• Žiadny návrh
Poistenie

Poistenie nehnuteľnosti: Prečo je dôležité a čo by malo zahŕňať?

Vytopil vás sused alebo vám vietor poškodil na dome strechu? Bez poistenia nehnuteľnosti by to pre vás mohla byť veľmi nepríjemná situácia. Aj preto je dôležité a pri žiadosti o hypotéku povinné. Zistite, čo poistenie nehnuteľnosti zahŕňa a na čo si dať pri jeho vybavovaní pozor.

22/11/2022

Čo je to poistenie nehnuteľnosti?

Poistenie nehnuteľnosti chráni váš byt či dom pred rôznymi nečakanými udalosťami. Napríklad pred živelnými pohromami, akými sú povodne či silný vietor, alebo pred vandalmi. Peniaze vám poisťovňa vyplatí takisto po vlámaní.

Ak sa teda s vaším bytom či domom niečo stane, budete mať k dispozícii financie na opravu bez toho, aby ste museli siahnuť po svojej finančnej rezerve. Nemať poistenie nehnuteľnosti je veľmi riskantné a navyše vám bez neho banka ani neschváli hypotéku.

Prečo je poistenie nehnuteľnosti dôležité a povinné ku každej hypotéke?

Keď žiadate o hypotéku, musíte okrem preukázania určitej sumy dať banke aj zábezpeku, ktorú môže použiť v prípade, že nebudete môcť úver splácať. Založiť sa dá aj pozemok či rozostavaný dom, no najčastejšie je to už postavená nehnuteľnosť, napríklad byt alebo rodinný dom.

Ak by sa ale s touto nehnuteľnosťou niečo stalo a stratila by na hodnote, banka by už nemala záruku, že peniaze, ktoré vám požičala, dostane späť. Aj preto je poistenie nehnuteľnosti pri každej hypotéke povinné.

Takisto však chráni vás a vaše úspory. Vždy je lepšie splácať každý mesiac menšiu sumu, ako musieť naraz vyplatiť oveľa viac. Riadiť sa len podľa pocitu, že vám sa pohroma nemôže stať a poistenie vám netreba, by mohlo dopadnúť katastrofou.

Najmä pri dnešných extrémoch počasia, ktoré sa budú už len zhoršovať. Klimatická kríza sa už totiž nedá poprieť a podnebie u nás sa zmení. Tornáda, požiare či silné povodne tak už nemusia byť len vzdialenou realitou z iného kontinentu.

Kedy budete potrebovať dve poistenia nehnuteľnosti?

Ak pri hypotéke zakladáte inú nehnuteľnosť, ako tú, na ktorú budete čerpať úver, potrebujete dve poistenia. Jedno má chrániť nehnuteľnosť, ktorú kupujete vďaka úveru od banky a druhé založenú nehnuteľnosť. Neplatí to len vtedy, ak ako zábezpeku použijete pozemok, ten sa poistiť nedá.

Takisto sa môže stať, že zakladaná nehnuteľnosť už je poistená. Bola by to výhoda, no vždy si radšej vopred overte, či je poistenie dostatočné a netreba ho pozmeniť alebo navýšiť. Platí to najmä pri starších nehnuteľnostiach, ktoré už nemusia mať pôvodnú hodnotu.

Čo zvyčajne zahŕňa poistenie nehnuteľnosti?

  • požiar, priamy úder blesku, výbuch, zrútenie lietadla alebo jeho častí
  • únik vody z vodovodného potrubia
  • víchrica, krupobitie (ľadovec)
  • tiaž (ťarcha) snehu, lavína
  • povodeň, záplava
  • zosuv pôdy, zrútenie skál a zeminy
  • pád stromov, stožiarov a iných predmetov
  • náraz auta, dym, aerodynamický tresk
  • výbuch sopky, zemetrasenie
  • odcudzenie – krádež stavebných súčastí, vnútorný vandalizmus

 

Toto sú základné poistné udalosti. Dajú sa však pripoistiť aj rôzne ďalšie riziká, ktoré môžu ohroziť vašu nehnuteľnosť. Ide napríklad o poistenie skla alebo vonkajší vandalizmus.

Je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti to isté?

Poistenie domácnosti nemá úplne rovnaké krytie ako poistenie nehnuteľnosti. Takisto je nepovinné, no je výhodou mať ich obe. Poistenie domácnosti sa vzťahuje na všetky hnuteľné veci, ktoré v nej máte. Napríklad na nábytok, elektrospotrebiče či interiérové doplnky. Riziká, ktoré si môžete dať poistiť, sa líšia v závislosti od poisťovne.

Prečo sa oplatí mať obe poistenia?

Mať obe poistenia je výhodné napríklad v prípade, keď vám sused nad vami vytopí domácnosť. Keby ste mali iba poistenie nehnuteľnosti, poisťovňa by vám preplatila len opravu stropu či múrov. Ak vám ale voda zničila napríklad televízor či nábytok, škodu vám už nenahradia.

Na čo si dať pri poistení nehnuteľnosti pozor?

1. Nenechávajte si ho na poslednú chvíľu

Poistenie nehnuteľnosti k hypotéke si vždy vybavujte s predstihom. Zmluva má byť platná už vtedy, keď vám banka vyplatí prvú časť úveru. Takisto by ste pri vybavovaní hypotéky mali mať uhradenú už prvú poistnú splátku.

2. Pri výbere si všímajte najmä krytie a podmienky

Keď sa budete rozhodovať, aké poistenie zvoliť, nepozerajte sa len na jeho cenu. Dôležitý je najmä rozsah krytia. Mohlo by sa vám vypomstiť, ak by ste si vybrali poistenie s nízkymi splátkami, ktoré by vám nepokrylo väčšie nečakané škody. Takisto si vždy dobre preštudujte podmienky, za akých vám poisťovňa pri škodových udalostiach peniaze preplatí.

3. Poistenie nehnuteľnosti pravidelne aktualizujte

Poistenie by ste mali pravidelne kontrolovať a ak treba, aj ho aktualizovať. Inak sa môže stať, že bude vaša nehnuteľnosť napríklad podpoistená. Zvyčajne totiž rokmi stúpa jej hodnota, a tak by tomu mala zodpovedať aj výška poistného krytia. Ak by došlo k väčším škodám, z poistky by ste už nedokázali pokryť opravu a museli by ste siahnuť po svojej finančnej rezerve.

VIAC INFO K POISTENIU NEHNUTEĽNOSTI

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.