Ako sa z lineárneho myslenia stane cirkulárne
Cirkulárna ekonomika nie je len o udržateľnosti a o recyklácii. Vyžaduje si zmenu myslenia, upozorňuje Massimiano Tellini, globálny šéf cirkulárnej ekonomiky v Inovačnom centre talianskej skupiny Intesa Sanpaolo. O tom, ako sa banka môže stať príkladom na zmenu a ako sa pre svojich zákazníkov stane partnerom, prezradil počas rozhovoru v Bratislave.
03/12/2020
V prípade, že ste v téme cirkulárnej ekonomiky len začiatočníkom, je potrebné uvedomiť si to najpodstatnejšie. Cirkulárna ekonomika nie je iba synonymom pre recykláciu a trvalú udržateľnosť, ako si mnohí myslia. Ide celkovo o strategický prístup k dizajnu, k produkcii a k využitiu hmotných vecí a služieb. Vrátane áut, budov, alebo úžitkových predmetov. Jedným z nosných princípov cirkulárnej ekonomiky je fakt, že na recykláciu, opätovné využitie a redizajn treba myslieť už pri samotnom vzniku predmetov, a nie až po tom, keď doslúžia svojmu primárnemu účelu.
Talianska skupina Intesa Sanpaolo, ktorá má väčšinový podiel v slovenskej VÚB banke, posúva hranice medzi zákazníkom a bankovou inštitúciou na nový level partnerstva.
„Naším cieľom je stať sa bankou, ktorá podporuje svojich zákazníkov od samotného začiatku. Nejde len o poskytnutie finančných prostriedkov na realizáciu ich plánov. Chceme spolupracovať pri kreovaní biznis plánu a prispôsobiť ho princípom cirkulárnej ekonomiky. Samozrejme, naším hlavným biznisom zostáva požičiavanie peňazí, ale zároveň sa stávame platformou na spájanie startupistov, podnikateľov a investorov. Podporujeme vízie svojich zákazníkov a stávame sa ich partnerom. Ukazujeme im, ako vedia svoje vízie posunúť ešte o priečku vyššie,“ vysvetľuje Massimiano Tellini. Tento odborník vedie v Inovačnom centre v Miláne a Turíne tím a pomáha šíriť princípy cirkulárnej ekonomiky medzi obchodných partnerov spoločnosti, univerzitných študentov, či zamestnancov spoločnosti.
Cirkulárna ekonomika hýbe svetovými lídrami
Mohlo by sa zdať, že pojem cirkulárna ekonomika je relatívne nový, no opak je pravdou. Už roky sa princípom cirkulárnej ekonomiky venuje napríklad aktivistka Ellen MacArthurová a jej nadácia, ktorú od roku 2015 spája so skupinou Intesa Sanpaolo globálne partnerstvo. Britka v roku 2005 pokorila svetový rekord v najrýchlejšom sólo oboplávaní Zeme.
„Keď som sa stretol s Ellen v roku 2015, povedal som jej, že urobila niečo úžasné. Odpovedala mi, že na to, aby si spravil, to čo ja, musíš byť blázon. V čase nášho stretnutia, v auguste 2015, mala jej nadácia 5 globálnych partnerov,“ spomína na spoločné stretnutie s Angličankou Massimiano. Chceme zmeniť globálnu ekonomiku, nič viac a nič menej. Bol som taký nadšený, že som ju hneď objal. Keď počujete od jednej osoby, aký veľkolepý plán má, je to niečo úžasné. Zastáva novú generáciu mysliteľov. Zmena z lineárneho chlapíka, akým som býval, na cirkulárneho, je v nastavení mysle. Zistíte, že je to možné. Veci sa dajú zmeniť, to je kľúčový odkaz, ktorý si pripomínam každý deň. Špeciálne, ak tento odkaz prichádza z Talianska, z takej konzervatívnej krajiny. Cirkular je proste nový spôsob myslenia.
Pre taliansku bankovú skupinu Intesa Sanpaolo sa cirkulárna ekonomika stala postupne súčasťou firemného DNA. Na začiatku roka 2019 získala Intesa Sanpaolo ocenenie SAM Bronze Class Sustainability Award 2019. Kanadský magazín The Corporate Knights zaradil spoločnosť ako jedinú taliansku banku medzi 100 najudržateľnejších spoločností sveta. Podarilo sa jej to hlavne na základe ukazovateľov ako environmentálna udržateľnosť, ľudské zdroje, rodová rovnosť, príjmy zo zeleného tovaru, služieb a záväzkov k trvalej udržateľnosti.
