• Žiadny návrh
Investovanie

Podlieha investovanie módnym trendom?

3 otázky pre Barboru Štubňovú, vedúcu Oddelenia depozít a investícií VÚB banky

21/05/2021

Akú radu máte pre začínajúcich investorov?

V prvom rade by som sa poradila s odborníkom, ktorému môžem dôverovať. Už pred prvým stretnutím je vhodné premyslieť si, čo je môj cieľ a v akom časovom horizonte chcem tento cieľ dosiahnuť. Na základe toho vám špecialista odporučí konkrétny produkt. Určite je vhodné rozložiť prostriedky, ktoré chcem investovať, nielen v čase, ale aj medzi produktmi. Diverzifikácia je obzvlášť dôležitá pre začínajúcich investorov.

Prečo by sme sa pri investovaní mali obrátiť na banku? Nestačí, ak sa budem riadiť dobrou radou nakupovať vtedy, keď trhy padajú a predávať, keď rastú?

Napriek tomu, že to vyzerá jednoducho, načasovať správne investíciu sa podarí málokomu, je to totiž márna snaha. Ako v danom momente môžete vedieť, že teraz je to dno, že ten pokles ešte nebude pokračovať? To vidíme až spätne, keď sa pozeráme na vývoj, avšak v tej chvíli netušíme, či budú trhy ďalej klesať alebo už začnú stúpať, alebo kde budú ceny akcií o mesiac či o rok. Napríklad, pokiaľ investor nemal zainvestované v akciách (index S&P 500) v priebehu posledných 20 rokov počas 10 najviac rastových dní, ktoré sa v tom období vyskytli, tak by sa jeho priemerný ročný výnos znížil až na polovicu. Pokiaľ nie ste „trader“ a nie ste pripravený na to, že môžete 20% rýchlo zarobiť, ale aj veľmi rýchlo stratiť, tak to určite nie je vhodná stratégia.

Môžeme aj pri fondoch a akciách hovoriť o módnych trendoch?

Určite áno, momentálne sú to napríklad kryptomeny. Vždy, keď sa médiá začnú venovať nejakému aktívu, nájde sa skupina ľudí, ktorá chce okamžite do tohto aktíva investovať. Okrem spomínaných kryptomien je to napríklad zlato, alebo akcie rôznych „trendy“ spoločností. Z našich skúseností majú najmä mladí investori tendenciu podliehať týmto trendom a často si len minimálne uvedomujú riziko.

Najodvážnejšie investorky sú bratislavské ženy

Odkladanie si na horšie časy je stále slabou stránkou Slovákov. Napriek tomu, že banky v dnešnej dobe ponúkajú služby, vďaka ktorým môžeme sporiť a investovať aj naozaj nízke sumy, robí tak len 42 % z nás. Rezervy Slovákov tak nie sú dostačujúce a v čase krízy sa mnohí na vlastnej koži presvedčili, že mať “železnú rezervu” je nevyhnutné. S VÚB sa presvedčíte, že to ide aj s minimálnymi sumami.

Na horšie časy nemáme odložených dosť prostriedkov

20 % Slovákov nemá vytvorenú vôbec žiadnu rezervu. 38 % síce niečo na horšie časy odložené má, no nie je to postačujúce.

 

Bratislava vs. zvyšok Slovenska

Prieskum VÚB ukazuje, že najodvážnejšie ženy v oblasti investovania (56%) sú v hlavnom meste. Spomedzi mužov majú v rámci celého Slovenska najviac odvahy v okresoch severného a západného Slovenska.

 

Čas sú peniaze

Prečo začať investične sporiť už dnes? Čas sú peniaze a pri investičnom sporení to platí dvojnásobne. Ak totiž budete pravidelne mesačne investične sporiť, pričom chcete takýmto spôsobom nasporiť 100 000 eur, čas hrá vo váš prospech. Ak si budete investične sporiť 40 rokov, stačí, ak mesačne investujete len 50 eur. Váš osobný vklad z cieľovej sumy za celé obdobie investičného sporenia predstavuje len 24 000 eur. Ak si však chcete túto sumu našetriť za 10 rokov, museli by ste mesačne investovať až 610 eur. Pričom váš osobný vklad z cieľovej sumy za celé obdobie investičného sporenia bude až 73 200 eur. Rozdiel, koľko vy osobne vložíte, je vyše trojnásobok!
Pričom cieľová suma zostane rovnaká.

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.