umelej inteligencie. Umelá inteligencia dokáže monitorovať mestá doteraz nevídaným spôsobom a optimalizovať ich fungovanie prostredníctvom rozhodovania na základe údajov.

Umelá inteligencia napríklad ovplyvňuje spôsob, akým sa vyhrieva a chladí vybudované prostredie, pričom internet vecí formuje vykurovacie, ventilačné a klimatizačné systémy (HVAC).

HVAC môže predstavovať 40 % energetických požiadaviek budovy, takže toto je samozrejme kľúčová oblasť pre optimalizáciu v našich mestách.

Umelá inteligencia je tiež schopná produkovať oveľa spoľahlivejšie sledovanie a účtovanie uhlíka, čo je začiatok lepšieho využívania zdrojov.

Globálny trh s technológiami monitorovania emisií v mestách bol v roku 2022 ocenený na 350 miliónov USD a do roku 2030 dosiahne 1,5 miliardy USD.

Dijon je jedným z prvých miest, ktoré sledujú emisie oxidu uhličitého v reálnom čase nasadením siete pozemných sond, zatiaľ čo Turín skúma potenciál satelitných snímok na generovanie ukazovateľov, ktoré umožňujú inteligentný a udržateľný mestský rozvoj.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Prehodnotenie financií pre udržateľný svet
Finančná gramotnosť žien – cesta k zmysluplnej zmene
Ako Intesa Sanpaolo podporuje kultúru inklúzie
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.