• Žiadny návrh
BEZPEČNOSŤ

Viete, ako ochrániť svoje financie?

Krádeže peňazí a podvody s platidlami sú rovnako staré ako samotné peniaze. Doba pokročila, fyzické peniaze máme v rukách čoraz menej, veľa platieb prebieha len virtuálne. Tomuto sa prispôsobili aj podvodníci, ktorí prichádzajú s čoraz sofistikovanejšími podvodmi.

02/05/2024

Poznajte a dodržiavajte  základné pravidlá, aby ste mali svoje financie v bezpečí. Ide o vaše peniaze, ktoré vám v prípade podvodu nikto nevráti a šanca na odhalenie podvodníkov je veľmi nízka.

  • Využívajte čo najviac mobilnú bankovú aplikáciu

Ponúka takmer všetky základné bankové služby, častokrát aj niečo navyše, napríklad možnosť naskenovania IBAN alebo celej platby cez QR kód.

  • Autentifikačné a autorizačné SMS a notifikácie sú najdôležitejšie

Dôkladne si ich čítajte a nikomu ich neposielajte. Rovnako nikomu neznámemu neposkytujte svoje prihlasovacie údaje alebo číslo platobnej karty. Banka od vás nikdy  nebude žiadať celé prihlasovacie údaje (kódy, heslá či PIN-y) e-mailom, telefonicky ani SMS správou.

  • Nenaleťte podvodným správam a telefonátom

Aj e-mail môže vyzerať úplne ako od nejakej známej doručovacej spoločnosti, ba dokonca od vašej banky. Nikdy nevyužívajte hypertextové odkazy, ktoré vás môžu presmerovať na podvodnú stránku kopírujúcu internet banking vašej banky!

  • Fyzickú kartu nahraďte kartou v mobile

Nahrajte si ju do mobilu či hodiniek, do aplikácií, ako je Peňaženka Google či ApplePay. Takéto transakcie sú bezpečné, údaje o karte aj vaše osobné údaje sú totiž šifrované, takže ich prijímateľ platby nevidí.

 

Viac rád, ako ochrániť svoje financie či  aktuálne typy podvodov, nájdete na stránke vub.sk/ludia/bezpecnost.

TIP! Ak pri akejkoľvek komunikácii či transakcii nemáte istotu, či postupujete správne, prípadne si nie ste istí, s kým vlastne komunikujete, zavolajte nám do call centra 0850 123 000.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.