Dotácia päť miliónov eur
Dôležité je však implementovať princípy cirkulárnej ekonomiky v rámci bankového sektora aj v praxi. Nejde len o tréningy či vzdelávanie zamestnancov, ale najmä o zmenu myslenia zamestnancov, zákazníkov a obchodných partnerov. „Zamestnávame takmer 90-tisíc zamestnancov v skupine a viac ako 50-tisíc už dostalo správu o cirkulárnej ekonomike. Najmä vedúci tímov, naši lídri sú nadšení. Interná kultúra sa zmenila, snažíme sa vyhýbať plastom. Preto má každý zamestnanec svoju fľašu na vodu. Implementujeme model zdieľania dopravy do zamestnania a podporujeme kolegov, ktorí sa vozia do práce spoločne a zapĺňajú tak prázdne miesta v aute. Máme vlastné kantíny, chceme sa vyhnúť plytvaniu s jedlom, no v súvislosti s cirkulárnou ekonomikou musíme hovoriť aj o našich pracovných prostrediach a o konštrukcii, či zariadení budov. Mobilita je pre nás veľkou témou, zaoberáme sa nákupom trvalo udržateľných automobilov a zaujímavá je pre nás aj myšlienka opätovného použitia vyradených laptopov,“ doplnil Massimiano Tellini.
Intesa Sanpaolo sa téme cirkulárnej ekonomiky venuje vyše päť rokov. V Miláne najnovšie zriadila CE Lab, ide o prvé talianske cirkulárne laboratórium. Jedná sa o platformu, ktorá sa venuje podpore otvorených inovácií a mladých podnikateľov. Pri príležitosti otvorenia laboratória banková skupina ohlásila dotáciu 5 miliónov eur pre podporu podnikateľských zámerov adaptujúcich princípy cirkulárnej ekonomiky. V rámci svojich aktivít taktiež spolupracuje s lokálnymi i medzinárodnými univerzitami. Dôležité je, aby mal bankový sektor nielen vyškolených pracovníkov, ktorí rozumejú téme cirkulárnej ekonomiky, ale aj dopyt, zákazníkov. Bežný klient VÚB na Slovensku si napríklad môže všimnúť, že banka využíva pri transakciách a pri poskytovaní služieb minimum papiera. No výrazné a veľké zmeny majú prísť najmä v budúcnosti.
Odborník na druhej strane dodáva, že komunikácia a implementácia cirkulárnej ekonomiky nie je jednoduchá. „Osobne si myslím, že je náročné komunikovať reálny potenciál cirkulárnej ekonomiky. Uvedomujem si, že sme stále pripravení urobiť zmeny, a to je naším hnacím motorom. Dôležitá je najmä vlastná intervencia a uvedomenie si, akú rolu v tomto procese môže každý zohrať a akým spôsobom sa dajú uskutočňovať zmeny,“ motivuje Tellini.
Cirkulárna ekonomika v každodennom živote
Strhnúť davy dokážete len vtedy, keď ste zapálený pre svoju myšlienku. Massimiano Tellini môže povedať, že cirkulárna ekonomika mu koluje v žilách a preto dokáže tak oduševnene o tejto téme rozprávať a prednášať. Príkladov zo svojho každodenného života má dostatok. „Nemám auto. Snažím sa vyhýbať pozeraniu televízie, aby som nebol zahltený reklamou na veci, ktoré možno ani nepotrebujem a rýchlu módu. Viem, že môžem urobiť oveľa viac, napríklad aj v oblasti jedla. Moja filozofia je, že nechcem plytvať jedlom a preto nenakupujem veci, ktoré reálne nepotrebujem. Keď som desať mesiacov študoval v USA, kúpil som si len matrac, nie posteľ. Uvedomil som si, že nepotrebujem vlastniť posteľ, stačí mi miesto na spanie. To je pre mňa sloboda, také oslobodenie sa od toho tlaku na konzum,“ priblížil Massimiano Tellini.
Svojím prístupom k princípom cirkulárnej ekonomiky dokáže Massimiano Tellini motivovať ľudí okolo seba. Vďaka svojej práci pre banku sa stal sa ambasádorom konceptu, no vraví, že entuziazmus svojho okolia nezapríčinil on, ale skôr samotná téma. „Je to vedomie, že každý môže prispieť svojou zmenou, ktorú máme vo svojich rukách. Prináša to najlepšie z nás,“ uzavrel charizmatický Talian.