Operatívny leasing
Čo je operatívny leasing? Poznáte jeho výhody a nevýhody?
Auto s operatívnym leasingom nevlastníte a užívate ho len dovtedy, kým vám vyhovuje. Kedy sa oplatí a pre koho je určený tento druh financovania auta? V tomto článku sa o ňom dozviete všetko podstatné a tiež ho porovnáme s ďalšími možnosťami financovania auta.
16/11/2024
Čo je operatívny leasing?
Operatívny leasing je nájomný vzťah medzi leasingovou spoločnosťou a klientom. Najčastejšie sa touto formou financujú osobné motorové vozidlá, ale dnes sa už takto financujú aj iné, napr. nákladné vozidlá, autobusy, technológie, IT infraštruktúra, fotovoltika atď.
Tento druh financovania vám dopraje viac slobody, pretože na úvod nie je potrebná akontácia a na konci splácania nebudete nútený automobil odkúpiť. Počas leasingového vzťahu môžete „iba“ jazdiť a tankovať a popri tom využívať širokú škálu doplnkových služieb dohodnutých v zmluvných podmienkach. Nemusíte sa starať ani o povinné poistenie či havarijné poistenie a po skončení zmluvy auto jednoducho vraciate späť spoločnosti poskytujúcej operatívny leasing.
Ako sa líši od iných foriem financovania? Napríklad po splatení finančného leasingu máte odkupné právo a auto, ktoré ste splácali, sa neskôr môže stať vaším majetkom. Pri operatívnom leasingu auto do pár rokov vymeníte za novšie a pôvodné auto vrátite leasingovej spoločnosti.
Kedy sa oplatí operatívny leasing?
Takáto forma financovania auta sa oplatí tým, ktorí preferujú nové, spoľahlivé auto alebo vyhľadávajú najnovší model. Taktiež je táto forma financovania vhodná pre tých, ktorí uprednostňujú flexibilitu a bezstarostné užívanie a nemajú záujem auto vlastniť. V prípade potreby poskytuje aj pružnosť prispôsobiť sa aktuálnym potrebám – možnosť výmeny vozidla alebo predčasného ukončenia leasingu (za zmluvne dohodnutý poplatok).
Pre koho je určený operatívny leasing?
Operatívny leasing je dostupný pre nepodnikateľov – bežných spotrebiteľov aj podnikateľov – fyzické a právnické osoby. Leasingová spoločnosť si musí žiadateľa pred podpisom zmluvy preveriť z hľadiska finančnej návratnosti. Postupuje sa obdobne ako pri úveroch, preto je nutné nahliadnuť aj do registra údajov o úveroch. Podnikateľ okrem základných identifikačných údajov predkladá napríklad výsledky hospodárenia svojej spoločnosti, ktoré sú podkladom na vyhodnotenie jeho bonity a schopnosti splácať záväzok. Nepodnikatelia potrebujú doložiť potvrdenie zamestnávateľa o príjme. Výhodou oproti iným formám financovania je, že do „dlhovej zaťaženosti“ vstupuje len časť hodnoty vozidla, teda nie celá obstarávacia cena vozidla, čo klientovi vytvára priestor aj na financovanie jeho ďalších potrieb.
Výhody operatívneho leasingu
V prípade operatívneho leasingu je právnym aj ekonomickým majiteľom leasingová spoločnosť, čo znamená, že klient ako nájomca je len užívateľ, ktorý platí mesačne za užívanie. Je tak oslobodený od všetkých povinností, ktoré plynú z vlastníctva vozidla– daňové povinnosti, poistenia, technické kontroly. Súbor doplnkových služieb môže užívateľa vozidla odbremeniť aj od koordinácie pneuservisu a skladovania pneumatík, servisu, riešenia poistných udalostí, opravy po nehode či zabezpečenia náhradného vozidla v prípade neočakávanej situácie. Leasingové spoločnosti poskytujú prostredníctvom operatívneho leasingu nielen starostlivosť o vozidlo, ale starajú sa aj o maximálny komfort zákazníka s možnosťou správy aj väčších vozových parkov, ak je to žiadané. V prípade finančného leasingu je to úplne naopak – prostredníctvom poskytovateľa finančného leasingu zabezpečíte len financovanie auta a ďalej už sa staráte o všetky náležitosti sám – zaradenie do evidencie a s tým spojené poplatky, servisné a pneuservisné prehliadky a iné náležitosti vychádzajúce z vlastníctva vozidla. Takisto znášate riziko straty hodnoty ku koncu životného cyklu vozidla.
Okrem toho prináša operatívny leasing do firiem účtovné a organizačné výhody, neviaže voľné prostriedky a umožňuje podnikateľom využiť tieto prostriedky na financovanie ďalších zámerov a potrieb.
V poslednom období sa stále viac uplatňuje filozofia ekologickejšej elektromobility. Jej vývoj ide rýchlo dopredu a operatívny leasing môže byť tou správnou cestou, ako riešiť financovanie „zelenších“ elektromobilov a neostať viazaný na staršie modely.
Nevýhody operatívneho leasingu
Za nevýhodu môžeme považovať zmluvné pokuty, ktoré sa uplatňujú v prípade nedodržania dohodnutých zmluvných podmienok. Odporúčame dobre sa s nimi oboznámiť a poznať ich ešte pred uzatvorením zmluvy.
Podmienky operatívneho leasingu
Jednou z podmienok, ktorá sa pri operatívnom leasingu nastavuje, je doba trvania leasingu. Ide o dobu trvania nájmu a tiež počet kilometrov, ktoré klient autom plánuje najazdiť. Dĺžka trvania zmluvy sa v maximálnej možnej miere prispôsobuje klientovi a jeho predstavám. Treba mať pritom na mysli, že dĺžka trvania zmluvy ovplyvňuje mesačnú cenu nájmu auta.
Do podmienok zmluvného vzťahu môžu patriť aj služby ako údržba, pneuservis a podobne. Je na samotnom žiadateľovi, či prenechá túto časť starostlivosti o auto leasingovej spoločnosti alebo si to bude riešiť vo vlastnej réžii.
Teraz by ste mali mať všetky kľúčové informácie o operatívnom leasingu. Poobzerajte sa po dobrom aute, dajte si vypracovať ponuky a možno zistíte, že operatívny leasing je vhodný práve pre vás. Ste ten typ, ktorý preferuje flexibilitu a možnosť výberu novšieho modelu značky auta? Máte v pláne vymeniť auto do 5 rokov? Zvážte operatívny leasing.