Investovanie do akcií: čo sú akcie? Ako investovať a na čo si dať pozor?
Investovanie do akcií môže priniesť prekvapivé výnosy. Vysvetlíme vám, čo sú akcie a akciové trhy, aké sú očakávania alebo riziká.
04/07/2024
Čo sú to akcie?
Akcie sú cenné papiere, ktoré predstavujú vlastníctvo akcionára v určitej spoločnosti. Akcionár kupuje práva a vďaka tomu sa podieľa na riadení spoločnosti, zisku alebo likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. Akcie sa nakupujú a predávajú napríklad prostredníctvom brokera, ktorý má prístup na svetové trhy.
Broker je spoločnosť oprávnená na obchodovanie s cennými papiermi. Vďaka tejto spoločnosti môže jej klient uzatvárať obchody a vykonávať transakcie na burze. Trendom v roku 2024 je investovanie online: internetové platformy brokerov alebo možnosti investovania cez mobilné aplikácie bánk, ktoré sú praktické a predstavujú zaujímavú ponuku investovania. Výber spoločnosti netreba podceňovať a je rozumné pustiť sa do obchodovania s akciami s overenými sprostredkovateľmi.
Ako si správne vybrať brokera alebo investičného sprostredkovateľa?
Správny investičný sprostredkovateľ alebo broker vám môže ušetriť nielen peniaze za sprostredkovanie (poplatky), čas pri výbere portfólia firiem, ale ponúkne vám aj perfektnú zákaznícku podporu alebo poradenstvo počas obchodovania a tiež analytické a študijné nástroje na zlepšenie obchodovania s akciami. Veľká výhoda investovania cez overenú spoločnosť alebo banku spočíva v tom, že znižujete riziko, ktoré s nedostatkom informácií o akciových trhoch a obchodovaní úmerne rastie.
Prvým rozhodujúcim faktorom pri výbere spoločnosti či brokera ako partnera na obchodovanie sú poplatky. Ako si zaplatíte za tieto služby? Nájsť možno spoločnosti, ktoré si za investičné služby účtujú paušálny poplatok alebo si účtujú percentá z hodnoty transakcií, alebo oceňujú svoje služby spreadmi (rozdielmi v sumách, resp. cenách medzi poskytovateľmi likvidity a cenami pre zákazníkov).
Portfólio investičných produktov a nástrojov brokera alebo spoločnosti dokáže pri obchodovaní s akciami veľké veci. Možnosť diverzifikovať portfólio do rôznych oblastí podnikania môže znížiť riziko a priniesť väčší výnos. Keď sa rozhodnete investovať do akcií, určite oceníte aj možnosti vzdelávacích nástrojov a tutoriálov, aby ste sa v téme lepšie zorientovali. Dobrá vzdelávacia základňa je pri výbere brokera alebo spoločnosti ďalším rozhodujúcim faktorom.
Čo by ste mali ešte vedieť o akciách? Na trhu sa stretnete s dvoma typmi akcií, do ktorých môžete investovať.
Kmeňové akcie
Majitelia kmeňových akcií majú podiel na ziskoch, no i na stratách akciovej spoločnosti, ktorej cenné papiere kúpili. Okrem podielu získavajú viacero právomocí. Môžu sa podieľať na voľbe predstavenstva alebo uplatniť svoj hlas pri rozhodovaní o tom, či sa peniaze získané z obchodovania na burze budú ďalej investovať alebo sa vyplatia všetkým vlastníkom vo forme dividend.
Dividenda je podiel investora na zisku a vyjadruje sa percentom z hodnoty akcie. Tieto podiely sa vyplácajú väčšinou 3- až 4-krát do roka formou šeku alebo elektronického depozitu.
Prioritné akcie
Pri investovaní do prioritných akcií ide o podiel zo zisku, ktorý sa vypláca vo vopred určenom čase a výške. Ak ste investovali do prioritných akcií a spoločnosť by vyhlásila bankrot, máte pri krachu spoločnosti právo na prednostné vrátenie vami vložených peňazí.
Čo by ste mali vedieť o akciovom trhu, keď chcete investovať do akcií?
Ako vyzerá akciový trh? Čo ovplyvňuje výnos z akcií alebo cenu akcií?
Hodnota akcií a teda to, koľko vďaka obchodovaniu s nimi získate, sa mení podľa aktuálnej situácie na trhu aj niekoľkokrát za deň. Cenu akcií ovplyvňuje úspešnosť, reputácia, veľkosť i vývoj samotnej spoločnosti. Ak príde s novým inovatívnym produktom či službou, expanduje na nové trhy alebo rozšíri výrobu, jej hodnota sa zvýši.
