6 praktických tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
Hľadáte spôsob, ako ušetriť peniaze? Inšpirujte sa našimi tipmi a uvidíte, že šetrenie v domácnosti nemusí byť vôbec náročné. Aj malými krokmi môžete prispieť k veľkej zmene a získať peniaze navyše.
24/06/2021
Ako jednoducho ušetriť peniaze?
1. Obmedzte impulzívne nákupy
Impulzívne nakupovanie trápi mnohých z nás. Výber tovaru je obrovský, a tak si často kúpime aj to, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Na to, aby ste podporili šetrenie v domácnosti, je však dôležité takéto nepremyslené nákupy obmedziť.
Skúste sa naučiť rozlišovať, čo je len vaša túžba a čo naozajstná potreba. Nekupujte niečo len preto, že je to lacné alebo v akcii. Samozrejme, niekedy si treba spraviť aj radosť, no v rozumnej miere. Pri veciach kúpených v slabej chvíľke sa totiž často stáva, že ich vôbec nepoužívame a len stoja v skrini alebo na poličke.
Pomôckou pri šetrení v domácnosti a obmedzovaní impulzívnych nákupov vám môže byť pravidlo 24 hodín. Ak niečo naozaj chcete, počkajte s nákupom minimálne jeden deň. Keď aj po tomto čase bude vaša túžba rovnako silná a názor nezmeníte, zainvestujte. Snažte sa však nepodliehať emóciám, a to najmä pri nakupovaní s deťmi.
2. Zistite, kde míňate peniaze zbytočne
Ďalším krokom k tomu, ako ušetriť peniaze, je zistiť, kde ich míňate úplne zbytočne. Sú oblasti, pri ktorých ani nepocítite, že do nich investujete menej. Stačí, ak začnete malými krokmi. Spravte napríklad bežný nákup v lacnejších potravinách alebo siahnite po produktoch privátnej značky. Tie nie sú tak drahé, no chuťou i kvalitou rovnaké alebo veľmi podobné.
Snažte sa tiež obmedziť nakupovanie balenej vody a dajte šancu tej z kohútika. To je dobrým krokom nielen k šetreniu peňazí v domácnosti, ale aj k ochrane životného prostredia.
Veľa ľudí platí zbytočne tiež za členstvá, ktoré takmer nevyužíva. Chodíte do fitka len raz za týždeň, no pravidelne si kupujete mesačnú permanentku? Ak je to možné, využívajte radšej jednorazové vstupy.
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako ušetriť peniaze, je obmedzenie rôznych streamovacích služieb na sledovanie seriálov a filmov. Ak máte predplatné u viacerých poskytovateľov, no nestíhate ich sledovať, nechajte si len tú službu, ktorú zapínate najčastejšie.
Takisto si skontrolujte, za čo platíte u mobilného operátora. Informujte sa, či za rovnakú sumu nemôžete mať napríklad výhodnejší paušál. To isté platí aj pri poskytovateľoch elektriny alebo plynu. Ak máte úver alebo viacero poistení, skúste sa obrátiť na osobného bankára, ktorý zhodnotí, či sú pre vás výhodné. Ak nebudú, poradí vám, kam si ich preniesť, alebo ako získať lepšie podmienky.
3. Dávajte veciam druhú šancu
Vďaka možnostiam, ktoré v dnešnej dobe máme, sme si zvykli, že keď sa nám niečo pokazí, jednoducho to vymeníme. K spôsobom, ako ušetriť peniaze, však patrí aj dávanie druhých šancí pokazeným veciam. I keď to nie je tak pohodlné a rýchle ako nákup novej veci, oplatí sa to.
V minulosti bolo úplne bežné, že sa deravé ponožky zaštopkali či diera na nohaviciach zašila. Skúste tento zvyk aspoň čiastočne obnoviť aj u vás doma. A ak sa daný kúsok už nedá opraviť, zájdite sa poobzerať po novom do second handu. Veľakrát práve tam nájdete naozajstné poklady. Navyše, často aj v lepšej kvalite ako v bežných reťazcoch.
Nakupovanie z druhej ruky je výbornou možnosťou, ako ušetriť peniaze, aj v prípade, že máte malé deti. Tie rýchlo rastú, a tak sa oblečenie musí často obmieňať. Aj preto je výhodnejšie aspoň nejaké kúpiť zo second handu.
