• Žiadny návrh
UDRŽATEĽNOSŤ

Finančná gramotnosť žien – cesta k zmysluplnej zmene

Výskum nám hovorí, že jedna zo štyroch žien je stále finančne negramotná. Intesa Sanpaolo investuje, aby to zmenila a dala ženám moc formovať svoju finančnú budúcnosť.

11/05/2022

 

PODCAST: Ako vytvárame finančnú gramotnosť u žien?

Prelomenie finančnej bariéry pre ženy skutočnou zmenou

Finančná gramotnosť u žien je na dennom poriadku už roky, no výskumy nám hovoria, že jedna zo štyroch žien je stále finančne negramotná. Vplyvom dobrého finančného vzdelania bude zvýšenie bohatstva, ktoré by bolo dobré pre celú spoločnosť. V tomto podcaste hovoríme s Dr Giovannou Paladino o skutočnej finančnej rovnosti žien – a o tom, ako ju dosiahnuť.

Finančná gramotnosť u žien je na dennom poriadku už roky. Výskum nám však hovorí, že jedna zo štyroch žien je stále finančne negramotná. V roku 2022 ženy stále zaostávajú, pokiaľ ide o kontrolu nad svojimi financiami a úžitok z nich.

V Európe majú ženy menšiu kontrolu nad peniazmi v domácnosti a menej pravdepodobné, že vstúpia na trh práce ako muži. Keď vstúpia na trh, ich platy budú pravdepodobne nižšie. OSN varovala, že celosvetovo hrozí, že kríza Covid-19 zničí „generáciu ziskov“ žien na ceste k finančnej rovnosti.

"Vyučovanie základných finančných pojmov by malo byť povinné"

Dr. Giovanna Paladino, riaditeľka a kurátorka Múzea sporiteľstva, Intesa Sanpaolo

Toto „zaostávanie“ žien je výsledkom hlboko zakorenenej rodovej kultúry, ktorú treba prekonať. Nie je to tak, že by sa ženy nemohli učiť o finančných technických záležitostiach alebo aplikovať svoje učenie; len na to potrebujú čas, priestor a vzdelanie.

Dr Giovanna Paladino, riaditeľka a kurátorka Múzea sporiteľstva v Intesa Sanpaolo, hovorí: „Kultúru je ťažké zmeniť, najmä ak je hlboko zakorenená medzi pohlaviami a rôznymi úrovňami vzdelávania. Aby sme zmenili kultúru, musíme zapojiť celú dedinu.

Intesa Sanpaolo začala investovať do finančného vzdelávania pred 10 rokmi a vytvorila Múzeum sporenia v Turíne, „fygitálne“ múzeum, ktoré spája osobné a digitálne metódy na poskytovanie finančného vzdelávania.

Je tu veľa „genderwashingu“. Potrebujeme novú taxonómiu – ako sa to robí v prípade zelených investícií – na rozlíšenie medzi horúcim vzduchom a pokrokom – Dr Giovanna Paladino, riaditeľka a kurátorka Múzea sporenia, Intesa Sanpaolo

Múzeum zapája ľudí prostredníctvom aplikácií a špeciálnych interaktívnych výstav, ktoré sú navrhnuté tak, aby oslovili ľudí mimo Turína s aktivitami finančného vzdelávania, ktoré sú vzrušujúce a pútavé.

„Vyučovanie základných finančných konceptov by malo byť povinné,“ hovorí Dr Paladino. „Je smutné, že v mnohých krajinách vrátane Talianska závisia školské aktivity na dobrej vôli učiteľov. V mnohých prípadoch nechcú hovoriť o peniazoch."

Ženy sú skvelé v šetrení peňazí, ale zvyčajne sú menej sebavedomé v investovaní. V čase inflácie to môže znamenať, že zostanú pozadu, pretože ich peniaze sa znehodnotia.

Vplyvom dobrého finančného vzdelania bude zvýšenie bohatstva, ktoré by bolo dobré pre celú spoločnosť. Dokonca aj základné matematické znalosti môžu mať obrovský vplyv na finančné zdravie človeka.

Múzeum sporenia je zamerané na každého – ale vzťahuje sa to aj na špecifické potreby, ako sú napríklad potreby migrantiek a žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia.

Aby sme zmenili kultúru, musíme zapojiť celú dedinu – Dr Giovanna Paladino, riaditeľka a kurátorka Múzea sporenia, Intesa Sanpaolo

„Neexistuje jediný jedinečný spôsob, ako pristupovať k tomuto problému, závisí to od veku a úrovne vzdelania,“ hovorí doktor Paladino a dodáva, že môže byť jednoduchšie finančne vzdelávať deti, pretože nepripisujú peniaze tak ľahko ako dospelí. .

Celý projekt je o raste porozumenia a zmene postojov. Je dôležité, aby nastala zmysluplná zmena, a nie len diskusia. Príliš často sú ženy pri finančnom rozhodovaní na vedľajšej koľaji a ekonomická nezávislosť žien by bola dobrá pre každého. Na pracoviskách začína dochádzať k posunom, no dôraz sa kladie na skutočné zmeny.

„Existuje veľa ‚genderwashingu‘. Potrebujeme novú taxonómiu – ako to bolo urobené pre zelené investície – na rozlíšenie medzi horúcim vzduchom a pokrokom,“ hovorí Dr Paladino.

Zdielať

Súvisiace články

Finančná pomoc, keď ju mladé matky najviac potrebujú
Prehodnotenie financií pre udržateľný svet
Ako Intesa Sanpaolo podporuje kultúru inklúzie
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.