• Žiadny návrh
Investovanie

Investovanie do nehnuteľností v roku 2022: Aké sú jeho výhody a nevýhody?

O tom, či je investovanie do nehnuteľností výhodné, sa diskutuje neustále. Na Slovensku je kúpa vlastného bývania veľmi obľúbená a nezaostáva ani investícia do bytu alebo domu s cieľom zhodnotenia. Oplatí sa však v roku 2022 ešte investovať do nehnuteľností?

22/11/2022

Investovanie má ochrániť peniaze najmä pred najväčšou hrozbou – infláciouInflácia si z financií ukrajuje pre pandémiu koronavírusu viac ako minulé roky. Aj preto mnohí hľadajú efektívne spôsoby, ako pravidelne investovať a našetrené peniaze zhodnotiť. Ako je to ale s investovaním do nehnuteľností na Slovensku?

Udrží investovanie do nehnuteľností hodnotu vašich peňazí?

Aj napriek tomu, že realitný trh zažíva občasné krátkodobé výkyvy, v dlhodobom horizonte vykazuje dobré zhodnotenie. Prečo je to tak? Pretože reality nepodliehajú inflácii v takej miere ako fyzické peniaze. Pri kúpe domu alebo bytu je tiež predpoklad, že bude jeho hodnota stúpať. Investícia do nehnuteľnosti teda minimálne ochráni vaše peniaze pred infláciou a pri dobrej kúpe sa ešte aj zhodnotia.

Výhodným spôsobom investovania sa zdá byť v poslednom čase aj kúpa domu. Je to preto, že dom stojí na pozemku – na pôde. Jeho kúpou automaticky investujete aj do pôdy, ktorá je komoditou v obmedzenom množstve. Viac pôdy na našej planéte najskôr nebude (ak bude, tak pôjde o časovo aj finančne náročné riešenia ďalekej budúcnosti). Jej cena sa odrazila od dna už dávno a je nastavená na určitú výšku. Pôda už pravdepodobne nikdy nebude lacnejšia a s prihliadnutím na stúpajúcu populáciu bude dopyt po nej stále väčší. A keď bude rásť hodnota pozemku, bude rásť aj hodnota postavenej nehnuteľnosti.

Peniaze investované do nehnuteľnosti sú teda dobrým a na Slovensku bežným riešením aj v roku 2022.

Je investovanie do nehnuteľností bezpečné?

Pri investovaní do nehnuteľností sa nemusíte ničoho obávať . Práve kvôli bezpečnosti a menšiemu investičnému riziku sa mnoho Slovákov v začiatkoch investovania rozhodne pre dom, byt alebo pozemok.

Predstavte si kolaps na trhu s realitami. Keď k nemu dôjde, je jasné, že bude vaša počiatočná investícia v bezpečí, pretože máte nehnuteľnosť. O investíciu nikdy neprídete.

V otázke bezpečnosti sa treba zamyslieť jedine nad tým, s čím sú viazané vaše peniaze, za ktoré ste nehnuteľnosť kúpili. Či ste si vzali hypotéku alebo investovali všetky našetrené úspory a či sú vaše príjmy v blízkej budúcnosti dostačujúce na všetky výdavky (vrátane záväzkov voči veriteľom). Keď dokážete investovať do nehnuteľnosti a pritom si udržať zdravú životnú úroveň, nie je dôvod na obavy.

Pri bezpečnosti investovania do realít treba ale zdôrazniť ešte jednu vec. V prípade, že si na budúcu nehnuteľnosť požičiate peniaze alebo vyberiete všetky rezervné úspory, a nastane neočakávaná udalosť, stále budete mať plán B. Nehnuteľnosť môžete kedykoľvek predať a pravdepodobne za ňu dostanete minimálne toľko peňazí, koľko ste investovali.

Aké sú hlavné výhody investovania do nehnuteľností?