Ak však spoločnosť „vykročí vedľa“, krivka úspešnosti pôjde dole. Pokles môže spôsobiť napríklad nejaká odhalená kauza či nespokojní zákazníci, ktorí hlásia veľkú chybovosť produktov alebo iný problém. To, aký výrazný prepad bude, závisí od reakcie spoločnosti či jej akcionárov.
Pri investovaní do akcií platí tiež pravidlo, že ak ponuka prevyšuje dopyt, cena akcií ide nadol. A platí to aj naopak. Pod ponukou myslíme akcionárov, ktorí sa rozhodli svoje podiely v určitom momente predať, a pod dopytom zase investorov, ktorí sú ochotní kúpiť ich.
Prečo investovať svoje peniaze do akcií?
Motiváciou začať investovať je často túžba vytvoriť si bočný pasívny príjem a zhodnotiť svoje financie, čím sa vám môže zvýšiť životná úroveň. Investovanie do akcií môže byť jedným z krokov k finančnej slobode a k zlepšeniu finančných vyhliadok do budúcna. Rovnako v čase stúpajúcej inflácie môže byť investovanie spôsobom, ako znížiť jej dopad na hodnotu peňazí. Zainvestované financie sa zhodnocujú efektívnejšie ako v prípade bežných depozitných produktov, akými sú napríklad sporiace účty.
Aké výhody prináša investovanie do akcií?
Možnosť prudkého nárastu hodnoty
Oproti iným investičným nástrojom dosahuje investovanie do akcií v rovnakom časovom horizonte často oveľa vyšší výnos. Niekedy môže byť výnos aj o polovicu vyšší, ako býva napríklad pri investovaní do dlhopisov.
Za rovnaký čas je teda šanca zarobiť vyššiu sumu. Za väčšími výnosmi z investovania do akcií sa však skrýva aj väčšie riziko straty, keďže akcie patria medzi vysoko volatilné finančné nástroje.
Vhodné na diverzifikovanie portfólia
Investovanie do akcií patrí tiež k jednej z možností, ako diverzifikovať svoje portfólio. Obchodovanie s cennými papiermi teda nemusí byť vaším jediným spôsobom, ako zhodnotiť peniaze. Akcie môžu tvoriť len určitú časť vášho investičného portfólia, keďže diverzifikácia portfólia znižuje riziko investície.
Vo VÚB banke ponúkame možnosť investovať do podielových fondov spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia a Eurizon Capital S.A., z ktorých mnohé investujú aj do akcií v menšej či väčšej miere. Investícia tak bude diverzifikovanejšia a bude s ňou spojené menšie riziko než v prípade priameho investovania do akcií.
Tipy na investovanie do akcií
Sledujte dlhodobý horizont
Obchodovanie s akciami je potrebné plánovať v horizonte niekoľkých rokov. Každý finančný nástroj má totiž svoj investičný horizont, ktorý môže byť napríklad aj 5 či 10 rokov. Dodržaním daného investičného horizontu sa znižuje riziko, že na investícii stratíte alebo že ju predáte za nižšiu cenu.
Nestavte len na jednu kartu
Investovanie len do akcií jednej spoločnosti sa spája s veľkým rizikom. Zisky investora sú tak závislé od úspešnosti podnikania jednej firmy. Vhodnejšou cestou môže byť výber viacerých investičných produktov alebo investovanie cez investičné platformy, ktoré rozkladajú riziko, pretože investujú do akcií veľkého množstva firiem – do rôznych sfér a oblastí podnikania.
Zachovajte si emocionálnu stabilitu
Nezabudnite, že ceny akcií budú raz klesať a inokedy zase stúpať. Nepodliehajte panike, udržujte si chladnú hlavu a uvedomte si, že taký je akciový trh a vývoj na ňom.
Majte finančný plán
Pre možnosť úspešnejšieho investovania zvážte možnosti finančného plánu. Začať analýzou finančnej situácie považujú odborníci za veľmi dobrú cestu v začiatkoch investovania. Urobte si obraz o svojej finančnej rezerve, o svojom likvidnom a nelikvidnom majetku a o mesačných výdavkoch, aby ste vedeli vyčleniť „voľné“ peniaze, ktoré môžete použiť napríklad na investovanie do akcií, aby náhle výkyvy na trhoch či zmena situácie doma príliš nezasiahli do vášho životného štandardu.
Ako začať investovať peniaze do akcií?
Možno sa budete čudovať, ale prvým krokom investovania do akcií je predstaviť si situáciu, keď bude hodnota akcií klesať. Pripraviť sa na úspešné investovanie môžete aj tým, že si odpoviete na základné otázky:
- Aký výnos očakávam?
- Akú mieru poklesu hodnoty akcií a rizika viem ustáť?
- Kedy najskôr budem požadovať, aby som mal/a peniaze k dispozícii?
