• Žiadny návrh
MEDZINÁRODNÁ PRÍTOMNOSŤ

Srbsko rastie povesť globálneho obchodného centra

Srbsko odolalo nedávnym búrkam dobre – no čakajú ho ďalšie výzvy.

18/02/2022

 

Na rozdiel od iných vyspelých európskych krajín sa Srbsko pomerne úspešne vyrovnalo s výzvami, ktoré prináša Covid-19.

Pokles HDP v roku 2020 patril medzi najmenšie v Európe a jeho oživenie na predkrízovú úroveň bolo dosiahnuté v prvom štvrťroku 2021.

V druhom štvrťroku dosiahol HDP krajiny najvyššie tempo za posledných 20 rokov. Okrem toho agentúra Moody’s zlepšila úverový rating Srbska, čím preukázala dôveru v vyhliadky krajiny.

Draginja Đurić, generálna riaditeľka Banca Intesa Beograd, hovorí, že je to z veľkej časti vďaka včasným a rozsiahlym opatreniam menovej a fiškálnej politiky.

„Podarilo sa zabrániť väčšiemu poklesu investícií a spotrebiteľskej dôvery,“ hovorí, „a výrobné kapacity, pracovná sila a priaznivý makroekonomický výhľad sa počas pandémie zachovali.“

Ekonomický rast Srbska vďačí za veľkú časť robustnej ekonomickej štruktúre krajiny, ktorú podporujú dlhotrvajúce fiškálne podporné opatrenia, solídne výrobné tempo a export, silná stavebná činnosť a oživenie v sektore služieb.

Na strane výroby, hovorí Đurić, sa v tomto roku očakáva pozitívny rast vo všetkých sektoroch okrem poľnohospodárstva, ktoré bude pravdepodobne klesať v dôsledku sucha.

Na začiatku krízy Covid-19 malo Srbsko stabilný bankový sektor s vysokou likviditou, kapitalizáciou a kvalitou aktív. Vláda a Národná banka Srbska reagovali na pandémiu rýchlo a v rokoch 2020 a 2021 prijali tri komplexné ekonomické balíky (vo výške približne 17,4 % HDP) zamerané na podporu domácností a podnikov, zachovanie pracovných miest a zlepšenie zdravotného systému.

"Kvalifikovaná a ľahko vyškolená pracovná sila premenila Srbsko na výrobné centrum pre globálne podniky, ktoré chcú expandovať."

Draginja Đurić, poradkyňa divízie medzinárodných dcérskych bánk Intesa Sanpaolo pre región CEE

Podpora podnikateľov a mikro, malých, stredných a veľkých firiem pokračovala aj v roku 2021 spolu s jednorazovou finančnou pomocou občanom. Celková podpora od štátu má zatiaľ hodnotu približne 8 miliárd eur.

Banca Intesa Beograd, súčasť skupiny Intesa Sanpaolo, úspešne pôsobí v Srbsku už viac ako 16 rokov. So 151 pobočkami v takmer 100 mestách je banka za posledných 14 rokov na čele trhu a časopisy The Banker, Euromoney a Global Finance jej udelili ocenenie Najlepšia banka v Srbsku.

Ako najväčšia banka a veriteľ v krajine sa Banca Intesa aktívne zapojila do štátom garantovaného úverového programu, pričom doteraz poskytla viac ako 400 miliónov eur. „Úvery zo štátnej garančnej schémy sa ukázali ako dôležité z hľadiska prekonania problémov s likviditou a zachovania celkovej stability ekonomického systému,“ hovorí Đurić.

Stále však existujú prekážky rastu. Zdravie je kľúčovou otázkou s pomalšou mierou zaočkovanosti, ako sa očakávalo, a pretrvávajúcimi účinkami potenciálnych opatrení na obmedzovanie.

Rast závisí aj od oživenia eurozóny vo všeobecnosti, hovorí Đurić: „Neistota týkajúca sa trvania a intenzity nerovnováh na globálnych komoditných trhoch, nedostatok a prerušenia dodávok majú inflačné účinky na celom svete – a Srbsko voči nim nebude imúnne. “

Neistota v súvislosti s trvaním a intenzitou nerovnováh na globálnych komoditných trhoch, nedostatok dodávok a prerušenia spôsobujú inflačné účinky na celom svete – a Srbsko nebude imúnne,“ – Draginja Đurić, poradkyňa divízie medzinárodných dcérskych bánk Intesa Sanpaolo pre región CEE

Srbsko však dosiahlo významný pokrok v štrukturálnych problémových oblastiach. Úroveň investícií bola nižšia ako priemer EÚ – a stále smeruje väčšinou do sektorov s nízkou produktivitou. Đurić hovorí: „Zatiaľ čo Srbsko predstavuje približne 60 % investícií PZI v regióne západného Balkánu, ich vplyv na rast HDP a produktivitu zmierňuje ich vysoká dovozná náročnosť a stále obmedzené prepojenia s miestnymi dodávateľmi.

Hovorí, že krajina ešte musí vyriešiť niektoré z kľúčových obmedzení rastu poháňaného investíciami. Dá sa to dosiahnuť zvýšením transparentnosti a predvídateľnosti nariadení, ktoré ovplyvňujú podniky, zlepšením vymáhania zmlúv a vyrovnaním podmienok pre všetkých hospodárskych aktérov.

V tomto je efektívnosť verejných výdavkov veľmi dôležitá, hovorí Đurić, „rovnako ako uprednostňovanie tých výdavkov, ktoré môžu podporiť obnovu a silnejší, odolnejší rast z dlhodobého hľadiska“.

Pre tých, ktorí v krajine podnikajú, sa Srbsko stalo jednou z popredných investičných destinácií v regióne juhovýchodnej Európy. Jeho strategická geografická poloha – s ľahkým prístupom po celej Európe – výhodné daňové sadzby a veľkorysé stimulačné schémy, ako aj bezcolný vývoz, poskytujú príležitosti pre trh s takmer 1 miliardou ľudí.

Okrem toho sú ceny elektriny, plynu, poštových služieb, pevnej telefónnej linky a údržby motorových vozidiel najnižšie spomedzi 37 európskych krajín: „Kvalifikovaná a ľahko vyškolená pracovná sila premenila krajinu na výrobné centrum pre globálne podniky, ktoré chcú expandovať.“ hovorí Ďurić.

Banca Intesa si uvedomila dôležitosť digitalizácie pred viac ako desiatimi rokmi a bola prvou bankou v Srbsku, ktorá spustila mobilnú aplikáciu, ktorá má dnes viac ako 400 000 používateľov.

V centre pozornosti je teraz ďalšia digitalizácia, zlepšenie používateľského zážitku a zavedenie obchodnej platformy ESG v súlade so strategickým plánom skupiny Intesa Sanpaolo.

 

Zdielať

Súvisiace články

Centrum v New Yorku buduje biznis pre budúcnosť
Slovinsko: malá krajina, veľké príležitosti
Intesa Sanpaolo ISB odhaľuje novú komunikačnú stratégiu pre meniace sa časy
Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.