Pravidelný príjem z prenájmu nehnuteľnosti je najdôležitejšou výhodou, pre ktorú sa investori rozhodujú pre tento spôsob investovania. Ďalej je tu pravdepodobný rast cien a stabilita realitného trhu. Finančná výhoda investície do nehnuteľnosti oproti bývaniu v podnájme tiež poteší každého investora. Nájomníci môžu zaplatiť časť úveru , čo zase šetrí peniaze.

Poznáte diverzifikáciu rizika investovania? Znamená to, že riziko, ktoré investovaním vlastných peňazí podstupujete, treba rozložiť, a teda investovať napríklad do fondov a do nehnuteľností. Nastaviť si vhodné investičné portfólio vám pomôžu aj odborníci zo sveta financií.

Zhodnotenie nehnuteľnosti je ďalšou z výhod a znamená, že kúpená nehnuteľnosť môže v budúcnosti dosiahnuť vyššiu hodnotu, napríklad vďaka novej výstavbe alebo rozvoju občianskej vybavenosti v danej lokalite. Plusom je aj dedičstvo pre potomkov alebo daňové výhody pri kúpe. Investovanie do nehnuteľností je navyše menej rizikové ako investovanie do akcií (hoci predstavuje menšiu ziskovosť).

Aké sú nevýhody investovania do nehnuteľností?

Nevýhod investovania do nehnuteľností je menej ako výhod. Pomalá návratnosť investície je asi tou najvýraznejšou . Takisto musíte počítať s veľkou počiatočnou investíciou aj so starosťami s prenájmom nehnuteľnosti.

Čo hovoria na vývoj cien nehnuteľností štatistiky?

V 4. štvrťroku 2021 zdraželi nehnuteľnosti o viac ako 10 %. Ceny predajov realít dynamicky rástli. V porovnaní s letnými mesiacmi 2021 boli na Slovensku nehnuteľnosti drahšie o 3,6 %.

Dôvodom zvyšovania cien nehnuteľností boli podľa expertov lacné hypotéky a slabá ponuka na trhu – slabá výstavba nového bývania na Slovensku. Pričom ceny domov rastú v posledných kvartáloch rýchlejšie ako ceny bytov.

Pri kúpe bytu si oproti minulému roku priplatíte viac než 15 % a hodnota domov stúpla za rok o 26 %.

Čo zvážiť pred investovaním do nehnuteľností?

Aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom, pred kúpou nehnuteľnosti si odpovedzte na niekoľko dôležitých otázok:

1. Je vaša finančná situácia priaznivá a stabilná? Aký je predpoklad, že bude aj v blízkej budúcnosti?

2. Ako budete novú nehnuteľnosť financovať? O akú nehnuteľnosť máte záujem?

3. Za akým účelom plánujete kúpiť nehnuteľnosť? Bude sa v budúcnosti zhodnocovať len vďaka okolitej výstavbe a rozvoju alebo ju budete prenajímať?

Pri výbere nehnuteľnosti zvážte minimálne tieto faktory:

  • Geologické hľadisko (skladba pôdy, výška hladiny podzemnej vody, riziká kontaminácie pôdy...)
  • Orientácia na svetové strany pozemku a stavby
  • História pozemku (čo sa v minulosti na pozemku nachádzalo)
  • Výškopis (úroveň cesty voči pozemku alebo stavbe)
  • Nepriaznivé vplyvy okolia (hlučnosť z diaľnice, živočíšna výroba, poľnohospodárstvo v tesnej blízkosti...)
  • Poveternostné podmienky a s tým spojené riziká
  • Inžinierske siete na pozemku
  • Územný plán a faktor zastavanosti v okolí
  • Občianska vybavenosť
  • Správa a údržba verejných komunikácií v okolí...

INVESTUJTE DO NEHNUTEĽNOSTÍ S HYPOTÉKOU OD VÚB

Zdieľať

Potrebujete pomoc?

Odpovieme na všetky vaše otázky.