• Žiadny návrh
RASTÚCE PODNIKANIE

Inteligentnejšie budovy sľubujú čistejšiu budúcnosť

Automatizácia budov – doma aj na verejnosti – optimalizuje naše využívanie vnútorného priestoru a zníži naše energetické nároky

Rhiannon Edwards

07/02/2023

V globálnej diskusii o tom, ako sa vzďaľujeme od fosílnych palív, sa rýchlo presadzuje koncept automatizácie budov. Či už zapneme ústredné kúrenie doma, klimatizáciu v hoteli alebo svetlá vo veľkom kancelárskom bloku, vykurovanie, chladenie a osvetlenie našich budov predstavuje veľkú časť našej spoločnej spotreby energie.

Súčasné systémy energetického manažmentu v domácnostiach aj komerčných budovách sú nehospodárne, čo znamená dvojité náklady – zdroje Zeme v čase zrýchľujúcej sa zmeny klímy a peniaze v čase globálnych finančných problémov.

Svetlá svietia... ale len keď je niekto doma

V blízkej budúcnosti bude mať každá budova od bytových domov až po umelecké galérie centralizované, automatizované bezdrôtové rozbočovače, ktoré budú monitorovať senzory merajúce teplo, svetlo a vlhkosť.

Systémy správy energie budov (BEM) sľubujú využitie automatizácie na optimalizáciu spotreby energie a jej zníženie na polovicu, čím sa znížia náklady a zvýši sa energetická účinnosť. Pomocou údajov senzorov budú BEM ovládať páky vykurovania a osvetlenia, aby sa maximalizovala energetická účinnosť bez ľudského zásahu.

V čase extrémneho počasia (teplého aj studeného) spôsobeného klimatickými zmenami a zvyšovania cien energií mal trh BEM v roku 2020 hodnotu 6,8 miliardy a pochopiteľne rýchlo rastie.

S ním je na vzostupe aj ekonomika modelu predplatného pre služby, ktoré spravujú a udržiavajú BEM. Americký obchodný konzultant Frost & Sullivan odhaduje, že modely predplatného pre diaľkové ovládanie vykurovacích a ventilačných systémov budú do roku 2027 tvoriť 8 % trhu.

Inteligentné budovy

BEM (a Home Energy-Management systems alebo HEM) nám tiež sľubujú, že nám pomôžu riadiť dopyt po energii pri prechode na obnoviteľné zdroje energie. Keďže riešenia správy budov pracujú s umelou inteligenciou, presunú sa od pasívneho riadenia energie k optimalizácii skúseností pre koncového používateľa.

Jednoznačne to znamená, že AI pomôže predchádzať preplneniu verejných miest a zabezpečí, aby každý na pracovisku mal potrebné zdroje napríklad na stretnutie, ako aj na riadenie iných zdrojov.

Kvalita ovzdušia sa bude monitorovať a dôraz sa bude klásť na bezdotykovú navigáciu v budovách, čím sa budú riešiť veľmi súčasné obavy zo znečistenia a pandémie. Práve teraz náklady bránia tomu, aby bola umelá inteligencia široko prijatá v správe budov. Ale ako sa technológia vyvíja a náklady v nasledujúcom desaťročí klesajú, AI bude hrať hlavnú úlohu v našich verejných budovách.

AI v domácnosti

Hollywoodske filmy nám sľubujú robotov, ktorí nám doručia rannú kávu (a potom sa pokúsia ovládnuť svet). Zatiaľ čo šance na obe tieto možnosti sú mizivé, domáca revolúcia, ktorá začala s inteligentným rozbočovačom reproduktorov a sieťou inteligentných zariadení, bude nevyhnutne pokračovať. Ďalšou iteráciou je domáca sieť poháňaná AI a riadená hlasovým príkazom.

Systémy energetického manažmentu budov sľubujú využívanie automatizácie na optimalizáciu spotreby energie a jej zníženie o polovicu, čím sa znížia náklady a zvýši energetická účinnosť

Okrem toho, že mu umožníme ovládať naše spotrebiče a zabávať nás, budeme tiež môcť využiť našu domácu AI, aby nám poskytla užitočné informácie o tom, ako používame naše domovy. Rovnako ako vo verejných budovách bude AI monitorovať kvalitu ovzdušia a pomôže nám šetriť a distribuovať energiu.

Bude spolupracovať s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako sú doma inštalované solárne panely, ktoré sa stanú čoraz obľúbenejšími. AI by nám tiež mohla pomôcť posúdiť kvalitu vody, monitorovať našu spotrebu vody a upozorniť nás na úniky vody v našom potrubí.

Okrem toho by nám to mohlo potenciálne pomôcť optimalizovať náš čas a navrhovať a objednávať produkty v našom mene, čo nám poskytuje „pohodlné pohodlie“.

Keďže sa internet vecí udomácňuje v našich domácnostiach, kybernetická bezpečnosť s cieľom vyhnúť sa sieťovým útokom zostane naliehavou prioritou – a už teraz je na rastúcom trhu. Vo všeobecnosti budú modely predplatného pre inteligentné domáce systémy a ich potrebné bezpečnostné opatrenia pre spotrebiteľov bežným modelom.

Prediktívna údržba

Pre manažérov budov automatizácia a AI tiež umožnia novú formu údržby: takú, ktorá je skôr proaktívna a prediktívna než reaktívna. Kombinácia údajov a strojového učenia umožní správcom budov vidieť v reálnom čase stav majetku budovy: napríklad potrubia alebo elektroinštalácie. To sľubuje zníženie nákladov a doby výpadkov systému.

Monitorovanie tohto druhu bude prebiehať na diaľku. Frost & Sullivan predpovedá, že vzdialené monitorovanie a detekcia porúch budú do roku 2025 prispievať 64 % k príjmom z digitálnych riešení pochádzajúcich z globálneho sektora domácností a stavebníctva.

Očakávajú tiež, že trh s predikčnou údržbou v oblasti domov a budov dosiahne v roku 2025 2,8 miliardy USD. Obmedzenie spotreby energie a plytvania našimi budovami je prvoradé pre prechod od fosílnych palív k zelenšej a produktívnejšej budúcnosti.

Automatizácia budov – na osobnej aj verejnej úrovni – sľubuje, že nám túto záležitosť zoberie z rúk a poskytne nám výsledky, ktoré menia Zem. Bez toho, aby sme sa museli starať o stíšenie termostatu alebo zhasínanie svetiel.

Pozrite si celý report

Zdielať

Súvisiace články

Nové trendy prinášajú nové príležitosti v oblasti potravín a nápojov
Posilnenie hodnotového reťazca
Priemysel a mechanika: ako nám roboty pomôžu vidieť a budovať budúcnosť
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.