• Žiadny návrh
Bezpečnosť

Podvodníci v lete nechodia na dovolenku. Pozrite sa ako vás môžu pripraviť o peniaze!

Letná dovolenka je obdobím, na ktoré sa mnohí z nás tešia celý rok. Teplé slnečné lúče, osviežujúce vlny mora a bezstarostné dni plné oddychu sú neodmysliteľnou súčasťou leta. Avšak, aby sa naše prázdninové plány nezmenili na nepríjemné zážitky, mali by sme mať na pamäti aj určitú mieru obozretnosti.

02/07/2024

Od osobnej bezpečnosti a ochrany zdravia až po starostlivosť o našu peňaženku a osobné veci. Aj na letnej dovolenke by sme mali byť pripravení na rôzne situácie. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme praktické rady a tipy, ako si užiť dovolenku bez zbytočných starostí a nepríjemných prekvapení. Dodržiavaním jednoduchých rád sa môžete vyhnúť mnohým finančným nástrahám a užiť si svoju letnú dovolenku naplno.

Na toto by ste si mali dávať podľa odborníkov z VÚB banky pozor:

  • Pozor na skryté poplatky – aj pri platbe kartou máte možnosť platiť v miestnej mene, čo je pre vás výhodnejšie. V prípade, že zaplatíte v eurách, kurz, ktorým sa transakcia prepočíta môže určiť obchodník. Ten býva častokrát o dosť nevýhodnejší.
  • Pozorne sledujte, čo potvrdzujete – pri platbe kartou za taxík, v plážovom bare, hoteli, či reštaurácii si dávajte dobrý pozor akú sumu potvrdzujete. V prípade, že vo vašej destinácii nemajú euro, aspoň približne si prepočítajte, či suma sedí s vašou objednávkou a je reálna. Ak takúto transakciu potvrdíte, je nemožné ju reklamovať.
  • Karty nenoste na jednom mieste – v prípade krádeže peňaženky prídete o možnosť platenia, či vyberania peňazí z bankomatu. Ak platíte mobilom, zoberte si na dovolenku aspoň jednu fyzickú kartu, v prípade straty či krádeže mobilu nezostanete nepríjemne zaskočení. Mobil by ste mali mať uzamknutý, ideálne odtlačkom prsta či face ID.
  • Plaťte bezpečne – využite bezkontaktné platby len priložením karty alebo vložením karty s načítaním čipu. Kartu nikdy nedávajte z ruky! Takisto nikdy pri platbách nevyužívajte verejné wifi siete.
  • Pracujte s limitmi na karte – Či kartu používate na nákupy pravidelne alebo len občas, nastavte si internetový limit na nízku alebo nulovú hodnotu a zvýšte si ho tesne pred platbou. Budete tak chránení, ak sa niekomu predsa len podarí dostať k údajom z vašej karty. Pred objazdom na dovolenku si môžete nastaviť limit pre platby kartou alebo výbery. Urobíte to jednoducho a bezplatne v mobilnej aplikácii.
  • Zablokujte si kartu – ak neviete nájsť svoju kartu, môžete si ju jednoducho deaktivovať priamo v aplikácii VÚB mobil banking. Ak ju nájdete, jednoducho si ju znova aktivujete. Pri akomkoľvek podozrení zo zneužitia platobnej karty okamžite kontaktujte svoju banku a tá kartu zablokujte.
  • Dajte nám vedieť, že cestujete – Kontaktuje nás na čísle 0850 123 000 a dajte nám vedieť, kam cestujete. Vyhnete sa tým možnému preventívnemu blokovaniu vašej karty, ku ktorému môže dôjsť z bezpečnostných dôvodov pri jej použití v krajine, v ktorej ju štandardne nepoužívate.
  • Zbytočné nákupy a impulzívne výdavky – pod vplyvom dovolenkovej nálady môžeme byť náchylnejší na neplánované a zbytočné výdavky. Stanovte si rozpočet a držte sa ho, aby ste sa vyhli finančným problémom po návrate domov.
  • Nedostatočné poistenie – cestovné poistenie je kľúčové pre pokrytie nečakaných zdravotných a iných nákladov. Pred odchodom si dôkladne preštudujte podmienky poistenia a uistite sa, že vám pokryje riziká, napríklad ak vykonávate rizikové športy.

Viac o aktuálnych podvodoch a tipoch ako sa im brániť nájdete na stránke: Bezpečnosť.

 

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.