Oceňujeme tých, ktorí namiesto popierania klimatických zmien podopierajú prírodu
Sme radi, že môžeme napredovať v našej dobre rozbehnutej iniciatíve, ktorou upierame náš pohľad do budúcnosti. Envirocenou Atlas opäť vyzdvihujeme zásadnú snahu ľudí, ktorí svojou neľahkou a vytrvalou prácou pomáhajú chrániť prírodu a našu planétu.
02/05/2024
Tento rok sme už po štvrtýkrát spojili neziskové organizácie, samosprávy, aktívne školy či firmy, ktoré zanechávajú pozitívnu stopu v záchrane biodiverzity, ochrane životného prostredia, enviro vzdelávaní či rozvoji zelenej ekonomiky. Ku Dňu Zeme sme spomedzi 119-tich nominovaných projektov naprieč celým Slovenskom vybrali v spolupráci s odborníkmi víťazov ceny Atlas v 5-tich kategóriách. Tí získali okrem verejného uznania aj 50-tisíc eur od Nadácie VÚB, ktoré môžu zužitkovať na ďalší rozvoj svojej činnosti. Príbehy víťazov aj ostatných finalistov približujeme už tradične špeciálnym dokumentom. Pozrieť si ho môžete na www.nadaciavub.sk/atlas.
Envirocenu Atlas 2024 získali aj tieto projekty:
Biodiverzita
Slovenská ornitologická spoločnosť/ BirdLife Slovensko – projekt OSTROVIK – lúka, ktorá je opäť vtáčím rajom
- Cieľom projektu je obnovovať biotopy v okolí Senianskych rybníkov na východnom Slovensku a pomáhať tak návratu vzácnych druhov vtákov do jednej z najvýznamnejších ornitologických lokalít u nás.
Životné prostredie
OZ Zachráňme hrady – projekt Biohrad
- Ide o inovatívny koncept obnovy hradných ruín na princípe rovnocennosti ochrany prírody a kultúrnej pamiatky, ktorý popri konzervácii múrov zachováva prítomnú faunu a flóru.
Zelené podnikanie
SOŠ Pribeník – projekt Modelová školská farma – SOŠ AGS Pribeník
- Podstatou projektu je vytvorenie funkčného modelu vzorovej bio farmy pri využití systému Agrokruh, t. j. rozdelenia plochy pôdy na obrábané kruhové parcely, medzi ktorými sú ekostabilizačné neobrábané zóny