- Zvládnem situáciu, keď bude potrebné siahnuť na investované peniaze predčasne?
Ak ste začiatočník v investovaní do akcií, tak treba mať na pamäti: investovanie je dlhodobý a pravidelný proces, ktorý si vyžaduje disciplínu. Investovanie do akcií nesmie byť riadené strachom ani priveľkou túžbou rýchlo zbohatnúť. S investovaním je vždy spojené aj riziko.
Základné stratégie investovania
Viete, že odborníci pomenovali aj základné stratégie investovania?
Poznávame stratégie, ktoré sa viažu na časový horizont: dlhodobé investičné stratégie, ktoré zahŕňajú investície v horizonte niekoľkých rokov, a krátkodobé investičné stratégie, ktoré zahŕňajú napríklad krátkodobé dlhopisy.
Stratégie, ktoré zohľadňujú účasť na investovaní, sa delia na aktívne a pasívne investičné stratégie. Aktívne stratégie sú tie, ktoré vyžadujú pravidelný zásah investora do portfólia, a pasívne, naopak, nevyžadujú žiadnu aktivitu investora.
Známé sú ešte investičné stratégie podľa miery rizika: rozdeľujú sa na vysokorizikové a nízkorizikové stratégie investovania.
Investovanie do akcií je zložitejšie a komplexnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ak sa chcete tomuto spôsobu investovania venovať naplno, informujte sa u odborníka. Na investičné produkty sa môžete opýtať aj nás vo VÚB banke a spolu môžeme nájsť vhodnú cestu na začatie investovania. Zaujímavou ponukou je aj investičné sporenie od VÚB banky, v ktorom investujete aj do akcií prostredníctvom podielových fondov, ktoré môžete mať v apke už za pár minút.
Na čo si dať pri investovaní pozor?
Ako pri iných formách investovania, tak aj pri investovaní do akcií využívajte len tie peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť. Nikdy nenakupujte cenné papiere z finančných prostriedkov určených na horšie časy.
Pri vyhodnocovaní svojich možností sa môžete poradiť s odborníkom a nechať si zostaviť osobný finančný plán, vďaka ktorému si urobíte obraz o svojej finančnej situácii, čo vám môže pomôcť pri rozhodovaní sa o vhodnej investičnej stratégii.
Okrem osobného finančného plánu, ktorý si môžete nechať vypracovať, VÚB, a. s. ponúka aj možnosť využiť bezplatnú službu InvestPlan – investičné poradenstvo, ktorá prihliada na individuálne potreby klienta, vďaka čomu vám váš bankár navrhne rozloženie celého portfólia.
Investujte v dlhšom časovom horizonte. Pri akciách, ako aj iných finančných nástrojoch je dobré dodržiavať ich investičný horizont, ktorý môže byť aj niekoľko rokov.
Nenechajte sa ovládať emóciami, zachovajte chladnú hlavu a nepredávajte hneď pri prvom poklese hodnoty akcií. Trh je volatilný, neustále sa mení a ak nejde o bankrot spoločnosti, je vhodné počkať, pokiaľ sa krivka opäť zdvihne.
Investovanie do akcií patrí k najrizikovejším formám zhodnotenia peňazí. Aby ste riziko neúspechu aspoň sčasti minimalizovali, je vhodné vašu investíciu diverzifikovať aj do akcií iných spoločností či iných finančných nástrojov, ktoré investujú aj do iných oblastí. V prípade poklesu na jednom finančnom nástroji môže jeho stratu znižovať alebo pokryť iný nástroj, v závislosti od situácie na trhu.
S investovaním do akcií sú spojené aj rôzne poplatky, ktoré môžu ovplyvniť celkový výnos investície. Poplatok sa väčšinou platí za nákup aj predaj akcií, za zmenu meny (ak napríklad obchodujete na americkej burze, no investorský účet máte vedený v eurách) alebo za nečinnosť (broker si môže nárokovať na tento poplatok, ak dlhodobo neinvestujete a viac peňazí máte na investorskom účte ako v akciách spoločností).
Ak sa na obchodovanie s akciami necítite alebo nemáte dostatočný kapitál, môžete si zvoliť inú formu investovania, napríklad podielové fondy.
„Marketingová komunikácia VÚB, a. s. S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť stagnovať alebo aj klesať, a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Služba InvestPlan predstavuje investičnú službu investičné poradenstvo podľa zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch). Viac informácií o produkte, jeho zložení, rizikách spojených s investovaním, ako aj viac informácií o aspektoch udržateľnosti, nákladoch a poplatkoch s nimi spojenými a o službe InvestPlan vrátane dokumentov, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút, Zodpovedné investovanie), sú dostupné na požiadanie v sídle spoločnosti VÚB, a. s., na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a voľne k dispozícii na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.“