To isté platí aj o vybavení domácnosti. Ak sa chystáte zariaďovať, prezrite najprv bazáre alebo sa spýtajte známych, či nemajú niečo, čo už nepoužívajú. Získate tak jedinečné kúsky za málo peňazí, ktoré si môžete dotvoriť podľa seba.
4. Skúste požičiavanie
Neraz zbytočne investujeme aj do rôznych kuchynských spotrebičov, techniky do záhrady či náradia, ktoré nakoniec použijeme len zopárkrát. Ak rozmýšľate, ako aj pri týchto veciach ušetriť peniaze, skúste dať šancu zdieľanej ekonomike. A to najmä v prípade, keď viete, že ich budete potrebovať len občas.
Ešte predtým, než si kúpite nové zariadenie, spýtajte sa známych alebo susedov, či vám ho nemôžu požičať. A ak ho nemajú, skúste prenájom od špecializovaných firiem. Aj to môže byť jeden zo spôsobov, ako zefektívniť šetrenie v domácnosti.
Navyše, ak si potrebnú techniku len občas požičiate, nebude vám doma zbytočne zaberať miesto. V minulosti bola takáto „susedská výpomoc“ bežná, tak prečo to neskúsiť aj v tejto dobe?
5. Nekupujte si drahé veci, ak si ich v skutočnosti nemôžete dovoliť
Nakupovanie drahých vecí, na ktoré v skutočnosti nemáte peniaze, len ste si ich požičali, ešte žiadnemu rozpočtu neprospelo. Skúste sa takýmto situáciám vyhnúť čo najviac, ako to len pôjde. Hoci niekedy je úver lepším riešením ako vklad veľkého množstva vlastných peňazí, nezadlžujte sa, ak nemáte dostatočnú finančnú rezervu.
Nekupujte si značkové veci len preto, aby ste sa niekomu vyrovnali. To šetreniu peňazí v domácnosti rozhodne neprospieva. Drahé neznamená hneď aj kvalitné. Mnohokrát platíte iba za značku.
Nešťastný postup volí veľa ľudí aj pri kúpe nového auta. Často investujú do drahého auta známej značky, na ktoré použijú všetky našetrené peniaze, alebo si požičajú veľkú sumu. Táto investícia sa im však už nevráti. Hodnota auta totiž klesá s každým najazdeným kilometrom. Navyše, čím drahšie a novšie autom, tým zložitejšia a finančne náročnejšia je aj jeho oprava.
6. Šetrite na energiách a vode
K šetreniu peňazí v domácnosti prispeje aj neplytvanie energiami a vodou. Ušetriť môžete už len vďaka výmene klasických žiaroviek za ich LED verziu. Hoci stoja viac, vydržia vám oveľa dlhšie a sú úspornejšie. Samotná výmena žiaroviek však nestačí. Nezabúdajte ani na automatické zhasnutie svetla, ak idete preč z miestnosti.
Takisto sa snažte vyťahovať zo zástrčky všetky spotrebiče či nabíjačky, ktoré práve nepoužívate. I keď sa to nezdá, aj počas nepoužívania míňajú elektrinu. Pravidelne vypínajte tiež televízor či rádio. Skúste ich nemať ako kulisu, aby doma nebolo príliš ticho. Aj dlhé kúpanie v plnej vani vymeňte radšej za svižnú sprchu a klasické vodovodné batérie za úsporné.
V zime to zase nepreháňajte s kúrením. Odporúčaná teplota je 20 až 22 °C, v kúpeľni môžete mať o niečo viac, v spálni zase menej. Ak vás trápia nedoplatky za kúrenie a ešte ste nezateplili, porozmýšľajte nad tým. Aj to môže byť jeden zo spôsobov, ako ušetriť peniaze navyše.
Tip na záver
Ak ste už zistili, ako ušetriť peniaze, a podarilo sa vám nasporiť peknú sumu, pridajte ju k svojej finančnej rezerve alebo vhodne investujte. Práve investovaním môžete našetrené peniaze zhodnotiť a získať tak ešte viac. Ak nad tým rozmýšľate, no neviete, ako začať, obráťte sa na nás. Naši odborníci vám ochotne poradia a vytvoria investičný plán na mieru.